Magická loď - Robin Hobb

30. květen 2012 | 14.17 |
› 

Robin Hobb se narodila roku 1952 v Berkeley v Kalifornii jako Margaret Alice Lindholm, vyrůstala ve Fairbanksu na Aljašce, žila na Havaji, na ostrově Kodiak a v Denveru (Colorado). Absolvovala Denverskou univerzitu v oboru komunikace. Pseudonym Robin Hobb začala používat od roku 1995 při psaní trilogie Farseer. Její díla byla nominována na Hugo Award, Nebula award, Endeavor award a dvakrát získala cenu Isaaka Asimova za nejlepší sci-fi. V současnosti žije se čtyřmi dětmi a manželem Fredem Ogdenem v Tacomě, stát Washington, nedaleko Seattlu. Magická loď je prvním dílem trilogie Živé lodě (Magická loď, Šílená loď, Loď osudu)

**

Magická loď
Živé lodě 1

Originální název: Ship of Magic
Nakladatelství: Fantom print
Překladatel: Jan Kozák
Žánr: fantasy
Počet stran: 560
Rozměry: 145x205
Autor obálky: Jan Patrik Krásný
Vazba: vázaná s přebalem
 

Anotace:

Bingtown je známým střediskem exotického obchodu a domovem obchodnické šlechty známé svými živými loděmi – vzácnými plavidly zhotovenými z čarodějného dřeva, které magickou cestou dozrává k vnímajícímu vědomí. Osud jedné z nejbohatších bingtownských rodin leží na nově probuzené živé lodi Vivacii. Pro Altheu Vestritovou je loď jejím právoplatným dědictvím, které jí rodina nespravedlivě odepřela – a ona se rozhodne riskovat všechno, aby ho získala zpátky. Pro Altheina mladého synovce Wintrowa, kterého vytrhli ze studia na kněze a přinutili sloužit na palubě lodi, znamená Vivacia rozsudek na doživotí. Avšak osud Vestritovy rodiny – i její lodě – se nakonec může ocitnout v rukou úplně cizího člověka. Krutý pirát Kennit hledá způsob, jak se chopit moci nad všemi obyvateli Pirátských ostrovů... přičemž první krok jeho plánu vyžaduje, aby se zmocnil živé lodě a podrobil ji své vůli...

**

První věta knihy: Maulkin se náhle zvedl ze svého bahniště.

Čekala jsem od knihy hodně, proto jsem se podvědomě obávala toho, co najdu.

A ve výsledku? Jsem více než spokojená!! :))

Ke grafickému zpracování knihy - obálku má na svědomí Jan Patrik Krásný, což poukazuje na to, že jistou úroveň má. Nemůžu říct, že by se mi nelíbila, jen vypadá skoro obyčejně. Non, špatně formulováno, vypadá poutavě, ale až při bližším pohledu. Je to poctivá ilustrace s trochu zavádějící námořnicí s mečem v popředí. :) Kniha nedosahuje obvyklého standartu Fantom printu, alespoň se mi to tak zdá. Máme přebal, vlastní záložku a tak dále, ale písmena jsou poměrně malá a celkově na mě kniha působí tak, že se snaží být co nejmenší. V duchu jsem se bavila myšlenkou toho, jak obsáhlá by kniha byla v režii Tritonu. Měla by takových, dejme tomu osm set stran, místo pěti set?  Co mě taky mrzí je, že autorka k příběhu nepřipojila nějakou mapku. Ráda bych se podívala, kudy všechny lodě a naši hrdinové cestovali.

Příběh mě upoutal - co kecám, on mě doopravdy strhl! Jako pravá klasická fantasy se vyznačuje dobrým příběhem, silnými charaktery, kterým lehce dominují ženy, magií i neznámou zemí, kterou poznáváme. Byla jsem sotva na třiceti stranách, když mi plně došlo, jak promyšlený svět autorka vytvořila, jak jej dokázala vykreslit po všech stránkách a vše udělala tak, aby nás to příliš nenudilo, naopak nám střípky informací podávala striktně dávkovaně. 

O co vlastně jde? Dostáváme se do země, kde magie pomalounku ale jistě proniká do životů obyčejných obchodníků. Vítejte v Bingtownu, městě, kde se staré kupecké rodiny živí obchodováním a plaví se po mořích na svých živých lodích. A když píšu živých, vážně myslím živých. Příďové figury mluví, myslí a cítí. A to není málo.
Zavítáme do staré kupecké rodiny Vestritů, současná hlava rodiny umírá a vše hrozí obrátit se vzhůru nohama. Nejsou synové, jen dvě dcery dědičky, jedna která miluje moře a jejich rodinou loď Vivacii, která se co nevidět stane živou lodí, a druhá, která si vzala manžela, na kterého by nejraději hodila všechny své povinnosti. Je jasné, kdo Vivacii zdědí.

Ale je to opravdu tak jednoduché?

Kniha je rozdělená dle ročních období, což mě potěšilo, jelikož se v časech docela často zamotávám. Takto jsem měla vyznačenou časovou linii, což mi značně pomohlo. A každá kapitola má svůj vlastní nadpisek, což mi přišlo strašně roztomilé. Kdy se ten milý zvyk ztratil z knih? 

"Vykopli mě z lodi," řekla stroze. Bylo to pravdivé a nejjednodušší vysvětlení.
"Za co?" zajímal se námořník a vykročil za ní, když zamířila k příďové nástavbě pro svých pět švestek.
Jen pokrčila rameny a zakroutila hlavou. "Nechci o tom mluvit," odvětila nabručeně. Doufala, že to zní jako nakvašený dospívající mladík, a ne žena, která nemá daleko k hysterickému záchvatu.
 - Althea převlečená za mladíka, str. 415

Příběh se odehrává z více pohledů, hlavními tahouny příběhu jsou však Althea, již zmiňovaná mladá dědička rodiny Vestritů a mladší sestra, která se chystá být kapitánkou Vivacie. Je to silný charakter, možná trochu umíněný, avšak svým způsobem donutí vás si ji zamilovat. Většina lidí si hlavní postavy přikrášluje, ani to nedělá vědomě. Přiznám se, jsem taková i já. Proto mě v jednu chvíli překvapilo, když jsem Altheu viděla z pohledu rozmazlené slečny (její neteře), která ji označila za nevychovanou mužatku. Od toho okamžiku jsem si pak dávala na myšlenky pozor. A přesto jsem na Altheu zase pomýšlela jako na pohlednou dívku s jemnou pletí a oslnivou krásou.

Pokud vám to nebude vadit, z této linie vyprávění zmíním jenom Altheu, protože kdybych měla vypsat každý charakter, kterým jsme měli tu čest si příběh prohlédnou, nebyla by to recenze ale propracovaná studie. Znám se. Krátce bych to nenapsala. Bude vám muset stačit, že všechny postavy z okruhu Vestritovy rodiny jsou úžasně propracované a jedinečné osobnosti.

"Ty si myslíš, že mi odtud uneseš Ettu?!" - kuplířka Bettel
"Jo," zavolal přes rameno Kennit do schodiště.
"A co všechny ty mrtvoly?" vřeštěla za ním, když vycházeli z jejího domu.
"Ty si můžeš nechat."  - 
str. 300

Posuňme se ke Kapitánovi Kennetovi. Pirátovi. Ano, máme tu obchodníky, logicky musíme mít i piráty. A tento charakter je zatraceně mazaný a arogantní, až takový, že jsem si jej nedokázala oblíbit. Možná mě vyděsily jeho sklony k násilí. Možná jeho podivná pokřivená psychika. Je to hajzlík. Je trochu šílený. Ale je vykreslený úžasně a čte se dobře. 

Když teď začal mluvit sám se sebou, zdálo se, že nemůže přestat. Možná to byl vedlejší účinek nahodilé dobročinnosti. Nemohlo by to vést až k šílenství? - Kapitán Kennit, str. 294

Styl psaní autorky jsem si zamilovala, nic nepřikrášluje. Když se ženská ocitne na lodi, nepíše naivně, že zažije pohádkovou plavbu. Ne, ona dívenka bude makat, udělá si na rukou mozoly a navrch nejspíše večer skončí s nějakým nadšeným námořníkem, pokud nad ní někdo nebude držet ochrannou ruku. Autorka se prostě odvážila psát o mužích a jejich světě - a zhostila se toho více než dobře. Za co musím autorku ještě pochválit jsou její znalosti ohledně všeho, co psala. Možná to jsou jen povrchové znalosti (i když o tom pochybuji, protože autorka na mě působí dojmem, že si o tématu vše zjistila), přesto smekám, protože je vše podáno dost dobře.

Kniha je úžasná. Dlouho jsem si nepřečetla pořádnou klasickou fantasy a tímto jsem si vyspravila svůj deficit aspoň na pár týdnů. x)) Celá kniha je zamotaně promyšlená, složitě brilantní, vše je geniálně propojené. Úžasný příběh s výraznými charaktery o námořnickém prostředí, s vlastní zemí s vlastní kulturou, s vlastními zrůdami, s láskou, zradami, politikou a magií. A taková by pořádná kniha měla být, ne? :)) Co ji vytknu je jen ten otevřený konec. Už aby bylo pokračování!

Žena mnoha schopností. A taky inteligentní. Nejspíš ji bude muset brzy zabít. - Kapitán Kennit, str. 452

Hodnocení: 4,5/5

**

magicka lod ukazka.pdf

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fantom Print za poskytnutí RC výtisku.

obrázky z goodreads.com

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.1 (20x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Magická loď - Robin Hobb bublina* 30. 05. 2012 - 15:18
RE(2x): Magická loď - Robin Hobb moira 14. 06. 2012 - 15:30
RE: Magická loď - Robin Hobb kuci 01. 06. 2012 - 00:11
RE(2x): Magická loď - Robin Hobb moira 14. 06. 2012 - 15:30
RE(3x): Magická loď - Robin Hobb halladin 17. 06. 2012 - 16:09
RE(4x): Magická loď - Robin Hobb moira 07. 07. 2012 - 17:12
RE(3x): Magická loď - Robin Hobb kuci 19. 06. 2012 - 00:42
RE(4x): Magická loď - Robin Hobb moira 07. 07. 2012 - 17:20