Návrat stínu - Lynn Flewelling

2. prosinec 2013 | 23.54 |
› 

Lynn Flewelling se narodila v Presque Isla, Maine. Absolvovala University of Maine (angličtina, historie) a v roce 1981 se provdala za Douglase Flewellinga, poté pokračovala ve studiu literatury, starověké řečtiny a veterinární mediciny. Pracovala v nejrůznějších zaměstnáních, jako učitelka, dělnice na farmě, malířka pokojů, technik na pitevně, administrativní pracovnice a editorka a novinářka. Její první román z řady NightrunnerLuck in the Shadows (Štěstí ve stínech) byl Locus Magazine oceněn jako nejlepší prvotina, byl také nominován na Compton Crook Award. Návrat stínu je čtvrtým dílem série Nightrunner (Štěstí ve stínech, Příchod tmy, Zrádcův měsíc), která má v originále zatím sedm dílů.

**

Návrat stínu
Noční běžci 4

Originální názevShadows Return
NakladatelstvíFantom print
PřekladatelHana Vlčinská
Žánrfantasy
Počet stran: 288
Vazba: vázaná
Rozměry: 145x205
Autor obálkyMiguel Coimbra
ISBN978-80-7398-238-6
Rok vydání: 2013

**

Anotace:

Hrdinové Seregil a Alek právě dokončili svou nejzrádnější misi a vracejí se k dvojímu životu zhýralých šlechticů a vynikajících špehů. Osud však s nimi má ve světě plném nepřátel a čarodějů jiné plány...

**

Knihu bych určitě nečetla dříve než první Noční běžce, i když to vzhledem k obálkám může lákat. Dozvěděli byste se mnoho malých, ale důležitých spoilerů, a pokud byste se chtěli k Nočním běžcům vrátit, zkazilo by vám to překvapení.

Seregila a Aleka mám ráda. Seregil sám je charismatický parchant, který baví a donutí vás oblíbit si ho. Alek je trochu jiný, ale svým způsobem zajímá stejně jako Seregil. Tito dva dostanou úkol od královny Phorie, mají se vydat na cestu a přivést královninu sestru zpět ke dvoru, aby se pak mohla stát velitelkou vojsk a pokračovat ve válce s Plenimarem. Jenže Seregi i Alek mají staré nepřátele. A ti udělají hodně, aby se pomstili.

Úsměvy skrývají nože, talí. – Seregil (str. 163)

Charaktery mě už od první stránky šíleně bavily, i když se občas chovaly jako ženské. Jak jsem psala, Aleka a Seregila mám ráda. Jsou to výrazné postavy, zajímavé a poutavé. Návrat stínů nepopisuje válku, ne úplně, nejedná se tady o politiku, jde vlastně o příběh těch dvou, takže na nich hodně záleží. A možná proto mě příběh bavil více. Občas mě sice překvapilo, jak to v jejich vztahu skřípalo, na něco takového jsem nebyla (připravená) zvyklá, ale přesto je to dobrý příběh. Postavy celkově měly minulost, vztahy s jinými postavami, byly napsány realisticky a rozhodně nebyly ploché.

Přítel, partner v riskantní noční práci a talimenios – nedalo se přeložit, co všechno to slovo zahrnovalo, hluboké pouto srdce a těla, které s Alekem sdíleli. Seregil ho naučil lstím a všem triků zlodějského řemesla, ale v srdci byl Alek stále tím čestným horalem, kterého našel v cele na severu, a za to bude Seregil vždycky vděčný. Milovat Aleka bylo téměř jako se cítit se sám znovu čistý. (str. 17)

Styl psaní mi sedl, byl poutavý, autorka psala vtipně, dokázala vykreslit postavy tak, aby vypadaly živě. Tentokrát se tolik nezabývala popisy okolí, měst, drobných detailů, což je trochu škoda, na druhou stranu se soustředila na děj a příběh tak rychle ubíhal. Navíc psala autorka s fantazií a nápaditostí, překvapovala. Co se mi hodně líbilo - autorka se nebála psát o špinavých věcech, ani svým postavám ublížit.

Flewelling nás zavedla zase do jiného zákoutí svého světa, dříve představila čaroděje, nektomanty a tentokrát jsme se podívali blíže do plenimaru na jejich alchymisty. Bavilo mě to, poznávat další aspekt magie světa autorky. Celkově byla propracovanost pozadí hodně dobrá, geografie, dějiny, božstva. Z příběhu autorky šlo poznat, že věděla, kde se pohybovala, a cítili jste to z každé stránky, příběh měl svou atmosféru.

Šikovný zloděj schytal dvě rány
a octl se u Bilairyho brány.
Odmítl zaklepat, když venku stál,
svou vlastní prací se chtěl dostat dál. – básnička (str. 53)

Co hodně lidí nejspíše nesnese - homosexuální vztah hlavních hrdinů. Vlastně, autorka v knize nakousla více tabu, než na kolik jsem zvyklá. Pokud o homosexualitě nedokážete číst, můžete knihu rovnou odložit, protože tohle v příběhu hraje hlavní roli. Autorka z knihy neudělala erotický román, ale byli tam dva muži, kteří se mají rádi, a na tomto kniha stojí.

Návrat stínů mě nezklamal. Nebyla jsem si jistá, co čekat, a asi nedostala to, co jsem očekávala. Dostala jsem něco jiného. Co mě ale překvapivě bavilo stejně. Největší kladem knihy jsou postavy, autorka s nimi už nějaký pátek žije a jsou dobře propracované. Celkově i pozadí příběhu, svět je dobře promyšlený. Děj byl veden poutavě a přestože tentokrát autorka ukousla jen malý kousek celku, žádné vállky mezi královstvími, bavila jsem se. Za zápor může být považován homosexuální vztah hlavních hrdinů a toto téma celkově, i když mně to vyloženě nevadí. Kniha mě bavila, je dobře napsaná a strávila jsem s ní příjemné odpoledne. Před čtením Návratu stínu určitě doporučuj přečíst první díly Nočních běžců, ale ty taky doporučuju, takže v tom není rozdíl. .)

...moudrý přítel mi však řekl, že když se budu chovat jako spráskaný pes, budou tak se mnou lidé zacházet, a že se mám raději naučit držet hlavu vzhůru, jestli chci, aby mě ještě někdy někdo respektoval... – Seregil (str. 256)

Hodnocení: 3,75/5

*

Ráda bych poděkovala nakladatelství Fantom print za poskytnutí RC.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Návrat stínu - Lynn Flewelling kristie 22. 12. 2013 - 20:11
RE(2x): Návrat stínu - Lynn Flewelling moira 22. 12. 2013 - 20:59