Clementine - Cherie Priestová

12. květen 2013 | 22.41 |
› 

Cherie Priestová se narodila 30. července 1975 v Tampě na Foridě. Je americkou spisovatelkou fantasy, z větší části steampunku. Vystudovala angličtinu na Southern Adventist University a rétoriku na univerzitě v Tennessee. Se svým manželem, kočkou a psem žijí v Seattlu. Autorka napsala řadu prací, z nichž nejúspěšnější byl román Zemětřas nominován na cenu Nebula a Huga a který získal v roce 2009 cenu Locus. Clementine je druhým dílem série Mechanické století (Zemětřas, Clementine, BitevníkGanymédes, The Inexplicables, /Fiddlehead/), který má momentálně pět vydaných dílů.

**

Clementine
Mechanické století 2

Originální název: Clementine
NakladatelstvíTriton
Překladatel: Zdeněk Uherčík 
Žánr: fantasy/steampunk
Počet stran: 176
Vazba: brožovaná
Rozměry: 125x200
Autor obálky: Jon Foster
ISBN978-80-7387-583-1

Anotace:

Maria Isabella Boydová, úspěšná konfederační špionka, se během let stala natolik známou, že je pro výzvědnou službu prakticky nepoužitelná. Jako vdova propuštěná ze státních služeb a na hranici bídy neochotně přijímá nabídku Pinkertonovy národní detektivní agentury v Chicagu.


Aby toho nebylo málo, jejím prvním úkolem je zakázka unionistické armády. Federaci totiž velice leží na srdci osud nákladní vzducholodě Clementine, kterou k nelibosti Strýčka Sama přes Skalnaté hory neúprosně pronásleduje jiná vzducholoď. Clementine převáží utajovaný vojenský náklad, který musí být co nejdřív doručen do Louisville.
Podle dostupných zpráv je oním pronásledovatelem uprchlý černoch, po kterém už patnáct let úřady pátrají. Celou tu dobu se kapitán Hainey pohybuje po celém kontinentu, zanechává za sebou vyloupené banky, krade válečné stroje a pašuje zbraně od pobřeží k pobřeží.
A Maria ho má chytit.

**

Příjemná novelka ze světa Mechanického století Cherie Priestové. Zavedla nás hlouběji do jejího světa, vracíme se k některým postavám, s kterými jsme se už setkali, a najde se i pár odkazů na Zemětřas, které potěší. Jinak je to ale samostatný román sám za sebe. :)
Kniha je zasazená do doby Americké občanské války. Půlku knihy vidíme z pohledu bývalé konfederační špionky, Marie Isabelly Boydové, která je vlastenkou do morku kostí, a i když se na ní vláda vykašlala a od špionáže ji vykopli, stále je své zemi věrná. A pak tu máme pohled kapitána Haineye, kterému už v ději Zemětřase ukradli jeho vzducholoď a on po ní stále pátrá. A koneckonců, vše se točí kolem nich, vzducholodí, které dokreslují pozadí celého příběhu.

"Můj manžel se jmenoval Samuel a bez ohledu na barvu uniformy to byl dobrý člověk. Na obou stranách bojují dobří lidé a mají své důvody." – Maria Isabella Boydová (str. 22)

Vzducholoď Svobodná vrána, dámička Croggona Haineya, byla ukradena a kapitán zuří. Stopuje ji, samosebou ji chce dostat zpět a to za každou cenu. Jenže se naskytne problém, protože loď je z nějakého důvodu důležitá i pro Unii. A ta potřebuje, aby se Svobodná vrána, přejmenovaná na Clementine, dostala tam, kam míří, ať je to kdekoliv. Pro zajištění úkolu si najmou Pinkertonovu detektivní agenturu, která zrovna naverbovala naši bývalou špionku a rovnou ji na případ nasadí.
A honička začít. :)

"Pane Pirkentone, posledních dvacet pět let jsem riskovala život, když jsem předávala informace přes bojové linie. Ničila jsem, kradla a byla jsem ve vězení vícekrát, než jsem byla vdaná. Zastřelila jsem šest mužů, a z toho jen třikrát se dá mluvit o sebeobraně. Žádala se po mně spousta nepříjemných, nebezpečných a morálně neobhájitelných věcí, a já je bez řečí dělala, protože je bylo třeba udělat. Ale o jedno mě nikdo nikdy nepožádal, a to proto, že bych v tom zaručeně selhala."
"A co je to?"
"Abych byla někde pro ozdobu," opáčila, aniž hnula brvou. – Marie Boydová (str. 28-29)

Co se postav týče, byly dobře propracované a oblíbila jsem si je. Charakter Marie Boydové byl pestrý a poutavý. Hlavní hrdinka rozhodně měla k slušné dámičce daleko, byla to praktická ženská a to se mi na ní líbilo. Vadila mi na ní jen jedna věc - bojovala za Konfederaci? :( Taky mě často překvapilo, jak otevřená byla, od bývalé špionky bych čekala, že svou identitu drží pod pokličkou a nepustí žádnou informaci. Po dobu čtení jsem si nebyla jistá, na jaké straně to vlastně Boydová stojí a konec mě, myslím, dost překvapil.
Naopak postava kapitána Haineye mi sedla dokonale. Byl to černoch, který musel žít v zemi, kde jsou předsudky proti otrokům, kde byl pokládán za méněcenného. Přesto se dokázal protlouct, i když to bylo na šedé straně ekonomiky. Byl dobrý charakter, věděl, za čím si jde a měl své zásady.

Příběh stál hlavně na nápadu, v podstatě jedné myšlence, máme jednu dějovou linii, proto je kniha tak krátká. Druhým tahounem knihy byly postavy, oproti prvnímu dílu je proto Clementine o hodně jednodušší. Na druhou stranu to byl svižný příběh s rychlým spádem. A nemůžu říct, že to bylo napsáno jednoduché, Priestová zápletku nakonec zamotala a nějaké ty nápady a zajímavé myšlenky tam byly taky. Ze začátku mi trochu nesedl styl autorky, zdála se mi trochu nejistá v psaní, ale i to se poddalo.

Clementine je taková rychlá novelku ze světa Priestové, ne tak propracovaná, založenou spíše na nápadu a postavách, ale poutavá. Postavy byly hodně dobré, bavila jsem se s nimi, pozadí, co se vzducholodí týče, se mi taky líbilo. Děj dobrý, jen mi trochu nesedl styl psaní. Knihu můžete číst bez znalosti Zemětřasu, žádné spoilery v ní nenajdete. Je to taková čistě steampunková fikce, žádná magie ani nadpřirozeno, jen vynálezy a lidé. Překvapilo mě to, ale četlo se to dobře. Pokud máte chuť na krátkou jednohubku pro pobavení, určitě doporučuju. :)

Hodnocení: 3,5/5

**

Ráda bych poděkovala nakladatelství Triton za poskytnutí RC.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře