Dračí mor - Jana Rečková

29. leden 2014 | 18.48 |
› 

Jana Rečková, narozená Zahrádková 27. dubna 1956 v  Kladně, vystudovala lékařskou fakultu Univerzity palackého v Olomouci a je lékařkou (odělení neurologie ve Fakulní nemocnici Na Bulovce). Začala psát až v třiatřiceti letech, přesto je dnes produktivní spisovatelkou a za své práce je četně oceňovaná. Své povídky publikovala v časopisech Ikarie, Pevnost, Nemesis a mnoha dalších. Její díla byla oceněna cenami Ikaros, TRIFID a několika prvními místy v soutěži O cenu Karla Čapka. Je také překladatelkou z angličtiny. Dračí mor je první knihou plánované trilogie, volným pokračováním jsou Dračí zloději. Na poslední knihu se stále čeká.

**

Dračí mor
1

Nakladatelství: Straky na vrbě
Žánr: fantasy
Počet stran: 300
Vazba: brožovaná
Rozměry: 105 x 165
Autor obálky: Janina Strnadová
ISBN: 978-80-87364-17-8
Datum vydání: 2011
 

Anotace:

I draci mohou onemocnět. A zemřít. Není proto divu, že potřebují lékaře. I když je to obyčejný... člověk.
Příběh, odehrávající se v minulosti světa vynikající povídky Hic sunt dracones, která vyšla ve sborníku Legendy: Draci, vás zavede do světa, který leží hned vedle toho našeho. Stačí jen použít tu správnou sadu smyslů. A draci to umí. Jenže teď se jejich světem šíří neznámá epidemie, která mnohé zabíjí a některé mění. Dokáže ji zastavit otrok ze světa lidí? A bude vůbec chtít?

**

Přiznám se - Dračí mor je moje první kniha Rečkové, a její první práce jako taková. Snažím se poctivě načítat české autory a opravdu, narážím na úžasná dílka, která jsou trestuhodně neznámá. Dračí mor se točí kolem tématu draků. Draci byli popsáni mnoha způsoby, rozpitváni, ukázáni v každém světle. A s čím autorka přišla?
Začalo to morem, smutně, a tak nějak kouzelně. Objevili jsme nový svět. Draci jsou tam zase jiní a zajímaví a rozhodně stojí za to je poznat. A jejich svět taky.

Dračí náboženství Nicolas příliš nechápal, nezajímal se o něj a nikdo mu to ani nevysvětlil; patrně šlo o vzývání nějakých přírodních sil – pohanské, ale jeho názoru mírumilovné a neškodné.

.. (...)
...vítr odfoukne všechno zlé. To vůbec není špatný základ pro náboženství. - (str.10)

Do příběhu nás uvede Nicolas, lidský student medicíny, který byl unesen draky. Dostali jsme se do zvláštního světa, kdy lidský zaostává za dračím a dračí svět se pyšní parními stroji a elektřinou. Příběh začíná ve chvíli, kdy záhadný mor zabíjí nebo trvale indisponuje draky a ti jsou vyděšení. Nicolas, přestože se s ním nezacházelo zrovna v rukavičkách, byl přeci jen člověk a otrok, drakům pomáhá. Protože je to jeho přirozenost.
Příběh Nicolase se střídá s pohledem mladého dračího pána Dor/Fiiniskara. A lidi, ten je zlatý, je to miláček a myslím, že mě jednoduše neomrzí o něm číst. S Fiinym se ponoříme hlouběji do světa draků, budeme je poznávat a objevovat svět, který nám Rečková představila.

Ania tiše vyprskla. "To je Fiiny, víš. Ze všeho si utahuje, ale je hodný."
Fiiny zakoulel očima. "Nikdy žádnému drakovi neříkej, že je hodný," poznamenal k Nicolasovi. "Hrozně bys ho urazil." (str. 14)

Co se postav týče, jsou osobité, popracované. Je jich hodně a každá jedna je pečlivě vykreslená, což se mi hodně líbí. A viděla jsem i vývoj postav. A vývoj společnosti draků jako takové, z čehož jsem byla nadšená.

Kniha ze začátku nebyla souvislý příběh, spíše takové epizody, každá kapitola byl krátký výlet do určité oblasti, který se skoro samostatně uzavřel. A pak, zprvu to vypadalo jako příběh Nicolase a anotace k tomu i sváděla, ale přeci jen tam jde o něco jiného. Docela pravidelně se kapitoly střídají z pohledu Nicolase a Fiinyho, a jsou to samostatné příběhy, které chronologicky navazují, rozvádějí příběh a přece je to každý jeden za sebe a je to takové milé. Až zhruba v půlce se to složilo do jednoho děje.

Shromáždění dračích pánů zašumělo údivem, a protože draci moc šeptat neumějí, znělo to jako mořský příboj na skalách. (str. 262)

Strašně se mi líbí styl psaní Rečkové. Nebo je to možná atmosférou, kterou dokázala vykouzlit, jakmile jsme se začetla, skoro pořád jsem se smála. Autorka umí popisovat, ne moc zdlouhavě, přesto řekne, co chce vyjádřit. Narážela jsem na malé drobnosti, které příběh hezky doplňovaly. Mimo to Rečková věděla, o čem chtěla psát. Znala svůj svět, opatrně nám jej dávkovala tak, abychom chtěli vědět stále víc. Zbožňovala jsem, že se snažila pokrýt všechny části života draků. Politika, láska, svět, technika, a vše dávalo smysl.
Už jsem zmínila, že je ta kniha napsaná prostě strašně mile? Kniha mi okamžitě zvedla náladu až do radioaktivních zón. 
A zaujal mě i zajímavý způsob pojmenování draků. Rod/jméno (Dor/Fiiniskar). Ještě nikde jsme to neviděla.

K záporům – ze začátku si mi kniha zdála nejen roztříštěná, ale i trochu překotná, autorka s dějem příliš spěchala. Ne vždy mi sedla volba slov, ale tady musím zohlednit, že to bylo u starých moudrých dračích pánů, takže to snad ani zápor být nemohl. Kniha neměla svůj souvislý děj, to se změnilo až v polovině, a přesto to nebyl žádný příběh o záchraně světa nebo něco podobného. A ano, snažím se hledat zápory tam, kde žádné nevidím.

Slýchával doma o mistrech, kteří své dílo, ať už to byla socha, obraz nebo překrásná nádoba, záměrně malinko poškodili. Ano, i drak – nebo člověk – by měl mít nějaký drobný kaz, neboť dokonalost je nepřirozená a nebezpečná. - Nicolas (str. 222)

Kniha dokázala způsobit, že jsem se křenila jako měsíček na hnoji. Dávám přednost špinavé, krvavé fantasy, proto mě tak překvapilo, jak strašně moc se mi tahle kniha líbila. Roztomilé, i když je to občas místy až kruté a prosvítá tam realita, stejně je to kouzelné. Postavy skvělé, děj byl sice ze začátku nejasný, ale stále se dělo něco, co vás nutilo číst dál, nápady originální a skvěle zpracované, a nádherné, nádherné, nádherné ilustrace!! Nevím, jak to ta kniha dokázala, ale strašně mě nabila energií a už jen proto ji mám ráda. :D Ta kniha je plná optimismu, donutí vás usmívat se a to je na ni strašně hezké. To je asi všechno, co k ní můžu říct.

Pověsti mají svou vlastní magii. - Nicolas (str. 217)

Hodnocení: 4/5*

**

Lidičky, ještě malá poznámka - paní Rečková má závažné zdravotní potíže, tak na ni myslete v dobrém a držte ji palce! :)

Ráda bych poděkovala nakladatelství Straky na vrbě za poskytnutí RC.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Dračí mor - Jana Rečková myanmar 29. 01. 2014 - 20:02
RE(2x): Dračí mor - Jana Rečková moira 30. 01. 2014 - 17:06