Tessia: Zrození čarodějky - Trudi Canavan

5. prosinec 2011 | 18.27 |
› 

Australská spisovatelka Trudi Canavan patří mezi nejúspěšnější autory fantasy literatury posledních deseti let. Za svou tvorbu obdržela dvakrát cenu Aurealis, naposledy v roce 2009 za knihu The Magician's Apprentice (Zrození čarodějky). Její fantasy příběhy se drží na vrcholcích žebříčků bestsellerů, byly přeloženy do mnoha jazyků a zaznamenaly nebývalý úspěch bezmála po celém světě.

**

Tessia: Zrození čarodějky
Dějiny Sachakanské války

Originální název: The Magician's Apprentice
Vydavatelství: Zoner Press
Překlad: Martina Plechatá
Rozměry: 147x210
Datum vydání: 2011
Počet stran: 480
Typ vazby: pevná 

Anotace:

Tessia se touží stát léčitelkou a zachraňovat lidské životy, stejně jako to dělá její otec, vesnický léčitel v Mandrynu na jednom z okrajových panství Kyralie. Její velký sen se však rozplývá v jediném okamžiku. Při ošetřování pacienta v domě lorda Dakona, místního čaroděje, se jí pánův host, sachakanský mág Takado, pokusí násilně zmocnit. Tessia se brání a instinktivně při tom použije magii – ukazuje se, že je předurčená...
Stává se Dakonovou učednicí a stěhuje se do jeho přepychového domu, nosí překrásné šaty a k dispozici má početné služebnictvo. Nové poslání však s sebou nese také dlouhé hodiny studia a tvrdé sebekázně. Přináší jí velký díl zodpovědnosti, a jak se později ukáže, také bolesti. Takado se totiž hodlá za ponížení, které mu uštědřila, mstít. Události nezadržitelně směřují k válce mezi dvěma zeměmi – k magické válce, jež navždy změní životy všech zúčastněných.

První věta knihy: Amputaci končetiny nelze provést rychle a bezbolestně.

Trudi Canavan už minula milník: nadějná spisovatelka fantasy. Dle mého skromného názoru už svou pověst více než upevnila: ona JE úžasná spisovatelka. Tolik nápadů a dobrý styl psaní... jsem ráda, že jsem na ni narazila.

Tessia je příběh zasazení do světa Kyrilie, Sachaky, jednoduše řečeno do stejného světa, odkud jsme poznali protagonisty Trilogie o černém mágovi. Tentokrá se však v čase posuneme o stovky let dříve - do časů před Sachakanskou válkou, kdy vznikla záhadná poušť, která zničila podstatnou část území Sachaky a kdy spolu Kyrilie a Sachaka válčili.

images-amazon.com/images/I/51V8IhTwZ5L.jpg">

Hlavní dějové linie máme dvě - tou hlavně hlavní je však ta z pohledu Tessii a lidí z jejího blízkého okolí. Je to milá příjemná dívka, skrz naskr dobrá, až to možná trochu odrazuje. To však nemění nic na faktu, že její příběh jsem sledovala nejraději. :) Tessia pomáhá svému otci s léčitelstvím a byla by se možná stala i zapálenou léčitelkou. Pak se však dostane do jedné šokující situace a... projeví se její magické schopnosti. Ano, to nám zní krapet povědomě, že? (Podobně na své schopnosti přišla i Sonea z Trilogie o černém mágovi.) Mám dojem, že to však je záměr autorky. Nejspíše jinak vyvolení na své schopnosti nepřijdou.

Tessia se stane učednicí místního čaroděje a je nucena se k němu přestěhovat. Nikdo nechce riskovat, že se jí zvrtne vláda nad schopnostmi a ona srovná se zemí celou vesnici. V učitelově sídle Tessia potkává druhého učedníka svého nového učitele. Jayana. A ten z ní, mírně řečeno, trpí nedostatkem nadšení. Postupem děje sledujeme především tuto dvojici a opravdu se mi líbí, jak se vyvíjí jejich vztah. Nejlepší na to všem je, že až skoro do konce si nejsme jistí, jak skončí - zda si půjdou po krku nebo budou přáteli.

Druhá dějová linie je o Stasse, sachakance, která vyrůstala v Elyne a byla zvyklá na tamní život. To znamená značně emancipovaná společnost, otevřené a volné myšlení, svéprávnost. Pak jí však její otec odvolá domů do Sachaky a ona dokonce i nadšeně souhlasí. Svého otce obdivuje a miluje a proto neváhá uposlechnout. V Sachace pak tvrdě zjišťuje jak málo ceněnými jsou ženy a co vše musejí snášet. Skoro až do konce knihy jsem si její dějovou linii nedokázala zařadit a tápala v tom, jak asi k ději přispěje. Skoro až do konce.

Ze začátku, kdy se se světem seznamujeme, nás možná zmate až příliš postav, které Canavan zmiňuje a prezentuje. Toto je její obvyklý vroubek - dokáže si vystavět armádu jmen a než se pořádně zorientujeme, můžeme chvilku bloudit. Ale na to se dá zvyknout. Ne na všechny, i po dočtení nejspíše nebudete schopni vyjmenovat všechna přátelství a postavy, které se tu a tam mihly, přesto si ty důležité udržíte v hlavě. Další věc, kterou musím ocenit, je dobré vykreslení toho, jak válka křiví charakter a morálku, mění a někdy i maže zásady a priority člověka. Také se mi opravdu líbí sepsání a popis ras a národů, i když, paradoxně, je to slabší než v Trilogii o černém mágovi. Což je vážně úsměvné, jelikož vyšla dříve než Tessia.

V knize jsou kresby! Opravdu pěkně provedené a k tématu - bohužel jsou chronologicky nepřesné, což je ohromná škoda, jelikož příběh doplňují. Takto však musí čtenář tápat a pak dříve či později uvažovat, kam do děje kresbu zařadit. Přesto kladně oceňuji nápad, knihu pěkně zpestřují.

Co chci určitě vytknout je zmínění přirovnání: "ďábelské". Tady Canavan zaškobrtla, jelikož jsem se ve světě Tessii nesetkala s žádným náboženstvím a tak trochu (no dobrá, trochu více než více) pochybuji, že tam mají křesťanství. Mám pocit, že jsem tam zahlédla ještě pár případů, kdy se autorka podobně "přeřekla", ale už ne tak velkých. V knížce je pár překlepů a stylistických nedokonalostí, na začátku možná děj trochu vázl kvůli až přehnanému teorizování, avšak pak se to příjemně rozběhlo a já četla doslova bez dechu.

Tessia: Zrození čarodějky je napínavá a poutavá kniha, která nám osvětluje mnohé zdroje a začátky. Ač je příběh napínavý, nemohu se však po dočtení zbavit pocitu, že děj byl lehce předvídatelný. Možná je to tím, že Canavan tentokrát byla hodná a ke konci se neodhodlala k žádným drastickým úmrtím, ačkoliv tam nějaké překvapení nakonec máme. Pro ty, kteří se ve světě Soney orientují a tento svět milují, je to poučná kniha, příběh, který vyplňuje mezery, které v příběhu máme. Pokud však chce někdo Canavan teprve "načít", doporučila bych raději Věk pěti. Je to pro mě zatím její nejlepší přeložená trilogie a pro začátek a upoutání nejvhodnější. Tessia je ovšem také velmi dobrá, bez výčitek bych ji doporučila každému milovníkovi dobré klasické fantasy. :)

Hodnocení: 4/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Zoner Pres za poskytnutí RC výtisku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.21 (29x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře