Štěstí ve stínech - Lynn Flewelling

9. prosinec 2011 | 13.51 |
› 

Lynn Flewelling se narodila v Presque Isla, Maine. Absolvovala University of Maine (angličtina, historie) a v roce 1981 se provdala za Douglase Flewellinga, poté pokračovala ve studiu literatury, starověké řečtiny a veterinární mediciny. Pracovala v nejrůznějších zaměstnáních, jako učitelka, dělnice na farmě, malířka pokojů, technik na pitevně, administrativní pracovnice a editorka a novinářka. Její první román z řady Nightrunner, Luck in the Shadows (Štěstí ve stínech) byl Locus Magazine oceněn jako nejlepší prvotina, byl také nominován na Compton Crook Award.

**

Štěstí ve stínech
Noční běžci 1

Název originálu: Luck in the shadows
Vydavatelství: Fantom Print
Překladatel: Hana Vlčinská
Počet stran: 400
Rozměry: 145x205
Typ vazby: vázaná s přebalem
Autor obálky: Jan Patrik Krásný

Anotace:

Bude válka. Vše nasvědčuje tomu, že po dlouhé době míru Plenimar připravuje mohutné válečné tažení proti svým sousedům – Skale a Myceně. Kdysi spojenci sjednocení pod vládou hierofantů, nyní nepřátelé znesváření bojem o půdu a moc.
Plenimarští touží po vítězství ve válce tak silně, že jsou ochotni spolčit se s mocnostmi, vyvolanými tou nejtemnější magií! Jenže stane se něco, s čím ve svých plánech nepočítali...
Když je Alek z Kerry uvězněn za zločin, který nespáchal, očekává jistou smrt. To však netuší, že od tohoto okamžiku bude ve svém životě hledět smrti do očí ještě mnohokrát... Také ovšem netuší, že jeho spoluvězněm bude Seregil z Rhíminee, muž tajemného původu i minulosti, muž mnoha tváří – tulák, špeh, bard, zloděj i šlechtic.
Alek se stává Seregilovým učedníkem. Brzy cestuje po krajích, o nichž ani nevěděl, že existují, vstříc válce, o jejíž hrozbě neměl ani tušení. Netrvá dlouho a se Seregilem se zapletou do zlověstného spiknutí, které sahá hlouběji, než si dovedou představit, a které je, pokud selžou, může stát mnohem víc než jen jejich životy. Ale osud je stejně nepředvídatelný jako Alekův nový učitel, a tentokrát by je mohlo potkat... ŠTĚSTÍ VE STÍNECH.

První věta knihy: Když lord Mardus a Vargûl Ashnazai sestupovali do malé komnaty pod hliněnou mohylou, zetlelé kosti se jim rozpadaly pod nohama.

Lynn Flewelling je autorka, která provází začátky mé lásky k fantasy a já miluju její styl psaní, její příběhy a postavy.

Je zvláštní, že jsem se k její prvotině dostala teprve nedávno. Na Štěstí ve stínech jsem se ani ne tak těšila, ale byla nedočkavá. Chovala jsem si myšlenku, že to určitě bude něco vyjmečného, že to bude jednoduše něco. Pokud to vezmu technicky, nic knize nechybělo. Škodou však je, že jsem se ke knize dostala tak pozdě. V době vydání musela být kniha trhákem. Dnes tam nacházím opakující se prvky vídáné i v jiných knihách a celkově epické fantasy jako takové. Což se mi nelíbí a je pro Flewelling nespravedlivé, když si v duchu říkám: A toto je jako v té jiné knížce taky... Načetla jsem hrdinských fantasy opravdu hodně. Na druhou stranu jsem na ně narazila jen občas, kniha má stále i dnes svou originalitu. Štěstí sice lehce sklouzává k průměru, má však i svou strhující a poutavou stránku.

Ač příběh příliš nešokoval a byl lehce předvídavý, své klady rozhodně zapřít nemůže. Na knize se mi opravdu líbí takřka surovost podávaného příběhu, přímost a nevšednost popisování děje. Hodně u mě kniha stoupla také v přístupu k ženám mezi válečnicemi (který mě tehdy před lety významně ovlivnil) a vlastně v samotné podstatě toho, že Skale vládnou sebevědomé a mocné královny. Kniha se četla příjemně a děj ubíhal rychle. Autorka dokázala podat co potřebovala a dokonce to i rozepsat dostatečně stravitelně k tomu, aby nás to nenudilo. Což mě přivádí k tomu, že bych ráda zmínila popisování okolí a promyšlenost geografie světa. Autorka si s tím hrála, opravdu se v tom vyžívala. Jelikož já takové rozepisování miluju, další plus.

Jako každá dobrá fantasy má i ta Flewellingové své vlastní bohy a tradice. Od toho se odvíjejí zvláštní nadávky a kledby (a další). Nadávky mi přijdou originální, někdy ale až humorné. Vážně. Někdy zarazí, když postava nadává do "božských střev". A i na citoslovce typu: Ó, Illiore by autorka měla trochu šetřit. Dnes už to nefrčí. Na druhou stranu, ač se Flewelling v popisování hezky vyžívala, mohla být morálka a rasy její země lépe popsané. Chybí mi tam i nějaká ta mapa. Je škoda, že tak dobře posaný svět svou vlastní (zatím) nemá.

Co mě postupem děje zarazilo, byl přespříliš velký počet kladných postav, skrznaskrz dobrých a  rádoby "poctivých" (jde o to, z jakého úhlu pohledu se na to díváte). S takovým zástupem by vlastně selhání hlavních postav bylo nelogické. Autorka umí vykreslit své hrdiny a z velké části se jí to také dobře podařilo. Sergil - jeden z protagonistů knihy - je skvěle vykreslená postava, která nedráždí svou dokonalostí, má své "lidské" mouchy a je přesně na hranici, kdy jej naprosto zbožňujete a stále ještě nenesnášíte. Na druhou stranu Alec, druhý hlavní hrdina, si mé sympatie nezískal. Je to dobrý kluk - až do morku kostí. A možná až moc. Chybí mu nějaká jiskra, možná osobnost. Jsem zvědavá, jak to autorka v dalším díle vypiluje.

Štěstí ve stínech je pěkně stylizovaná, promyšlená kniha se zajímavým dějem a propracovanými postavami. Autorka si vystavěla celičký svět, ve kterém se ještě nepohybuje s dokonalou elegancí, přesto slušně proplouvá a lehce nás vede sebou. Při čtení jsem se bavila, snad ani jednou se do pokračování nenutila a celkově se mi kniha opravdu líbila. Kvalitního čtiva zase tolik není a to, co je, by se mělo užívat co nejvíce to jde. Ač toto není nejgeniálnější příběh posledního století, je to poutavá a zajímavá kniha. Klasické hrdinské fantasy.

Hodnocení: 4/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fantom Print za poskytnutí RC výtisku.


Noční běžci 2: Příchod tmy
Noční běžci 3: Zrádcův měsíc
Noční běžci 4: Návrat stínu

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.26 (34x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Štěstí ve stínech - Lynn Flewelling myanmar 10. 01. 2012 - 20:45