Novicka - Trudi Canavan

30. červenec 2011 | 12.08 |
› 

Trudi Canavan (1969) žije v Melbourne, v Austrálii. Za svůj první vydaný příběh získala v roce 1999 Aurealis za nejlepší fantasy povídku. Od té doby vydala Trilogii o černém mágovi (Jejímž prvním svazkem je Společenství čarodějů a pokračování Novicka) a nyní ji jako autorku bestsellerů znají čtenáři v UK, v Austrálii a v USA. 

**

Novicka - Trudi Canavan
Trilogie o černém mágovi - kniha druhá

novicka

zdroj

Vydavatelství: Zoner Press
Překlad: Eva Chmurová
Rozměry: 105x175
Datum vydání: 2009
Počet stran: 592
Typ vazby: brožovaná

Společenství čarodějů (1. kniha): V první díle zjistí Sonea, obyčejná holka z chudinské čtvrti, že je čarodějkou. Nejprve v děsu před Společenstvím čarodějů utíká, poté však zjistí, že jí chtějí jen pomoct a z donucení se k nim přidá. Nakonec bude muset bojovat o to, aby ve škole vůbec mohla zůstat. Do toho všeho navíc náhodou objeví temné tajemství Nejvyššího lorda - vůdce Společenství čarodějů. A právě kvůli tomu tajemství se ve Společenství čarodějů rozhodne zůstat.

Anotace:

Imardin je město temných intrik a vražedné politiky, kde moc drží ti, kdo ovládají magii. Do tohoto zavedeného řádu se připletla mladá dívka z ulice s neobyčejnými magickými schopnostmi. Byla přijata do Společenství čarodějů a její život se tak navždy změnil – bude však lepší nebo horší?

Sonea věděla, že ve Společenství čarodějů ji čeká tvrdý výcvik, ale neuvědomila si, jak velké zášti ostatních noviců bude muset čelit. Její spolužáci, synové a dcery nejmocnějších rodin v království, jsou rozhodnuti překazit její úspěch - za jakoukoliv cenu. Ale tím, že přijme ochranu nejvyššího lorda Společenství, Soneu možná čeká mnohem tíživější osud. Nejvyšší lord Akkarin skrývá tajemství, které je mnohem temnější, než jeho čarodějnický hábit.

novicka 2

zdroj

**

První věta knihy: Každé léto se obloha nad Kyralií na pár týdnů vyjasnila do blankytné modři a slunce neúprosně pálilo.

Oproti knize Společenství čarodějů je tu vidět značný rozdíl. Možná to bude změnou překladatele, možná jen Trudi Canavan "vyrostla", ale kniha je nejen o stovku stran objemnější, ale celkově se kniha o stupeň vyzdvihla (je složitější) a atmosféra knihy je taková temnější a lépe zpracovaná. Jako "odpočinkovou četbu" bych to teď doporučila jen lepším čtenářům.

Kniha mě překvapila hloubkou, problémy netýkající se jen hlavní postavy - Soney, ale i celého Společenství. Možná toto téma bylo v minulém díle naznačeno, v druhém díle je však opravdu popsáno. Začaly se zde objevovat homosexuální prvky a snaha ji čtenářům přiblížit. Stejně dobře popsané je i prostředí knihy. Autorka si dala záležet, abychom si její svět vychutnali, zapracovala nejen na historii samotné, ale i popisech národů, míst a charakteru lidí, kteří v příběhu vystupují. Knížka už není pouhá fantasy, ale nacházíme zde i prvky detektivky, které mě mile překvapily a potěšily.

Jak jsem poznamenala, kniha spolu s autorkou vyrostla. Sledujeme tu hlavní dvě dějové linie - v jedné figuruje a dominuje postava Soney a v druhé velvyslanec Dannyl, kterého známe z minulého dílu, ale v tomto se mu autorka pečlivěji věnuje. Vraťme se ale k Sonee.

novicka 3

goodreads.com

První věc, která se mi líbila, je realističnost. Autorka se se Soneou lépe sžila a čtenář ji může lépe pochopit a prožívat s ní její problémy, lépe chápe její rozhodnutí a vlastně i rozhodnutí ostatních postav. Sonea nastupuje jako novicka do Společenství čarodějů. Pokud jste z minulého dílu čekali nějakou idylku nebo se nechali zavést názvem knihy, možná vás zklamu. Novicka se zabírá prvním rokem Soney ve Společenství čarodějů. A nic se nevyvíjí tak, jak dobrák Rothen, poručník Sonei a vážený čaroděj, doufal. Sonea se kvůli svému původu stala vyvrhelem třídy a jeden zvlášť namyšlený novic si jí vybral za terč posměšků. Jak postupujeme dějem, stávají se tyto naschvály sprostou šikanou.

Dannyl, bývalý žák čaroděje Rothena,  získal důležitou pozici velvyslance a v zahraničí nás provádí zbytkem světa, který si Trudi Canavan pečlivě vytvořila. Poznáváme různé kultury a jejich zvyky a postupně s Dannylem přicházíme na jednu důležitou pravdu, kterou Dannyl po celý život nevědomky zavrhoval.

Nejvíce mě překvapilo a potěšilo hlubší zaobírání se Nejvyšším lordem, Akkarinem. Jak název trilogie napovídá, celý příběh by se vlastně měl točit okolo něj. Kromě děsivého zjištění, že se vůdce Společenství čarodějů zaobírá zakázanou černou magií, se o něm od různých postav dozvídáme střípky jeho života. Ale jen střípky. Nejspíše si nemůžu pomoct, ale vždy jsem se se "záporáky" dokázala lépe sžít. Měla jsem je nejraději a fandila jim - ať už dělají cokoliv. Možná to je únavou ze stereotypu: Dobro vždy vítězí. V tomto případě sice ne vždy chování Akkarina chápu, některé jeho činy a prohlášení jsou protichůdné, ale stále se mi jako postava líbí nejvíce. Těším se na posední díl trilogie, jsem zvědavá, jak se autorka popere se závěrem.

novice 4

goodreads.com

Hodnocení: 4/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Zoner Press za poskytnutí RC výtisku.


Kniha třetí: Nejvyšší lord

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (11x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře