Sonea: Vyslancova mise - Trudi Canavan

14. listopad 2011 | 14.47 |
› 

Australská spisovatelka Trudi Canavan patří mezi nejúspěšnější autory fantasy literatury posledních deseti let. Za svou tvorbu obdržela dvakrát cenu Aurealis, naposledy v roce 2009 za knihu The Magician's Apprentice (česky Zrození čarodějky). Její fantasy příběhy se drží na vrcholcích žebříčků bestsellerů, byly přeloženy do mnoha jazyků a zaznamenaly nebývalý úspěch bezmála po celém světě.

**

Sonea: Vyslancova mise
Trilogie Zrádkyň 1

Sonea - Vyslancova mise

Originální název: The Ambassador's Mission
Vydavatelství: Zoner Press
Překlad: Eva Chmurová
Rozměry: 147x210
Datum vydání: 2011
Počet stran: 368
Typ vazby: pevná

Anotace:

Trilogie Zrádkyň - Sonea se vrací.
Jak se žije černé čarodějce několik let po bitvě, již vyhrála, ale v níž přišla skoro o všechno? Na napínavou Trilogii o černém mágovi navazuje neméně dobrodružná Trilogie Zrádkyň. Sonea rozhodně ještě neřekla své poslední slovo...
Život plný dobrodružství a hrdinských činů – přesně to očekává okolí od Lorkina, syna černé čarodějky Soney a Akkarina, bývalého nejvyššího lorda. Proto když se mladému čaroději naskytne příležitost stát se asistentem Dannyla, nového velvyslance Společenství čarodějů v Sachace, neváhá a o místo se uchází. V zemi černých mágů mu však může hrozit a hrozí nebezpečí. Byli to totiž právě Sonea s Akkarinem, kteří porazili armádu sachakanských ichanů, kteří kdysi napadli Kyralii. Budou se chtít rodiny poražených mstít?
Sonea je bezmocná, protože jí jakožto černé čarodějce zákony nedovolují opustit Imardin. Rozhodne se alespoň pomoci Cerymu, svému příteli z dětství, který ji teď potřebuje víc než kdy dřív. V Imardinu řádí nebezpečný vrah, který zabíjí Zloděje a prokazatelně ovládá magii.

**

První věta knihy: Píseň města je nejúspěšnější a nejcitovaější dílo básníka Rewina, proslulého žebráka z Nového města.

Na knížku jsem se strašně těšila, jelikož jsem se do příběhu Soney a Akkarina v Trilogii o Černém mágovi úplně zamilovala. I Soneu: Vyslancovu misi jsem měla přečtenou za slabších šest hodin - tak jsem příběh hltala.

Jako první bych snad zmínila - musím zmínit - jak jsem ráda, že je to vázaná kniha a obálku zbožňuju. Přestože jsou brožované knížky praktičtější, vázané jsou jednoduše, pro mě osobně, hezčí, hezčí, hezčí! :)

Canavan si znovu pohrála se svým světem. Znovu otevřela kapitolu Kyrilie a Sachaky a tentokrát šla i dál, rozšířila své působení za hranice i jí samotné známého světa! Ale zpět. Sonea je o dvacet let starší než v Trilogii o Černém mágovi. Je černou čarodějkou, ředitelkou jejích milovaných nemocnic pro chudé a je také matkou Lorkina - jejího a Akkarinova již dospělého syna. Je zvláštní seznámit se s postavou, která je náhle citelně starší, kterou jsme poznali jako umíněné šestnáctileté děvče a která je teď moudrou černou čarodějkou - zajímavé, ale poutavé. Části se Soneou jsem si oblíbila nejvíce. Jako vždy u Canavan se však nevážeme jen na jednu postavu.

Popisuje se tu, mimo jiné, i život Lorkina - tlak, jaký je na něj uvalen, jelikož je synem těch slavných čarodějů. Jeho otec, bývalý Nejvyšší lord Akkarin, ze sebe vydal vše, aby porazil odpadlíky Sachaky, mocné ichani, kteří zaútočili na jeho vlast a položil za svou zemi život. Jeho matka jim pro změnu zasadila rozhodující ránu. A on? Co udělal on?

Lorkin příjme post pomocníka vyslance Dannyla (ano, kterého také již známe z minulých dílů) a rozhodne se cestovat do Sachaky za hledáním prázdných míst v historii. Sonea málem vyletí z kůže - je to nebezpečné, a nejen proto, že Lorkinovi rodiče zabili různé zastupitele Sachakanské společnosti, a tudíž Lorkinovy hrozí krevní msta. Sachaka není bezpečnou zemí už sama o sobě. Bohužel, Sonea není dostatečně vlivná k tomu, aby Lorkinovi odcestovat zakázala. Má svázané ruce.
Zdá se mi, že autorka si tentokrát nepohrála s charaktery svých postav tak pečlivě jako obvykle, přesto své hrdiny podala natolik dobře, aby se čtenář dokázal bez problému vžít.

Vyslancova mise není tak složitá, jako například Trilogie Věk pěti. Není tam tolik postav, autorka nemá tolik promyšlený svět - i když o tom by se dalo polemizovat, jelikož celý svět pro ni ještě známý není - a celkově je to oddychovější četba. Oddychovější, neméně však poutavá. Vyslancova mise těží především z již napsané Trilogie o Černém mágovi. Mám pocit, že ten, kdo Trilogii nečetl, si možná nevezme z příběhu tolik, jako již obeznámený čtenář. Na druhou stranu, i když je ve světe Soney poprvé, určitě se neztratí, jelikož Canavan většinou vše dokáže pěkně podat a vysvětlit. 

Čekala bych v knize více střetů - autorka na to určitě má a nemyslím, že by se to v příběhu bilo s ostatním. Nutně by to ani nemusela být Sonea, která by bojovala - stačil by mi i menší boj jakéhokoliv druhu. Autorka se však v knize zabývala spíše politickou otázkou, skoro až detektivní zápletkou, v níž naháníme Lovce Zlodějů a vykreslování historie - což také není špatné, jelikož jí to otevírá široký prostor působiště pro další díl. Když už jsme u dalšího dílu, konec Vyslancovi mise končil tak (ne)pěkně otevřeně, že si prostě musím klást otázku, co se bude dít dále? Na talíři máme naservírované tři opravdu velké otázníky a to ještě netušíme, co na nás Canavan ušije.

Kniha celkově se ale líbila. Je to pokračování Trilogie o Černém mágovi, a i když na to přímo nenavazuje, spojitost tam je více než zřejmá. Bohužel mám pocit, že na to autorka až příliš spoléhá a knížka není takové kvality, jaké jsem od ní čekala. Sonea: Vyslancova mise je pro mě zatím kniha, kterou řadím mezi průměrnější z těch, které u nás vyšly. Mrzí mě dvě věci - knížka byla kratší, než jsem čekala. A byl tam v podstatě jen jeden pořádný střet. Canavan by to zvládla napsat lépe. Uvidíme v dalším díle, zda se v Trilogii Zrádkyň bude Canavan znovu jen nerozhodně rozhoupávat k akci, nebo se do toho konečně pořádně opře.

Hodnocení: 3,5/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Zoner Press za poskytnutí RC výtisku. 


Trilogie Zrádkyň 2 - Sonea: Čarodějova zrada
Trilogie Zrádkyň 3 - Sonea: Královna Zrádkyň

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.18 (22x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Sonea: Vyslancova mise - Trudi Canavan lien 27. 12. 2011 - 18:23
RE: Sonea: Vyslancova mise - Trudi Canavan lienne 22. 01. 2012 - 18:47