Příchod tmy - Lynn Flewelling

3. leden 2012 | 17.41 |
› 

Lynn Flewelling se narodila v Presque Isla, Maine. Absolvovala University of Maine (angličtina, historie) a v roce 1981 se provdala za Douglase Flewellinga, poté pokračovala ve studiu literatury, starověké řečtiny a veterinární mediciny. Pracovala v nejrůznějších zaměstnáních, jako učitelka, dělnice na farmě, malířka pokojů, technik na pitevně, administrativní pracovnice a editorka a novinářka. Její první román z řady Nightrunner, Luck in the Shadows (Štěstí ve stínech) byl Locus Magazine oceněn jako nejlepší prvotina, byl také nominován na Compton Crook Award. Příchod tmy je jeho pokračováním.

**

Příchod tmy
Noční běžci 2

Název originálu: Stalking Darkness
Vydavatelství: Fantom Print
Překladatel: Zuzana Hanešková
Počet stran: 416
Rozměry: 145x205
Typ vazby: vázaná s přebalem
Autor obálky: Jan Patrik Krásný

V minulém díle:

Štěstí ve stínech nás uvedlo do světa Flewelingové, seznámilo nás s Alekem a Seregilem, hlavními protagonisty série a těmi, kdo stojí na té "správné straně", ale i s lordem Mardusem či nekromantem Ashnazaiem, kteří naše hrdiny chtějí přinejmenším zabít. Skala proti Plenimaru. Život proti zlu. V minulém díle se Seregil, vyzvědač a obratný zloděj, mimo jiné také ohromně charismatická postava, seznámil s Alekem a vybral si jej za učně. Alek se rychle naučil všemu, co jej Seregil učil a co více - stali se dobrými přáteli. Alek kvůli Seregilovi opouští svou rodnou zemi a zamíří do Skaly, země plné možností a bohatství. Poznává osobně čaroděje, které by nikdy neměl možnost ani potkat a dostává se i mezi nejvyšší aristokratickou společnost. Dokonce i do přítomnosti samotné královny.
Avšak Seregil není jen zlodějíček a špeh, je také členem tajné organizace Pozorovatelů, kterou vede velký čaroděj Nysander a která tajně chrání zemi. Při cestě do Skaly Seregil ukradne nevinně vypadající dřevěný kotouč, a to rovnou lordu Mardusovi. V tu chvíli ani zdaleka netuší, jaké to bude mít následky a co to vůbec je. Kotouč jej pomalu otravuje zlou magií a zabíjí. Naštěstí jej Alek dostane do Skaly a k Nysanderově péči dříve, než jej může kotouč zabít a vše dobře dopadne. Avšak lord Mardus kotouč chce. A bude se mstít. Válka je na spadnutí. A k tomu všemu za vším vězí i něco mocnějšího a horšího, než čeho jsou lidské síly schopny.  

Anotace:

Seregil z Rhíminee, muž s tajemnou minulostí, už naučil Aleka z Kerry všechna největší tajemství svého řemesla. Jako zloději a špehové společně plní drobné i nebezpečné úkoly. Jejich životy jsou neustále v ohrožení, ale současně obklopeny aurou magie, přátelství a důvěry.
Avšak nyní, když se Skala připravuje na válku s Plenimarem, jsou Seregil, Alek a Micum povoláni čarodějem Nysanderem, aby čelili nejtěžší zkoušce věrnosti, se smrtícím vědomím, že pokud selžou, vládu zla nad celým světem už nic nedokáže zastavit.
Brzy jsou vrženi do nelítostné bitvy, ve které i smrt může být toužebným vysvobozením, ve které je už ani sama magie nemusí ochránit, ve které poražení už jen čekají na... PŘÍCHOD TMY

První věta knihy: Chatrná loď se těžce probíjela zpěněnými vlnami z Kestonu směrem na jihovýchod ke Skale.

Oproti minulému dílu je Příchod tmy opravdu lepe zpracován. Autorka se do svého světa vžila, dokázala si se vším pohrát a pořádně se do toho opřít. Překvapilo mě, že rozpletení dějové linie Seregila bylo už v této knize, jelikož Běžci jsou trilogie a čekala jsem, že na konec si budu muset ještě počkat. Ale že bych byla zklamaná? Ani náhodou!

Dějové linie nejsou jen dvě, jako v minulé knize, ale dostává se nám pohledu i postavy třetí. Nám již známá Beka, dcera Seregilova dobrého přítele Micuma a voják v královnině armádě, se dostane takřka k centru dění a vykreslí nám i pozadí celého boje, o kterém se jinak dozvídáme z narážek hlavních postav. Líbí se mi, jak nenuceně dokázala autorka přecházet z tématu na téma a dokázala pospojovat dvě zcela odlišné situace.

Začátek knihy byl lehce vleklý, nedokázala jsem se úplně vžít. Pokračování knihy pomalu zvyšovalo úroveň knihy a  poslední čtvrtina! Ta pro mě byla dechberoucí! Hltala jsem příběh, hltala děj, nemohla z knihy spustit oči. Dějové zvraty mě šokovaly, nechávala jsem se strhnout okamžikem a hlasitě nadávala, stejně jako lapala po dechu či napjatě čekala. Musel na mě být v autobuse zábavný pohled. Protože ano, dočetla jsem zbývajících sto stran za třicet minut v autobuse. Konec knihy si autorka opravdu vychutnávala a dokázala napsat tak poutavě, že jsem se od čtení nemohla odtrhnout.

Už jsem někde zmiňovala, že mi dost záleží na konci knihy. Tato kniha sice po rozuzlení zápletky mělo zpomalující dojezd, na druhou stranu jsme se ale ponořili do psychického bahna našich hrdinů. Protože to, co se stalo, nemohlo přejít bez následků. Což mě přivádí k tomu, že mě udivuje, jak bravurně autorka zvládala chování a vykreslení postav. Realisticky, tak, jak se to v mnoha knihách nevídá. Dokázala obsáhnout i hlubokou bolest postavy, dokázala ji prohloubit tak, že si to možná hned neuvědomíte, ale poté vám ta postava smutně straší v hlavě a dlouho na ni nedokážete přestat myslet. O to více mě ohromuje, když si uvědomím, že toto bylo teprve autorčino druhé dítko.

Oproti minulé knize byla tato promyšlenější, lépe zpracovaná a celkově nesená v temnějším, drsnějším duchu. Místy vás doopravdy mrazí. A to je to, co u mě knihu tak vyzvedlo. Nejzajímavější pro mě je ale kontrast, který autorka dává do protikladu k tomu nejhoršímu, co se v knize objevuje. Myslím tím, že k vraždě pak trochu později popíše dojemnou scénu, kdy nám hlavní hrdina dělá něco neuvěřitelně milého. U některých scén jsem doslova tála jako zmrzlina v poledním slunci. A ještě u toho roztomile pošišlávala.

Překvapuje mě, jak dobře autorka vedla děj. Jak už jsem jednou zmínila, dokáže to až s dechberoucí obratností. Zapůsobilo na mě také, jak se postavy chovají. V některých knihách nám autorky předestřou: Toto je strašně chytrá postava, malý génius. Tady jsme taky měli vychytralou postavu, ale ta se vychytrale i chovala! Někdy jsem nad scénami s ní jen zaraženě koukala. Protože některé její slova vážně nutila k zamyšlení.

Což mě dostává k hlavním postavám. Máme tu samozřejmě Seregila, tahouna celého děje. Je to arogantní bastard, lstivý všivák a postava, kterou se dříve či později musíte zamilovat. Do protikladu k němu je postaveno více postav, nejdůležitější však je Alek, druhá hlavní postava knihy. Tentokrát jsem se do něj dokázala vžít lépe, než v minulé knize, avšak stále mezi mé nejmilejší nepatří. I když... ke konci by to za zvážení stálo. Tím, že se pohybuje v Seregilově přítomnosti něco z jeho osobnosti pochytil.

Myslím, že z recenze vám musí být jasné, že tato kniha se mi více, než líbila. Po dlouhé době jsem opravdu spokojená - jak s dějem, tak s postavami i kulisami. Autorka pracovala s promyšleným světem, který měl své vlastní kultury a zvyky. Pracovala s postavami, které jste si dokázali živě představit a vžít se do nich. A s dějem, který sice není originálem stolení, ale podán natolik dobře, že je vám to srdečně jedno. Doporučuji všem milovníkům klasické fantasy, které neodradí lehké šachování se Seregilovou bisexuální orientací. Věřte mi. Seregil vám to vynahradí. :))

Hodnocení: 4,5/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fantom print za poskytnutí RC výtisku.


Noční běžci 3: Zrádcův měsíc
Noční běžci 4: Návrat stínu

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.24 (21x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře