Megapolis - Miroslav Žamboch

9. srpen 2013 | 12.00 |

MegapolisMegapolis by Miroslav Žamboch
My rating: 3 of 5 stars

Anotace:

Megapolis - město zdánlivě bez konce, obydlené lidmi i Figurami: Sherlockem Holmesem, bankéřem bankéřů Conanem, ninja želvami i jejich úhlavním nepřítelem Trhačem a dalšími.
Figury s městem spolu hrají podivnou hru o vlastní duši, hru, jejíž pravidla dokonale nezná ani její rozhodčí.
M. M. Dexter je soukromý detektiv, jedna z Figur, obyčejný člověk až na jediné: Musí přijmout každého klienta ochotného zaplatit požadovanou částku. To ho někdy staví proti vlastním přátelům, po bok těch, které nenávidí. Někdy je snazší umřít než žít dál.
Pitoreskní, bizarní, paranoidní svět - nevhodné pro ty, kteří mají rádi Medvídka Pú, vhodné pro ty ostatní.

Povídky:
- Opožděná splátka
- Divný klient
- Noci šelem
- Schůzka se starou známou
- Tvrdý džob
- Hard Core

Názor?

Originální, hodně originální kniha s širokým záběrem námětů, které tancují od hraček, k tanci samotnému, až k fitku s rozličnými druhy bojových umění. Velké množství kulturních narážek, což už se tak často nevidí a je sakra příjemné o tom číst. Škoda je, že většina povídek sice byla zábavná a akční, prodchnutá tím, co dělá Žambochovo psaní jeho psaním (rvačky, další rvačky, ještě více rvaček, chlap s podivným, ale blízkým smyslem pro humor, armáda jednoho, někdy geniální zápletka, proložené výletem do Vědátorova s jejich slovníčkem), prostě klasika od Žambocha. Ale opravdu mě zaujaly jen dvě povídky.

Divný klient - to bylo sakra děsivé. Možná z toho budu mít trauma. 4/5* Jednu strhnu za ten otevřený konec, kterým mě autor naštval. :D

Schůzka se starou známou - tak melancholická, což mi u Žambocha přijde lehce zvláštní. Jistě, je mistrem, co se týká zachycení atmosféry, ale Schůzka... nečekala jsem ji napsanou takto, ne od tohoto autora. Ale povedlo se mu to, povídka byla krásná, surrealistická, prodchnutá steskem a zvláštní atmosférou. Podivuhodné dílko. 5/5*

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře