Nejvyšší lord - Trudi Canavan

6. srpen 2011 | 14.42 |
› 

Trudi Canavan žije v malém domečku u lesa, na úbočí hory na předměstí Melbourne v Ferntree Gully. Příběhy o věcech, které neexistují, si vymýšlela celý svůj život a překvapilo ji, když za svůj první vydaný příběh získala v roce 1999 cenu Aurealis za nejlepší fantasy povídku. Pracuje jako ilustrátorka a výtvarnice na volné noze a také jako výtvarnice a umělecká ředitelka v Aurealis, časopise, který se věnuje australské fantasy a science-fiction. Nejvyšší lord je závěrečný díl trilogie o černém mágovi (Společenství čarodějů, Novicka).

**

Nejvyšší lord
Trilogie o černém mágovi - kniha třetí

8210-b-canavan_nejvyssilord

goodreads.com

Vydavatelství: Zoner Press
Překlad: Eva Chmurová
Rozměry: 105x175
Datum vydání: 2009
Počet stran: 656
Typ vazby: brožovaná

Předchozí knihy:

Sonea, obyčejná holka z chudinské čtvrti, zjístí, že má magické schopnosti. Společenství je mezi chudinou nenáviděno a Sonea jej nesnáší také - o to více ji její schopnosti děsí. Po dlouhé honičce mezi ní a Společenstvím čarodějů se nakonec neochotně do Společenství přidá. Bohužel, ostatní novicové pocházejí jen z nejbohatších rodin země a na holku ze slumů, jak se chudinská čtvrť nazývá, pohlížejí nevraživě. Nedlouho poté, co nastoupí do třídy, se stane obětí šikany.

Všechny tyto malicherné problémy se ale zdají malinké ve srovnání se zjištěním, že Nejvyšší lord, vůdce Společenství čarodějů, praktikuje černou magii. Ani Sonea, ani její přátelé nevědí, co dělat, proto se rozhodnou to uchovat v tajnosti. Nejvyšší lord se však dozví, že bylo jeho tajemství odhaleno a proto se rozhodne rychle zakročit - přebírá nad Soneou poručnictví a tím si zajistí, že její přátelé nic neřeknou a pod výhružkou ublížení jim musí mlčet i Sonea.

Ne vše je však tak špatné, jak se zdá. Nikdo o tomto tichém dramatu neví a Sonea, sice zdráhavě ale přeci jen, je náhle brána jako rovná ostatním. Ironií je, že to je díky jejímu poručníkovi, kterého se bojí a nenávidí jej. Nedlouho poté, kdy si je Sonea jistější sama sebou, vyzve Regina, vůdce skupiny noviců, kteří ji šikanují, k souboji a v něm ho lehce porazí.

Tím si získá respekt všech, i učitelů, i noviců.

Ale od černého čaroděje jí to nepomohlo. Sonea je přesvědčená, že Akkarin, Nejvyšší lord, je zlý. Ale je opravdu tak?

**

Anotace:

Městu Imardinu i celé Kyralii vládnou ti, kdo ovládají magii. Společenství čarodějů do svých řad přijalo dívku z ulice, která náhle zjišťuje, že se ocitla uprostřed děsivého spiknutí, a její rozhodnutí ovlivní celý svět...

Sonea se toho ve Společenství čarodějů hodně naučila a po vítězném utkání s Reginem se k ní ostatní novicové začali chovat s nevraživou úctou. Stále však nemůže zapomenout na to, co viděla ve sklepení Nejvyššího lorda. Ani na jeho varování, že dávný nepřítel Kyralie znovu nabývá na síle. Čím víc se toho Sonea dozvídá, tím víc o všem pochybuje. Může Akkarinovu příběhu věřit? Nebo se ji jen snaží zatáhnout do svých temných plánů?

Nejvyšší lord je závěrečný díl Trilogie o černém mágovi z pera autorky Trudi Canavan.

high lor

goodreads.com

**

První věta knihy: O měsíci se ve starověké kyraliánské poezii mluví jako o Oku.

Odkládala jsem to dlouho, ale myslím, že už jsem se uklidnila natolik, abych napsala racionální recenzi.

Začněme od začátku. Trilogie je trilogií proto, že obasahuje tři knihy. Tento svazek je posledním dílem Trilogie o černém mágovi a na předcházející navazuje. Přesto by i náhodnému čtenáři nic neuniklo díky pečlivému shrnutí a znovuseznámení se s postavami na začátku knihy. Šestsetpadesáti stránková bichle přitahuje už sama o sobě (alepsoň některé). Těšila jsem se na úžasný příběh. A ten dostala.

Kniha má pomalejší rozjezd, pak ale stále nabírá rychlosti. A na konci už je ta rychlost tak velká, že když narazíte na konec, potácíte se na pokraji bezvědomí. Tak jsem se alespoň (samozřejmě s menší - větší mírou euforie) cítila já. A bylo tam i zděšení. Že už je to konec.

Tentokrát Trudi Canavan rozehrála velkou emocionální hru, která mě tak strhla, že jsem přestala vnímat okolí a jen dychtivě sledovala děj. Tohle je po dlouhé době Kniha s velkám K a já nezměrně oceňuji, kam až se autorka odhodlala zajít. Většinou se mi u trilogií a vícedílných sérií nestává, že by poslední díl předčil první nebo druhý. Už tam není ta novota a to horečnaté nadšení z poznávání. Tady ano. A tak silný dopad na mě vrcholná scéna knihy neměla už - já ani nevím, snad od Lukjaněnkovy Denní hlídky a smrti Tygříka? Dokázala jsem příběh se Soneou nejen prožívat, ale i jej žít. A přestože to někteří možná měli autorce za zlé (a já hned po přečtení taky) jsem ohromně vděčná za ten konec. Dodal knize u mě pátou hvězdičku a dotáhl tohle vcelku nadprůměrné dílo k dokonalosti. :))

Nakonec tkvěla celá zápletka série úplně jinde, než by kdokoliv z nás čekal. Konečných odhalení jsme se dočkali až v třetím svazku trilogie (a i tam skoro až ke konci). Ale... to na tom bylo právě to zábavné! :))

high lord

goodreads.com

Sonea se zamilovala. A světe div se - ani mi její láska nepasně ukazuje i to, že svět není ani černý a bílý. Odhalují se temná tajemství, které vlastně jsou důsledky života a co je to být jen obětí nešťastných okolností.

V knize se opět proplétáme osudem Ceriniho, který už není jen nějaký chlapec z ulice, ale "vážený Zloděj". Opět řešíme problémy s Dannylem a nakonec se dozvídáme i vše o osudu Akkarina. Canavan vás průběhem knihy donutí si Akkarina, nebo-li Nejvyššího lorda, zamilovat. (A to není jen můj názor malinko předpojaté milovnice Nejvyššího lorda. Ono to ani jinak nejde.) Dozvídáme se, že je věrný své zemi a to natolik, že... Ale ne, nebudu spoilerovat. Nechci vám kazit tu radost.. :))

Více se dozvídáme i o zakázané černé magii,  i když bohužel ne tolik, kolik bych si přála. Canavan vše zaoznačila tak, aby měl čtenář pojem o tom, jak funguje, co je a jak je nebezpečná, ale hlouběji jí nevysvětlila.

Kniha je napsaná svěžím stylem, jednoduše, nijak složitě. Děj utíká a vy si jej vychutnáváte. V třetí knize se už neřeší problémy dospívající novicky, řeší se něco vážnějšího. Trilogie nabrala tak rychlé tempo a celkově se o tolik zlepšila, že je zajímavé poslední a první díl spolu porovnávat. I když je mezi nimi jen jedna kniha, jde poznat velký pokrok, kterého autorka dosáhla.

Tento příběh perfektně vyhovoval všem mým čtenářským choutkám. Kniha, do které jsem se vžila, děj i konec mě nadchly, postavy nejsou jen skvělé popsané, ale i emocionálně "dýchající" a celkově nemám takřka žádné výhrady. Možná až na nějaké to slovíčko, které mi ne vždy úplně sedlo, přesto je tento překlad  v porovnání s jinými dobrý. Nedočkavě se těším, až si přečtu další knihu od Trudi Canavan, která se právě zařadila mezi mé nejoblíbenější autory. Od vrabců jsem zaslechla, že snad autorka na Soineiny osudy naváže volným pokračováním The Traitor Spy Trilogy. Už se nemůžu dočkat.. x))

Nakonec můžu říct jen jedno a i když je to strašně otřepané klišé, nemůžu si pomoct: Lituji jen toho, že kniha tak brzy skončila.

ihg lord

goodreads.com

Hodnocení: 5/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Zoner Press za poskytnutí RC výtisku.

Anotace a obrázek obálky ze stránek nakladatelství.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.14 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Nejvyšší lord - Trudi Canavan elena katharin lucia 14. 08. 2011 - 11:22
RE: Nejvyšší lord - Trudi Canavan lenadonan 04. 06. 2012 - 20:03