Sonea: Čarodějova zrada - Trudi Canavan

25. leden 2013 | 20.13 |
› 

Australská spisovatelka Trudi Canavan patří mezi nejúspěšnější autory fantasy literatury posledních deseti let. Za svou tvorbu obdržela dvakrát cenu Aurealis, naposledy v roce 2009 za knihu The Magician's Apprentice (Zrození čarodějky). Její fantasy příběhy se drží na vrcholcích žebříčků bestsellerů, byly přeloženy do mnoha jazyků a zaznamenaly nebývalý úspěch bezmála po celém světě. Čarodějova zrada je druhým dílem již dopsané Trilogie Zrádkyň (Sonea: Vyslancova mise, Sonea: Čarodějova zrada, Sonea: Královna Zrádkyň) a pokračováním Trilogie o černém mágovi.

**

Sonea: Čarodějva zrada
Trilogie zrádkyň 2

Originální názevThe Rogue
VydavatelstvíZoner Press
Překlad: Jana Tučníková
Rozměry: 147x210
Datum vydání: 2012
Počet stran: 368
Typ vazby: pevná
ISBN
978-80-7413-178-3

 **

Anotace:

Nejčernější obavy černé čarodějky Soney se naplnily. Lorkina se v Sachace pokusila zabít Zrádkyně z Kaliiny frakce, a i když se ho jiné Zrádkyni podařilo ho zachránit, Sonein syn je teď v tajném horském Útočišti a nikdo neví, zda mu bude ještě někdy dovoleno vrátit se do Kyralie. Odpadlý čaroděj a vůdce podsvětí Skellin je na útěku a úspěšně se skrývá nejen před Společenstvím čarodějů, ale dokonce i před Zlodějem a Soneiným přítelem z dětství Cerym. Přitom ovšem nezanedbává své nekalé obchody s roetem a nezapomíná ani na své staré nepřátele, takže každým okamžikem hrozí, že se vrátí, aby se mstil a osvobodil svou matku, čarodějku Lorandru uvězněnou ve Vyhlídce.


Sonea ztrácí podporu a pomoc lorda Regina a jeho místo zaujímá Rothenův syn Dorrien, dávný Sonein přítel, pomocník a ctitel. A aby toho nebylo málo, stane se něco strašného... vražda. Vražda čaroděje pomocí černé magie. Je snad v Imardinu další černý mág? Nebo je snad sám Skellin černým mágem? Hrozí městu a zemi vážnější ohrožení?

** 

První věta knihy: Podle sachakanské tradice tak staré, že už si nikdo nepamatoval, odkud se vzala, bylo léto povahy mužské a zima povahy ženské.

Druhý díl Trilogie Zrádkyň. Ohledně očekávání jsem byla opatrná, protože druhé díly trilogií nebývají zpravidla nejlepšími kousky trilogií. Smutné, ale pravdivé. Bohužel i v tomto případě. Tím nechci říct, že by snad kniha byla špatná. Canavan umí psát, ve svém světě už po pěti, vlastně dokonce šesti knihách už chodit umí a má fantazii, která poutá. Takže přestože není Čarodějova zrada vrcholem Canavaniny tvorby, přesto je to poutavá kniha, kterou stojí za to přečíst.

Čarodějova zrada navazuje na Vyslancovu misi, bez přečtení této knihy budete zmatení. Na druhou stranu to skýtá možnost hezky všechny dějové linky rozvinout, různě splést a více propracovat. Vracíme se k Sonee a její dějové linii o problémům s návykovou drogou roet a také o nebezpečném čaroději, který se roetem snaží Imardin, hlavní město Kyriliie, království našich hrdinů, ovládnout.
Znovu cestujeme s Dannylem, který má jako vždy toulavé choutky, a cestujeme s ním Sachakou, pokud zrovna netancuje na politickém parketu. Což naštěstí zas tak často nebylo.
Více se dozvídáme o Lorkinovi. Všimli jste si, že jsem nenapsala "synovi Soney"? Má to svůj důvod. Ten hoch v téhle knize vyrostl a konečně jej začínám brát jako charakter, který by ještě mohl zaujmout. Možná už se tak i stalo.
A docela nečekaně se do příběhu vplétá další, zbrusu nová postava – Lilia. Co si pro tuto dívku autorka vymyslí, to vás nechám zjistit samotné. Řeknu jen, že mě to překvapilo, i když by možná nemělo.

Dokonce i malá proradnost mívá ošklivé důsledky. – Sonea (str. 49)

Děj se v druhém díle trilogie prohlubuje, splétá a je krásně zamotaný. Autorka se nesnaží psát pro hlupáky, ale taky nijak nepřekombinovává, takže je to takové příjemné čtení. Sice jsem měla místy pocit, že se honíme v kruhu, takže je to místy až únavné, ale čekám, že si autorka nechává to nejlepší jako třešničku na dort k třetímu dílu.

Více poznáváme Zrádkyně, rebely uvnitř krutého království Sachaky, a konečně odhalujeme jejich dobré i špatné stránky. Na knize mě nejspíše nejvíce zaujalo Dannylovo pátrání. Strašně se mi líbilo, jak Canavan pomocí toho roztěkaného alchymisty a historika prohlubuje svůj svět. A jsem strašně zvědavá na jeho pátrání, co se stalo po Sachakanské válce a co je to ta zatracená Pustina.

Postavy, nu, postavy. Autorka o nich umí psát, jsou dobré. Kniha je psána z pohledů více postav, takže se propracovanost charakterů počítá. Celkově k postavám nijak velké výhrady nemám, jistě, tentokrát mě až tolik nezasáhly, ale propracované byly. Možná mi trochu vadilo, že Sonea se mi zdá... plochá. Jako by autorka spoléhala na to, že když už její milou povahu známe, nemusí ji tak často projevovat.

Autorka se opět blýskla, co se magie, kultury a "své země" celkově týče. Pro psaní tohoto má talent, má fantazii, která jí pomáhá vymýšlet její kouzelný svět. Myslím, že kdyby Canavan psala o svých hrdinech v kuse, jednoho dne by došla do bodu, kdy by byl její svět stejně opravdový, jako ten náš.

Nachytá tě vždycky ten hlídač, kterého nevidíš. – Naki (str. 111)

Nakonec? Kniha je dobrá, ale jen za předpokladu, že máte Trilogii zrádkyň rozečtenou. Bez prvního dílu se lehce ztratíte a mnoho narážek a odkazů vás jen zmate, stejně jako pojmů, které už byly v prvním díle vysvětleny. Na druhou stranu máte různorodé a poutavé postavy, situace, které překvapují, a dobrý děj. Není to vrchol autorčiny tvorby, přesto je to příjemná kniha, kterou jsem si ráda přečetla. A rozhodně si přečtu i poslední díl, nemůžu se dočkat toho, co si pro nás autorka vymyslela.

Hodnocení: 3,5/5

**

Ráda bych poděkovala nakladatelství Zoner Press za poskytnutí RC.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Sonea: Čarodějova zrada - Trudi Canavan lenadonan 04. 02. 2013 - 22:20
RE(2x): Sonea: Čarodějova zrada - Trudi Canavan moira 11. 02. 2013 - 18:26