Loď osudu - Robin Hobb

29. březen 2013 | 12.15 |
› 

Robin Hobb se narodila roku 1952 v Berkeley v Kalifornii jako Margaret Alice Lindholm, vyrůstala ve Fairbanksu na Aljašce, žila na Havaji, na ostrově Kodiak a v Denveru (Colorado). Absolvovala Denverskou univerzitu v oboru komunikace. Pseudonym Robin Hobb začala používat od roku 1995 při psaní trilogie Farseer. Její díla byla nominována na Hugo Award, Nebula award, Endeavor award a dvakrát získala cenu Isaaka Asimova za nejlepší sci-fi. V současnosti žije se čtyřmi dětmi a manželem Fredem Ogdenem v Tacomě (Washington) nedaleko Seattlu. Loď osudu je posledním dílem trilogie Živé lodě (Magická loďŠílená loď, Loď osudu).

Loď osudu
Živé lodě 3

Originální název: Ship of Destiny
NakladatelstvíFantom print
Překladatel: Jan Kozák
Žánr: fantasy
Počet stran: 544
Rozměry: 145x205
Autor obálky: Jan Patrik Krásný
Vazba: vázaná s přebalem
ISBN: 9788073982164

Anotace:

V impozantním závěru trilogie Živé lodě Robin Hobb umně splétá fascinující příběh o kdysi vzkvétajícím městě, jež se ocitlo na pokraji zkázy, o úchvatném a mytickém druhu, kterému hrozí vyhynutí, a o Vestritově klanu, jehož osud je nerozlučně provázaný s oběma... Bingtown se řítí vstříc katastrofě a Ronica Vestritová, matka klanu označená za zrádkyni, usilovně hledá způsob, jak semknout obyvatele města proti chalcedské hrozbě. Její dcera Althea netuší, co postihlo Bingtown a její rodinu, a zatím pokračuje v nebezpečné výpravě, jejímž cílem je vypátrat její živou loď Vivacii a vyrvat ji zpátky z rukou nelítostného piráta Kennita. Její plán je velmi odvážný, ale může vyjít vniveč. Neboť až vyjde najevo tajemství živých lodí, její milovanou Vivacii čeká nejstrašnější konfrontace ze všech. Je to pravda tak zdrcující, že může zničit nejen Vivacii, ale i všechny, kdo ji milují, včetně mladého kněze Wintrowa Vestrita, jehož život již nyní visí na vlásku... 

**

Jako první bych zmínila obálku. Pravá obálka k epické fantasy, možná je to tím drakem, netuším, ale strašně se mi líbí. Loď osudu je posledním dílem trilogie Živé lodě.

Konečně se dozvídáme, jak to dopadne s rodinou Vestritů, získá Althea svou loď? Může ji vůbec získat? Jak to dopadne s kapitánem Kennitem? A draci? Počkat, hloupé otázky - jak to vlastně bude s celým Bingtownem?

"Když se bojíš selhání, bojíš se něčeho, co se ještě nestalo. Předpovídáš své vlastní zklamání a svou vlastní nečinností se do něj uzavíráš."

Hobb napsala rozsáhlý příběh o třech hlavních dějových liniích, všechny tři úžasně propracované. A to nezmiňuji ty vedlejší. Celá trilogie má ohromné obsazení, tolik různorodých, jednotlivých postav, tolik různých úhlů pohledů. Už na konci druhého dílu se lehce naznačilo, jak je vše propojené. V Lodi osudu se všechno kompletně propletlo a vyvrcholilo. A vysvětlilo, samozřejmě. Málem geniálně.

Celá druhá polovina knihy byla plná akce, hodně z děje poslední knihy se soustředilo na válku, válku Bingtownu s Jamaille, pírátů, otrokářů z Chalsedu. Děj se z větší částii přesunul na moře, což se mi líbilo, protože Hobb dokázala věrně zachytit atmosféru námořnictví, popsat to tak, aby to vypadalo reálně a věrohodně. Autorka umí krásně vykreslovat své světy, má ohromnou fantazii, díky které vše vypadá skutečně, není to jen nápady, ale také detaily a drobnostmi. Náboženství, historie, kultura, drobné zvyky, takové střípky příběh neuvěřitelně prohloubí a oživí.

"Tvrdím jen, že bys neměl upínat své sny do dítěte nebo člověka. Kdo tě miluje nebo nemiluje není tak důležité, jako to, kdo jsi. Příliš mnoho lidí, žen a mužů, milují osobu, kterou touží být, jako kdyby láska té osoby byla smyslem života, který tak dlouho hledali."

K postavám - znovu smekám nad vývojem postav. Autorka je dokázala rozvést a málokterá zůstala stejná, jako na začátku. Možná žádná.
Co mě mrzí je vývoj Althey. V prvním díle mi přirostla k srdci, byla typem postavy, která je silná, sebevědomá a ví, co chce. Ale jak se postupně vyvíjela, odkrývalo se více z jejího charakteru a... nakonec mi přišla ze všeho nejvíce sobecká, příliš tvrdohlavá a místy prostě hloupá. Jako postavu jí mám tak nějak ráda, ale není taková, jako na začátku trilogie.
Hlavně co se posledního dílu týče, hodně mě bavil kapitán Kennit. A vlastně celá ta jeho pirátská cháska. Postupem děje se vykreslil tolika způsoby, byl zdaleka nejlépe propracovanou postavou. Rozervaný, pokřivený, silný i slabý, inteligentní... měla jsem ho nejraději. Člověk by možná čekal, že autorka už se nebude tolik soustředit na postavy jako takové a celá kniha se bude týkat děje. Na jednu stranu to není pravda, příkladem je třeba odhalení původu kapitána Kennita. A autorka se opravdu snažila více rozvést charaktery.

Na druhou stranu... postavy postupem děje tak nějak ztratily něco ze své poutavosti, zatímco v prvním díle mě doopravdy zajímalo, co s nimi bude, jak to dopadne... ve třetím díle už to tak intenzivní nebylo.
Přesto jsou postavy svělou částí knihy. Některé nevýznamné se stávají klíčovými, a některé oblíbené, bohužel, obětními beránky 

"...jestli je člověk to, co si o něm myslí ostatní, nebo co si myslí sám o sobě."

Všechno, děj celých tří knih, končí až s takřka posledními stránkami knihy, celá trilogie vykreslovala děj poutavým zůsobem a napínala nás do posledního okamžiku. Kniha měla překvapivý konec, které bych označila za nejlepší část trilogie. Myslím, že jsem ohromená šikovností Hobb, která všechny postavy nakonec dokázala svést na jedno jediné místo.

Loď osudu, přes postavy, které jako by ztratily jiskru, byla nejlepším dílem trilogie. Autorka plně využila všech svých schopností, krásně vykreslila svět, dokázala do příběhu vhodně zaplést romanci, nešetřila intrikami a konečně nám vysvětlila pár záhad. Třeba tajemství kolem Paragona, na které jsem byla tak dlouho zvědavá. .) Co mi místy přišlo už trošku nepravděpodobné bylo vykreslení některých situací, které se mi zdály až příliš... přehrocené. Ale to bylo tak všechno. Celá trilogie je složitým dílem, které ale stojí za to přečíst. První dva díly nás uvedly do obrazu a Loď osudu si vychutnává, když nám podává závěr a vysvětlení. Byla plná akce, poutavá a překvapivá. Doporučuju všemi deseti, určitě se na to koukněte. x))

 Náš čas přišel, náš čas nadešel. - Ta, která si pamatuje

Hodnocení: 4,5/5

**

Ráda bych poděkovala nakladatelství Fantom print za poskytnutí RC.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře