Zlatý kříž - Pavel Renčín

11. listopad 2012 | 14.50 |
› 

Pavel Renčín se narodil 8. června 1977 v Praze. Renčín je český spisovatel fantastiky, přední představitel české městské fantasy. Debutoval roku 1999 povídkou Stvořitel, poté vyhrál v několika literárních soutěžích a začal pravidelně přispívat do fantasy antologií. Jeho první román vyšel v roce 2004 a nesl název Nepohádka. Zlatý kříž je prvním dílem trilogie Městské války. Dnes je z Renčína úspěšný spisovatel a pokud zrovna nepíše, pracuje pro několik českých rádií v marketingovém oddělení.

**

Zlatý kříž 
Městské války 1

Zlatý kříž - P. Renčín Nakladatelství: Argo
Žánr: městská fantasy
Počet stran: 260
Rozměry: 150x210
Vazba: vázaná
Rok vydání: 2008
ISBN: 978-80-257-0082

 

**

Anotace:

Praha krvácí. Její tvář bledne každým dnem, červeň ze rtů se rozpila v blátivých kalužích. Pod tváří všední reality zuří neviditelná válka. Město potřebuje hrdinu. Namísto něj nachází Václava. Líného a sobeckého muže zvyklého na přepych a pestrou dámskou společnost. Tak tomu bylo dosud. Nyní je sražen na kolena, aby čelil smrtelnému nebezpečí. Aby přinesl světlo do temné doby. Aby přežil, jak nejdéle dokáže. Legenda začíná...

Zlatý kříž je úvodním dílem fantasy trilogie Městské války. Netradiční městská fantasy vás přesvědčí o tom, že i nám dobře známá metropole má svou duši, svůj osud a vlastní příběh. Snad jste ho tu a tam zaslechli roztříštěný do mozaiky kapek svlažujících ulici. Nyní ho můžete poznat celý. Stačí jen naslouchat.

**

Tahle kniha je jedna z těch rozporuplnějších. Místy geniální, místy nedotažená. Ve výsledku mě ale zaujala, je v ní tolik poutavých myšlenek (a skončila tak otevřeně), že si prostě musím přečíst pokračování.

Příběhem nás docela netradičně vede postava, kterou bychom nejraději nakopali do pr-, ehm, do zadku a zděšeně volali po někom normálním. Už jen to je pro mě ohromné plus. Typ postavy, o kterém jsem dlouho nečetla, materiál, který autor může úžasně rozvinou. Jeho hlavní postava je sice na zabití, ale překvapuje a je poutavá, což se dneska váží zlatem. x))

Václav Vran, naše hlavní nemilovaná hlavní postava, se dostane do zvláštní situace.
Začne po jeho značně přepychovém a úžasném životě toužit monstrum.

A tak se jednoho dne docela obyčejný sobecký muž dozví o tom, že jeho město má ještě jednu, úplně jinou tvář.

"Sněží? To je snad legrace, ne?" - Václav
"Musíš se pořád tak hloupě ptát?" zaúpěl Patrik. "Padá něco bílého z oblohy? Pokud to není letadlo, tak je to pravděpodobně sníh!"
"Hmm. Ale uprostřed jara?"
"Já se z tebe zblázním! Snaží se tě zabít démon, máš za sebou audienci u Její Výsosti Prahy, na zádech neseš říční bohyni, a ty se divíš, že sněží!"
"V květnu!" dodal potichu Vašek a vzdorně zavrtěl hlavou.
- str. 230

Takto podané to zní strašně obyčejně. Kolikrát jsme o tom četli? Avšak Renčín je neobyčejný autor, který to se slovy umí a oplývá nápady. Podal svůj nápad tak nečekaně (a dobře), že jsem prostě jen zaujatě četla. Co dělat více?

Praha, naše Matička stověžatá. Renčín napsal román ve kterém dal městům podobu, ve kterém města doopravdy dýchají. A naše krásná paní Praha slábne. Někdo ji podřezává žíly. A Václav by měl být tím, kdo jí pomůže.
(Jen malá ukázečka Renčínovy neuvěřitelné fantazie: Víte jak Stověžaté podřezávají žíly? Kradou jí hraniční štíty.
Dopravní značení na dálnicích.
Značky.
Tolik k magické tajuplnosti příběhu.
Osobně si myslím že je to geniální. x))

Postavy autor podal taky více než slušně, co kecám, vykreslil je úžasně! x)) Charaktery jsou různorodé, pestré, podané s vtipnou neotřelostí. Dovolím si zmínit ďábelské kuře, které žádnou důležitou roli nehraje, ale je prostě dokonalé. :D K samotnému Václavovi... kolikrát se postava v knize vyvíjí? A má k tomu jiné podměty než autorův nejasný záměr? Václav je zvláštní postava, která je ve své podstatě jedinečná a já prostě zvědavě musela sledovat její osud. Autor ho napsal dobře. A vytvořil si tak základy, na kterých může opatrně přestavovat. x))

"Jsi ve stokách, chlapče. Mysli na to při každém kroku. Při každém pohledu na svět kolem sebe. Když se ti náhodou bude zdát něco roztomilé nebo neškodné, doufej, že není pozdě na útěk" - Ziffernick, str. 183

Kniha je pro mě strašně rozporuplná. Autor má originální nápady a slepuje je tak (nečekaně) neuvěřitelně, že jsem jen zírala. A žasla. Městská magie je v jeho podání magie města. Bylinky a měsíční svit? Zapomeňte! Jízdenky a nedopalky. Autor píše poutavě, nepozorovaně na nás v jeho slovech číhá jízlivost a sarkasmus, vysmívá se hlouposti a sobeckosti. A to se mi líbí. Stejně tak děj, který je poutavý, stále se něco děje. Pozadí fantastické. Renčínovy nápady a jejich zpracování je neobvyklé, ale originální. Jen... skoro až do poloviny se mi kniha zdála lehce suchopádná a psána mírně neobratně. Ke konci ale byla skvělá. Proto jen 3*. Myslím ale, že další díl trilogie u mě dopadne mnohem lépe. x))

Hodnocení: 3,5/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře