Společenství čarodějů - Trudi Canavan

23. červenec 2011 | 20.36 |
› 

Trudi Canavan (1969) žije v Melbourne, v Austrálii. Za svůj první vydaný příběh získala v roce 1999 Aurealis za nejlepší fantasy povídku. Od té doby vydala Trilogii o černém mágovi (Jejímž prvním svazkem je Společenství čarodějů) a nyní ji jako autorku bestsellerů znají čtenáři v UK, v Austrálii a v USA.

**

Společenství čarodějů - Trudi Canavan
Trilogie o černém mágovi - kniha první

společenstvo čarodějů
zdroj

Vydavatelství: Zoner Press
Překlad: Iveta Chadimová
Rozměry: 105x175
Datum vydání: 2008
Počet stran: 480
Typ vazby:
brožovaná

**

Anotace:

Každý rok se čarodějové města Imardin vydávají očistit ulice města od tuláků, darebáků a ničemů. Mistři magických oborů jsou přesvědčeni, že se jim nikdo nemůže postavit, ale jejich ochranný štít není tak neproniknutelný, jak se domnívají.

Když vyhánějí lůzu z města, jedna mladá dívka z ulice, rozzuřena způsobem, jakým se úřady chovají k její rodině a přátelům, mrští proti magickému štítu kámen a spolu s ním pošle i veškerý svůj vztek. K údivu všech okolostojících kámen prorazí ochrannou bariéru a jednoho z čarodějů srazí do bezvědomí.
Něco takového se dosud nestalo a představuje to nejhorší obavy Společenství - někde v ulicích se volně pohybuje nevycvičená čarodějka. Musí ji najít a to rychle, ještě předtím, než její nekontrolované síly uvolní moc, která zničí jak ji, tak město, které je jejím domovem.

Společenství čarodějů je první částí fantasy trilogie, plné magie, akce a dobrodružství.

 **

společenstvo čarodějů 2

goodreads.com

 **

První věta knihy: V Imardinu se říká, že vítr má duši a že kvílí v úzkých uličkách města, neboť jej rmoutí pohled na to, co tam vidí.

Pro začátek - kniha si udržela mou pozornost po celou dobu čtení.

A to se mi stává už jen zřídkakdy.

Děj se odehrává v Imardinu, hlavním městě Kyralie. Hlavní protagonistkou příběhu je Sonea, obyčejná dívka z chudinské čtvrti, u které se nečekaně projeví velký magický potenciál. 
Společenstvo čarodějů je ve světě Soney - ve světě Zlodějů a chudiny - nenáviděno a je na ně pohlíženo s opovržením a nechutí. Nešťastnou náhodou se Soneiny schopnosti projeví v té nejnevhodnější chvíli - a to při v podstatě "nevinně myšleném útoku" na nenáviděné čaroděje. Nikdo nečekal, že Sonein kámen prorazí kouzelnou bariéru a čaroděje, na kterého mířila, pošle do bezvědomí. Otřáslo to nejen arogantními a sebevědomými čaroději, ale i Soneou samotnou. V tu chvíli si Sonea uvědomí nejen to, že ovládá magii, ale také, že už nemůže žít tak jako dřív. Bojí se nejen o svůj život, ale i životy své rodiny a přátel. Od Společenstva čarodějů očekává krutou pomstu.
 

společenstvo čarodějů 4

goodreads.com

Příběh sledujeme hlavně z pohledu Soney, ale máme tu i několik dalších osob, které nám příběh doplní. Například Ceryniho, dwellského zloděje a přítele Sonei nebo dobráckého čaroděje Rothena, který se Soneu nesnaží najít proto, aby ji zabil, ale pomohl jí zvládnout její schopnosti. Jelikož s probuzením, což je objevení síly, se bude její moc jen zvětšovat až dosáhne bodu, kdy Sonea nebude ohrožovat jen sebe, ale i své okolí. A zemře.

Příběh mě upoutal už od prvních několika stran a držel mě až do konce. Sonea jako postava je pěkně popsaná, stejně dobře jsou zpracovány i ostatní, ať už hrají jakoukoliv hru. Dobrou či špatnou. Hraně dobrou či na první pohled zlou. Trudi Canavan si vytvořila svět, ve kterém se postupem příběhu čím dál jistěji pohybuje, dokáže po celou dobu překvapovat a ohromovat. Až kniha skončí a vy si udiveně uvědomíte, že chcete ještě.

Jedinou výtku mám k části děje, kdy se Sonea ukrývá před čaroději. Autorka s ní utíkala a utíkala a utíkala a postupně to začalo být až únavné.

společenstvo čarodějů 3

goodreads.com

Název knihy slibuje přesně to, co dostanete. Společenství čarodějů se svou magií, poutavostí, tajemstvími i intrikami. Se svým světem s novou kulturou i svými zvyky. Místo, ve kterém se příběh odehrává, je barvité, kniha obsahuje mimo příběhu samotného i mapky a na konci knížky i slovníček zvláštních pojmů a vysvětlivek. Téma snad už ani nemůže být originální, avšak zpracované je dobrým způsobem a napsané s nadšením. Kniha je podaná svižně a děj je poutavý. Společenství čarodějů je určena především pro milovníky fantasy, avšak doporučila bych jí jako odpočinkovou četbu vcelku každému.

Hodnocení: 3,5/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat vydavatelství Zoner Press za poskytnutí recenzního výtisku a díky tomu možnosti si tuto knihu přečíst.


Kniha druhá: Novicka
Kniha třetí: Nejvyšší lord

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.11 (18x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Společenství čarodějů - Trudi Canavan mixx 25. 07. 2011 - 16:55
RE: Společenství čarodějů - Trudi Canavan elena katharin lucia 29. 07. 2011 - 14:58