Zrádcův měsíc - Lynn Flewelling

21. leden 2012 | 15.05 |
› 

Lynn Flewelling se narodila v Presque Isla, Maine. Absolvovala University of Maine (angličtina, historie) a v roce 1981 se provdala za Douglase Flewellinga, poté pokračovala ve studiu literatury, starověké řečtiny a veterinární mediciny. Pracovala v nejrůznějších zaměstnáních, jako učitelka, dělnice na farmě, malířka pokojů, technik na pitevně, administrativní pracovnice a editorka a novinářka. Její první román z řady Nightrunner, Luck in the Shadows (Štěstí ve stínech) byl Locus Magazine oceněn jako nejlepší prvotina, byl také nominován na Compton Crook Award. Navazuje románem Příchod tmy a pokračuje Zrádcovým měsícem.

**

Zrádcův měsíc
Noční běžci 3

Název originálu: Traitor's Moon
Vydavatelství: Fantom Print
Překladatel: Hana Vlčinská
Počet stran: 432
Rozměry: 145x205
Typ vazby: vázaná s přebalem
Autor obálky: Jan Patrik Krásný

V minulém díle:

Alek a Seregil dokázali zastavit šílené Plenimarské před sestavením mocného temného artefaktu, díky kterému by Plenimar získal neomezenou nekromanskou moc. Dokázali je zastavit - avšak za cenu obrovských ztrát. Samotný Alek a Seregil si z toho boje ponesou jizvy do konce života a Seregil, který musel pro Skalu obětovat jednu z nejcennějších věcí, které měl, je takřka zlomený. Zabránili tomu nejhoršímu a stahují se do ústraní, kde si budou lízat rány. Ale  válka ještě neskončila. A oni ještě nedotančili svůj tanec.

Anotace:

Zranění hrdinové osudové bitvy, Seregil a Alek, strávili dva roky v dobrovolném vyhnanství, daleko od hořkých vzpomínek i od Skaly, která se jim stala druhým domovem. Válka však nadále zuří a jejich klid je rozbit zoufalou výzvou královny Idrilain, žádající, aby pomohli její dceři Klie při výpravě do Aurënenu. Skala je na pokraji porážky v nerovném souboji s nekromantskými vojsky Plenimaru a jedině s pomoci ‘faieů může ještě doufat v konečné vítězství.
Aurënen je však země, odkud byl Seregil kdysi v mládí vypovězen. Tam, v bájné říši magie a cti, se tak musí utkat s přízraky své temné minulosti, zatímco Alek objevuje zcela nečekané dědictví. Zmítáni mezi naléhavými potřebami Skaly a odvěkými intrikami Aurënfaieů, brzy jsou lapeni do sítě proradnosti a zrady.

Někdy však největší nebezpečí může ukrývat... Zrádcův měsíc.

**

První věta knihy: Když se Magyana plahočila napříč udupaným bitevním polem, útočila na ni plískanice a uvolňovala z čarodějčina hustého copu mokré prameny vlasů.

Pro začátek mě pobavilo menší technické nedorozumnění. Na obálce si můžemě pěkně přečíst, že Běžci jsou trilogie. Avšak pár stránek listování a v poznámce nám autorka ve veselém duchu oznamuje, že to v žádném případě trilogie NENÍ. Nu což. Její další díly nejspíše budou vydány pod jiným štítkem, ale s našimi oblíbenými hrdiny, což mi dělá ohromnout radost. Ztrátu Seregila, Aleka a celé jejich země bych asi nesla těžce.

V minulé recenzi jsem se mýlila. Děj pořád ještě neskončil. V minulé knize se totiž našim hlavním hrdinům - tvrdohlavému sympatickému Seregilovi a jeho jen o málo méně nezkušenějšímu příteli Alekovi - podařilo zabránit sestavení mocného zlého artefaktu, který by jejich zemi uvedl do předem prohrané války. Avšak jsem jaksi pozapomněla, co vše dokáží i obyčejní lidé, o to více Plenimarští, kteří stojí proti Skalanům - zemi, za kterou naši hrdinové bojují a kterou Plenimar z duše nenávidí.

Kniha začíná pochmurně, dostáváme se do situace, ve které nám autorka popopisuje, jak špatně na tom Skala proti Plenimaru je. Nedokáží vzdorovat ohromné přesile vojáků a - což je důležitější - ani Plenimarským nekromantům. Proto se královna Skaly odhodlává k zoufalému kroku. Poprosí o pomoc Aurënfaie. Hrdou, dlouhověkou rasu, z vlastního rozhodnutí žijící izolovaně od zbytku světa. A kdo se nám k takové práci hodí více, než aurënfaieský vyhnanec? Seregil? Ano, jeho vyhnanství by mohlo mnoho věcí zkoplikovat - ale urážka v nedbalosti, které by se mohli neznalí Skalané na aurënfaieském dvoře dopustit, by mohl být mnohem větší problém.

Seregil s Alekem jsou odvoláni z jejich dobrovolného vyhnanství a Seregil se může po dlouhém vyhnanství vrátit do své milované země. Ale... je opravdu vše takové, jaké se zdá? A je to opravdu to nejlepší, co může Seregil udělat?

Třetí díl trilogie odplouvá společně s našimi hrdiny do nové země, autorka proto získává nové pole působnosti a popisuje novou kulturu, novou morálku a nové zvyky. Především toto se jí podařilo více, než uspokojivě. A jako krvavá nit se v pozadí táhne válka, kterou důvěrně známe už od prvního dílu a která bohužel nemá konec ani v třetím svazku této "trilogie". Ale o tom později.

Seregil se mi jako charakter zdá v této knize z počátku utlumený, vůbec nebyl ve své kůži. Možná je to návratem do své vlasti. Každopádně se mi o mnoho více zalíbil vyvíjející se charakter Aleka. V minulých recenzích jsem se opomněla zmínit, ale jeho povaha se pozměnila a vyvinula nejvíce. Jde to hezky odpozorovat od toho nevinného, prostého kluka v Kerře až do současnosti. K muži, který bez mrknutí oka zabije šípem nepřítele a neváhá to udělat ani zblízka. Ne že bych si stěžovala. Vlastně jsem si po většinu knihy oblíbila číst pasáže hlavně s Alekem.

Další důležitou postavou je opět Beka. Je vojákem, důležitá kapitánka Skaly, která odplouvá do Aurënfaie s našimi hrdiny, a je blízkou přítelkyně Aleka i Seregila. Autorka si dokázala dobře vystavět vojenskou hiearchii ve Skale a já jen žasnu nad tím, jak vše dokázala smysluplně splést dohromady. Jak dokázala vyvážit jiskrné dialogy s popisem okolí i zvyků a to vše ještě sloučit s dobrým dějem. Flewelling má velmi dobrý styl psaní, dokáže vyjádřit co chce s lehkostí a hravostí, která strhuje. A dokáže psát poutavě, což se u epické fantasy cení.

Beka je jednou z vedlejších hlavních postav, ale časem uznáte, že je vedlejší klíčovou postavou. Z počátku jsem ani moc nechápala, proč se jí autorka dává tolik prostoru a popravdě mi i trochu vadilo, že popisuje rozvoj nového vztahu. Možná jsem jen zlenivěla a nechtěla si udělat na knížku celkový nadhled. A možná jsem se jen bála, co by se z knihy a děje mohlo stát, kdyby těch vztahů bylo příliš. To jsem ale hrubě podcenila Lynn Flewelling. Ona si UMÍ udržet dějovou linii, což mnoho autorek tak dobře nezvládá.

Co mi na knize vadilo byla, kupodivu, jen jedna věc. Autorka občas nechala mluvit své postavy aurënfaiesky, ale dodatečně to nepřeložila. Což knize dodává na kouzlu, avšak když se to stává častěji, taky to vadí.

Knížka snad ani není epická fantasy, ale dost se jí blíží. Do kolonky klasická bych ji ale zařadila bez zaváhání. Doporučuju každému, koho neodradí se nad příběhem trochu zamyslet, koho nezastraší trochu více postav, s kterými budete muset při politickém vyjednávíní pracovat a koho neodradí vztah Aleka a Seregila, kteří se upřímně milují. Jednoduše? Kdo se nebojí číst. :)

Hodnocení: 4,5/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fantom print za poskytnutí RC výtisku.


Noční běžci 4 - Návrat stínu

obrázky z goodreads.com

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.23 (30x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře