Nebezpečná láska - Kateřina Petrusová

16. červen 2012 | 00.38 |
› 

Kateřina Petrusová je česká autorka narozená 23. března 1982 v Pardubicích. Své první dvě povídky napsala ve čtrnácti letech. Další přišly o tři roky později, kdy se zúčastnila několika literárních soutěží. Na nějakou dobu pak psaní opustila, vrátila se k němu teprve nedávno a vydala úspěšnou prvotinu Nebezpečná láska. V současnosti žije se svým manželem a dvěma dcerami v Pardubicích a pracuje na volném pokračování NL. 

Nebezpečná láska

Nakladatelství: Fragment
Počet stran
: 376
Žánr: romance
Rozměry: 128x196
Vazba: pevná
 

Anotace:

Na doporučení posledního zaměstnavatele získá mladá newyorská ošetřovatelka Paige práci v rodině Bavettových, bohatých podnikatelů pocházejících z Itálie. Má se starat o jejich syna Michaela, mladého muže, který se po autonehodě duševně vrátil do období svého dětství. Paige si k němu postupně nachází cestu a Michael si ji velice oblíbí. Postupem času Paige přichází na to, že se dostala do newyorského podsvětí a její zaměstnavatelé jsou součástí mafie. Co se stane, až se jednou Michael probere? Dostane se Paige ze spárů Bavettových, když odhalila jejich tajemství?

** 

 První věta knihy: Už zase jsem to stíhala jen tak tak.

Tohle není druh knihy, který bych četla obzvláště často. Popravdě, když jsem tuhle knihu viděla poprvé, anotace mě zaujala, ale ne natolik, abych si knihu chtěla přečíst. Jenže pak knihu začaly číst ostatní blogerky, hodnocení se šplhalo až k neuvěřitelnu a mně to začalo vrtat hlavou. Normálně slaďárny nečtu. Ale u této jsem udělala výjimku. A nelituju toho. :)

Když jsem knihu dostala do ruky, na chvilku jsem se překvapeně zarazila. Nevím proč, ale měla jsem utkvělou představu, že kniha bude uzoučký, ne mnoho stránkový paperback. (Samozřejmě, ta "velká recenzentka" moira se nekouká na informace o knize, že?) No, a je to přesně naopak. Kniha je celkem obsáhlá a k tomu v pevné vazbě. Ne že bych si stěžovala, jen mě to překvapilo.

Pomineme ty pitomoučké kecy o tom, že knihu napsala česká autorka a čeští spisovatelé by se měli podporovat. Tohle už se propíralo dost a myslím, že kvůli nedostatku nadšení ze strany mé maličkosti se to nezmění.

Co mě ale zamrzelo, když jsem začala číst, byl fakt, že další česká kniha se neodehrává v Česku. Postupem děje mi došlo, že jinak by to ani nešlo, protože zápletka si ne-české město vyžaduje, přesto to zamrzelo.

Co se týče děje... je to prostě slaďárna. Z počátku se to tak snaží netvářit a děj se točí okolo zajímavého tématu zdravotní ošetřovatelky, přesto to tak je. Na druhou stranu – kdyby to byla jen obyčejná slaďárna, neoslavovala bych ji tu tak a naopak ji roztrhala. Takže co je na tom tak dobré?

Kniha je dobře zpracovaná, přestože byl ze začátku styl autorky trošilinku přerývavý a neohrabaný a děj postupoval neuvěřitelně rychle, postupem knihy se to vybrousilo takřka k dokonalosti a četlo se mi dobře. Co knize dodává na přitažlivosti je i zajímavý rámec s možná i neobvyklou tématikou? Zas tolik toho v tomto žánru nemám načteno, tak doufám, že neblábolím hovadiny. A zápletka: S přimhouřením očí by se i mé "akční dušence" mohla zdát dobrá. Autorka si s dějem pohrála a dokázala v knize udržet napětí, které vás ponoukalo číst dále. Pak přišel zlom a vy jste na řádky zírali, jestli si autorka nedělá srandu. Hm... že by ne? Místy jsem měla vážně na krajíčku (vážně to přiznávám veřejně?), což o kvalitě psaní a vžití se do postavy vypovídá dost samo o sobě.

Mrzí mě jen, že ten zlom autorka nerozvedla pořádně. Protože kdyby tomu přidala ještě kapinku, trošilinku, byla bych z knihy úplně dokonale nadšená. I když bych pak nadávala.

K postavám – ty jsou opravdu dobré. Příběh je podaný v ich-formě, přesto měla autorka propracované takřka všechny charaktery, s kterými pracovala, dokázala je podat tak, aby se nepletly a nezdály se stejné. Pět z pěti hvězdiček za techniku. Hlavní postava je sympatická a přestože mě chvílemi iritovalo, jak se chová, dalo se to překousnout a já s ní strávila čas ráda. Co se týče vztahů, kterých se většinu času čtení knih docela děsím, tady mě naopak zajímalo, jak to dopadne. Protože vztahy se vyvíjely, postavy svým způsobem také a vše bylo napsané tak, aby to nepobouřilo mou barbarskou dušenku. Za to by si autorka měla vysloužit nějakou cenu, hm? :D

Na papírku mám napsané: "Překládá se všechno – v první chvíli mi nedošlo, že Houba Bob je Spongebob (dětský animák)." Tiše se tomu pochechtávám. Tak překlad, jop? Kde jsi nechala hlavu, m.?

Abych se přiznala, je mi líto, že příběh skončil. Na druhu stranu jsem ve skrytu duše ráda, že se to useklo, jelikož bych asi nepřenesla přes srdce, kdyby se z tak dobrého příběhu stal patvor parazitující na tak dobře rozepsaném začátku. Proto se lehce obávám pokračování knihy. Věřím, že autorka příběh nestopí. Věřím. Ale strach trochu mám.
Kniha je opravdu dobrá, není to klasická červená knihovna o ničem (tedy aspoň doufám), postavy jsou dobře propracované, děj je veden taky super, takže si nemám takřka na co stěžovat. Až na pár drobností, malých nesrovnalostí, které mě postupem děje občas zarazily, ale nijak důležité. x)) Na Kmotra Maria Puza kniha sice nemá, přesto si vysloužila čestné místo v mé knihovničce a  já se k ní možná za depresivní nálady a deštivého počasí vrátím. Jde dost dobře rozeznat, že vám knihu doporučuji? Skvělé, protože tím bych chtěla skončit. :)

Hodnocení: 4/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí RC výtisku.


Bavettovi 2 - Nepřítel mého nepřítele

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.36 (14x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Nebezpečná láska - Kateřina Petrusová chuckyna 16. 06. 2012 - 00:41
RE: Nebezpečná láska - Kateřina Petrusová kristen 16. 06. 2012 - 12:48
RE: Nebezpečná láska - Kateřina Petrusová nel-ly 29. 11. 2012 - 03:05
RE(2x): Nebezpečná láska - Kateřina Petrusová moira 29. 11. 2012 - 18:10