Sonea: Královna Zrádkyň - Trudi Canavan

23. únor 2014 | 14.08 |

Australská spisovatelka Trudi Canavan patří mezi nejúspěšnější autory fantasy literatury posledních deseti let. Za svou tvorbu obdržela dvakrát cenu Aurealis, naposledy v roce 2009 za knihu The Magician's Apprentice (Zrození čarodějky). Její fantasy příběhy se drží na vrcholcích žebříčků bestsellerů, byly přeloženy do mnoha jazyků a zaznamenaly nebývalý úspěch bezmála po celém světě. Královna Zrádkyň je třetím dílem Trilogie Zrádkyň (Sonea: Vyslancova mise, Sonea: Čarodějova zrada) a pokračováním Trilogie o černém mágovi.

**

Sonea: Královna Zrádkyň
Trilogie zrádkyň 3

Originální názevThe Traitor Queen
VydavatelstvíZoner Press
Překlad: Veronika Nohavicová
Rozměry: 147x210
Počet stran: 384
Typ vazby: pevná
Datum vydání: 2013
ISBN
978-80-7413-267-4

 **

Anotace:

Série knih o černé čarodějce Sonee se uzavírá ve velkém finále!
Sonea nemá ani po dvaceti letech od velké bitvy klid. Vztahy mezi Kyralií a Sachakou jsou napjaté, do toho musí hlavní hrdinka řešit své vlastní problémy.

Jejího syna Lorkina po návratu od Zrádkyň zajal sachakanský král a Sonea se po letech opět vydává do míst, která jí před lety naprosto změnila život.
Zrádkyně se rozhodnou vsadit vše na jednu kartu a v Sachace propukne velká řež. Ovšem vře to i v Kyralii. Podsvětí ovládá zbloudilý čaroděj, který se nezalekne ničeho. Nastávají boje na život a na smrt, které se neobejdou bez mnoha obětí.
Třetí díl Trilogie Zrádkyň uzavírá sérii příběhů o Společenství, Sonee a jejích blízkých. Nechybí napínavé zvraty ani děj prodchnutý magií. Sonea: Královna Zrádkyň je zároveň příběhem o odhodlání, odvaze a lásce – a už mateřské nebo takové, která se objeví ve chvíli, kdy ji člověk čeká nejméně.

**

Královna Zrádkyň uzavírá další trilogii Canavan, ve které jsme se znovu vrátili do světa čarodějů Kyriliie a Sachaky. Z minulých dílů tady máme rozehranou napůl občanskou válku mezi Sachakany a Zrádkyněmi, do které se přimíchal i Sonein syn, je tu také problém s roetem – drogou, na které se může stát závislý úplně každý, i čaroděj, přímo s tím souvisí i zbloudilý vládce podsvětí, napůl čaroděj, který začíná být opravdu velkým problémem, a mnoho dalších dějových linií.

Díky obsáhlosti témat, které Canavan otevřela, a množství postav, je to složitější knížka a nebylo nejjednodušší všechno logicky uzavřít. Místy taky kniha získala na dojmu roztříštěnosti, protože spolu dvě různé dějové linie nijak nesouvisely. Na druhou stranu však kniha byla skvěle propracovaná a autorka si dokázala se vším chytře poradit.

Zlodějovi milovaní nejsou nikdy v bezpečí. - Cery (str. 43)

Líbil se mi styl psaní. Byl realistický, autorka nepsala sluníčkově a to mám strašně ráda. Zdálo se mi taky, že byl sice lehce vážnější a kniha byla psaná pro vyspělejší čtenářstvo, ale možná proto se mi tak líbil. Koneckonců, většina našich postav už taky dospěla a nutně se to muselo odrazit na jejich pohledu na svět.
Vývoj. To je to, co se mi líbilo nejvíce. A už vývoj jednotlivých charakterů nebo posun světa – od prvního dílu, Společenství čarodějů, až ke Královně Zrádkyň – jde poznat, že autorka prostě neustrnula na místě.

Postav bylo v knize mnoho a nemůžu se zbavit pocitu, že nebyly tak propracované, jak by mohly být. Právě tím velkým počtem a také tím, že všechny musely splnit nějakou úlohu, se staly tak napůl jen funkčními nástroji, které vedly děj dále. Samozřejmě ne pořád, Canavan umí psát a vás zajímalo, co se mělo dít dále, místy charaktery zazářily, byly sví a o každém jste věděli něco, co bylo jen jejich.
Je to autorčina značka, příliš velký počet postav, a v tomto dílu se bohužel ukázalo, že to čtenáře může až zahltit. Ne zmatek v postavách, ale roztříštěná pozornost mezi nimi, kde ani jedné postavě není věnovaná dostatečná pozornost. Za mě osobně... postavy byly tím slabším článkem.

Co se týče pozadí, z toho jsem jako obvykle nadšená. Autorka má propracované kulturní rozdíly svých zemí, má propracované pozadí a geografii, dokáže si skvěle hrát se svou magií a stále objevujeme něco nového, což na knihách Canavan mám nejraději. Ví, kde se pohybuje a chodí jistě.

Pokud se přátelíte s nepřítelem, věci se nepěkně komplikují. - Dannyl (str. 45)

Zápory... jak jsem psala, postavy. Mohly být propracovanější. Zdálo se mi, že závěrečný boj, ke kterému se schylovalo, byl... ne natolik propracovaný. Canavan tyhle scény umí psát, ale začínají mi, když už ne stereotypní, připadat lehce ohrané a ne tak do detailu propracované. A přitom na to autorka má.

Kniha měla zvláštní, melancholický konec. Nejsem si jistá, co si o knize myslím. Bezesporu dobré dílko, Canavan patří mezi mé oblíbené spisovatele hlavě tím, jak dokáže své světy vykreslit a pak do nich zasadit logické, uvěřitelné charaktery i události. Popisy magie, zvyků, kultur, v tom autorka exceluje. Jenže jí to tentokrát pokulhávalo na postavách a na tom některé knihy prostě stojí. A tady to nezachraňoval ani děj, který byl zajímavý, ale lehce předvídatelný a autorka to nakonec mohla trochu zamotat. Přesto je to důstojné zakončení další trilogie, nepokládám ji za nejlepší od autorky, ale rozhodně nelituji, že jsem si ji mohla přečíst.

Hodnocení: 3,5/5*

**

Ráda bych nakladatelství Zoner Press poděkovala za RC.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře