Krásná katastrofa - Jamie McGuire

17. duben 2013 | 00.40 |
› 

Jamie McGuire se narodila v Tulse, vyrůstala se svou matkou Brendou v Blackwellu, vystudovala Northern Oklahoma College, the University of Central Oklahoma, a Autry Technology Center se zaměřním na aplikovanou radiologii. Nyní je americkou spisovatelkou. Vydávat začala ve formě ebooků (série Prozřetelnost) a díky knize Krásná katastrofa se stala jednou z úspěšnějších autorek, které se od elektronické verze dostaly až k té papírové. Nyní žije v Enid (Oklahoma) se svými třemi dětmi a manželem Jeffem, který je skutečný, živý kovboj. Dělí se o svých 30 akrů půdy se čtyřmi koňmi, čtyřmi psy a kohoutem.

**

Krásná katastrofa
Krásná 1

Originální název: Beautiful Disaster
Nakladatelství: Fortuna Libri
Překladatel: Jana Pecnerová
Žánr: romance (Chick Lit)
Počet stran: 376
Vazba: vázaná
Rozměry: 140x210
ISBN978-80-7321-672-6

Anotace:

Matkám vstup zakázán...!
Ona nepije ani nenadává a ve skříni má spoustu seriózních svetříků. Abby věří, že si dokázala vybudovat dostatečnou vzdálenost mezi sebou a svou temnou minulostí, ale když se svou nejlepší kamarádkou dorazí na univerzitu, její cestu k novému začátku zkříží rebel a polykač holek na jednu noc, Travis Madox. Urostlý, potetovaný hezoun je to poslední, co Abby potřebuje...
On tráví noci vyděláváním peněz na zakázaných zápasech a holky střídá častěji než ponožky. Do Abbyina života se vetře trikem – nabídne jí sázku, že měsíc vydrží bez sexu – když ona s ním ten měsíc bude bydlet. Ať tak či onak, Travis netuší, do jak těžkého zápasu se pustil.

**

Hodně jsem přemýšlela, jestli knížce dát čtyři hvězdičky. První polovina mě neuvěřitelně bavila, kdybych měla hodnotit jen ji, nejspíše knize dám 5*. Vážně. Přestože mě podobné příběhy většinou neberou. Jenže úžasná první polovina přešla do mrzuté třetí čtvrtiny, která, kdybych to měla posoudit hodně tvrdě, jen natahovala děj a připadalo mi, že McGuire jen vykrádá sama sebe. A nakonec ze všeho nejvíce potřeštěný konec. Neuvěřitelný. Takže jsem to zprůměrovala a dostala se k 3,5, skoro čtyřem hvězdičkám.
Ale aby to bylo spravedlivé, přiznám se – přes všechny nedostatky... stejně jsem se s každou stránkou křenila jako idiot. Takový nepravděpodobný, ale sladký příběh.

"Co se děje, Holu? Těžký den?"
"Ne, jsem absolutně znechucená."
"Ze mě?" usmíval se. Mohlo mě napadnout, že tenhle rozhovor čeká. Tím míň se mi chtělo držet se zpátky.
"Ano, z tebe. Jak můžeš někoho jen tak využít a pak s ní takhle zacházet?"
"Jak jsem s ní zacházel? Nabídla mi telefonní číslo. Já odmítl."
Spadla mi brada nad tím, že vůbec nemá svědomí. "Tak ty s ní budeš mít sex, ale číslo si od ní nevezmeš?"
Travis se opřel lokty o pult. "Proč bych měl chtít její číslo, když jí nechci zavolat?"
"Proč bys s ní měl spát, když jí nechceš zavolat?"
"Já nikomu nic neslibuju, Holu. Nenavazovala vztah, než se mi rozcapila na gauči."
S odporem jsem se zahleděla na gauč. "Je to něčí dcera, Travisi. Co kdyby jednou někdo zacházel takhle s tvojí dcerou?"
"Moje dcera by si neměla svlíkat kalhotky kvůli nějakému blbečkovi, kterého vůbec nezná, zformulujme to takhle." (str. 39)

Příběh se odehrává z pohledu Abigail Abernathyové. Abby je vzorná holka, která studuje na univerzitě, sice se ráda pobaví, ale nechce žádné problémy. A všechno, čemu se snaží vyhnout, je v pěkným úhledným balení se jménem Travis Maddox. Neodolatelný sexy parchant, který střídá ženské jako ponožky a nad lámáním citlivých ženských srdéček nehne brvou. Jednoho večera se Abby s nejlepší kamarádkou Americou dostanou na zápas, ve kterém Travis bojuje (za peníze), a zatímco Abby zápas zaujatě pozoruje, Travis si ji všimne.
A začne se o ni zajímat.
A když si uvědomí, že se jej Abby nesnaží svést a navíc jej od sebe odhání, začne být zvědavý. A to natolik, aby se jí nesnažil dostat do kalhotek a stanou se přáteli.

Takhle popsané to zní strašně obyčejně, a popravdě, příběh je dost průhledný a předvídatelný. Jenže, ač se tak kniha může tvářit, děj není jen o tom, jak spolu ti dva budou vycházet. Je tam i něco víc, ale jen pokud chce čtenář hledat.
Pak je tu styl psaní McGuireové. Překlad sice pokulhával a místy bych zvolila jiná slovíčka, přesto mě autorčin styl vyprávění vtáhnul do příběhu a první půlku knihy jsem za sebou měla za dvě hodiny. Naprosté nadšení. A i potom jsem nechtěla přestat číst, i když už to nebylo tak poutavé. Nemohla jsem si pomoct.

"Já s tebou nechci spát, Holu. Na to tě mám moc rád." – Travis (str. 45)

Postavy jsou to nejlepší na knize, v podstatě právě na nich je celá kniha postavená. Velký zlý kluk, výbušný Travis Maddox, tak trochu génius a skvělej rváč, který se uzavřel před celým světem. Autorka si s ním pohrála, přestože hlavní protagonistkou byla Abby, i Travis měl velký díl knihy pro sebe a bavil, bavil a bavil. A já se do něj zamilovala, přes všechny jeho chyby, které autorka snaživě napsala, a které dělaly Travise uvěřitelnějším.
Abby... Abby pro mě bya oříšek. Ze začátku to pro mě byla sympatická postava, o které jsem ráda četla. Postupem čtení jsem si ji ještě více oblíbila, líbilo se mi, jak je cílevědomá a odhodlaná. Pak ale v té třetí čtvrtině úplně otočila a neuvěřitelně mi lezla na nervy, ze všeho nejvíc mi přišla jednoduše pitomá. Ale v podstatě to byla dobrá postava, dobře vykreslená a dobře propracovaná.
Další, nejlepší Abbyina kamárádka America nebo Shepley, Travisův bratranec, nejsou už tak propracovaní, přesto je milé, že se autorka nesoustředila jen na hlavní dvojici, ale nechala tam místo i ostatním.

Líbilo se mi i to, jak autorka odůvodňovala chování postav, některé důvody se táhly až do minulosti a my jsme postupně odhalovali celé pozadí příběhu. Když budete hledat, něco najdete. Nejistotu, osamělost. Neštěstí, které způsobí v peníze.
Vegas. A poker.

Tohle už jsem zažila. Vegas měnilo lidi, vytvářelo nestvůry a zlomené duše. Bylo snadné nechat si vsáknout do krve světla a ukradené sny. Viděla jsem během dospívání už mnohokrát ten nezdolný výraz plný energie, který měl teď ve tváři Travis , a jediným lékem byla letenka domů. - Abby (str. 251)

Mezi zápory knihy patří nafukování a protahování. Taky překlad, popřípadě volba slov, mi přijde slabší, což je škoda. A tucty překlepů. A pár vykonstruovaných scén a místy divné situace.

Abych se přiznala, už po prvních stránkách knihy jsem hodila za hlavu jakoukoliv kritiku a prostě si čtení užívala. Příběh zlýho kluka a holky s temnou minulostí, ono to má své kouzlo, na které se dá pořád dost lehce nachytat. Nemám ráda středoškolské prostředí. Ale univerzity, to už je trochu jiná a vážně mě to bavilo. Navíc, kniha měla překvapivý (a popravdě dost nereálný) konec, který bych nečekala... prostě nečekala. Což se mi často nestává.

Celkově se kniha četla skvěle, sedla mi i do nálady. Bavila jsem se, McGuireová psala vtipně a poutavě. A uměla skvěle popsat vztah Abby a Travise, vystihla ho do všech kladů i záporů. A vyvíjel se postupně, což byla část, která se mi líbila asi nejvíce.
Kniha není pro někoho, kdo hledá nějaký pořádný děj. Je to kniha, nad kterou se pobavíte, u které si odpočinete, je to kniha, u které si dovolíte se zasnít. Příběh dvou mladých lidí, kteří se prostě snaží přežít a hledají své místo v životě. Líbila se mi. Tečka. A jsem neuvěřitelně zvědavá na Walking Disester, druhý díl, který celý příběh odhaluje z pohledu Travise.

"Já ti nerozumím, Holubičko. Myslel jsem si, že znám ženský, ale ty jsi kurva tak nepochopitelná, že nevím, kudy kam." - Travis
"Já ti taky nerozumím. Máš být největší děvkař na Východní. V brožuře to slibovali, a teď nic, to jsem zklamaná," - Abby (str. 175)

Hodnocení:  3,5/5

**

Ráda bych poděkovala nakladatelstí Fortuna Libri za poskytntí RC.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.6 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Krásná katastrofa - Jamie McGuire chuckyna 21. 04. 2013 - 10:33
RE: Krásná katastrofa - Jamie McGuire nel-ly 21. 04. 2013 - 14:27
RE: Krásná katastrofa - Jamie McGuire moira 22. 04. 2013 - 23:17
RE: Krásná katastrofa - Jamie McGuire nel-ly 19. 05. 2013 - 01:13
RE: Krásná katastrofa - Jamie McGuire vera-nike 20. 05. 2014 - 17:05
RE(2x): Krásná katastrofa - Jamie McGuire moira 27. 05. 2014 - 19:18