Šílená loď - Robin Hobb

18. únor 2013 | 15.39 |
› 

Robin Hobb se narodila roku 1952 v Berkeley v Kalifornii jako Margaret Alice Lindholm, vyrůstala ve Fairbanksu na Aljašce, žila na Havaji, na ostrově Kodiak a v Denveru (Colorado). Absolvovala Denverskou univerzitu v oboru komunikace. Pseudonym Robin Hobb začala používat od roku 1995 při psaní trilogie Farseer. Její díla byla nominována na Hugo Award, Nebula award, Endeavor award a dvakrát získala cenu Isaaka Asimova za nejlepší sci-fi. V současnosti žije se čtyřmi dětmi a manželem Fredem Ogdenem v Tacomě, stát Washington, nedaleko Seattlu. Šílená loď je druhým dílem trilogie Živé lodě (Magická loď, Šílená loď, Loď osudu).

Šílená loď
Živé lodě 2

Originální název: The Mad Ship
NakladatelstvíFantom print
Překladatel: Jan Kozák
Žánr: fantasy
Počet stran: 560
Rozměry: 145x205
Autor obálky: Jan Patrik Krásný
Vazba: vázaná s přebalem
ISBN: 9788073982065

Anotace:

Starobylé tradice původních bingtownských kupců se postupně bortí pod tlakem nového, nelidského řádu prohnilého vládce. Vestritovi úzkostlivě očekávají návrat své živé lodě, a nejvíc ze všech Althea, která se nedávno vrátila z plavby na palubě živé lodi Ophelie. Stále sní o tom, že vznese nárok na Vivacii, své ukradené dědictví, a bude se s ní plavit na širém moři jako její kapitánka. Jenže kapitán Kennit není ochoten vzdát se své vytoužené věci. Když pak Vestritovy zastihne zpráva o ukořistění Vivacie piráty, je to pro ně zdrcující rána. Jejich finance vysychají a teď vzala za své i poslední naděje. Bez podpory ostatních starých kupců Althee nezbývá nic jiného, než aby se se svým někdejším druhem z lodi a milencem Brashenem pokusila živou loď osvobodit. Je tu pouze jeden problém: jejich plán může mít pro svět daleko ničivější následky, než kdyby loď ponechali v rukou ctižádostivého piráta Kennita...

**

Máme před sebou složitý příběh, který není na začátku ani na konci. Z prvního dílu máme rozehranou složitou hru, která začíná hady, zvláštními mořskými stvořeními, která hledají a neví co.

Pokračujeme přes rodinu starých Bingtownských kupců Vestritových, kteří mají, podobně jako většina starých kupců, finanční problémy. Nadto se jim ztratila Živá loď, ohromně drahá loď, do které se magicky vtiskly tři generace rodiny Vestritů a která se díky tomu probudila. Společně se starými kupci se dostaneme k problému s císařstvím, které se rozpadá pod neschopnou rukou současného satrapy, vládce. To vede k pirátství. Nejsměšnější ze všeho je, že jeden z pirátů osvobozuje otroky. A právě otroci jsou důvodem, kvůli kterému se vše hroutí. Buď skončí jako žrádlo pro hady, nebo se dostanou do Bingtownu, kde zasadí další ránu tamní ekonomice. A tak jsme v kruhu, složitém kruhu, ve kterém je vše propojeno s jemností a elegancí. Bezmála smrtící.

Ze začátku jsem nechápala, co mají nějací hadi společného s Bingtownskými kupci, myslela jsem, že je to možná jen zpestření děje. Ze začátku jsem nechápala, co mají společné lidé z Deštné divočiny s konzervativními kupci, snad chtěla svět autorka trochu prohloubit. A nějací piráti? Co tím sakra chce Hobb naznačit?
To, jak skvěle autorka všechny věci potom propletla, mě ohromuje. Díky velkému množství pohledů postav, ze strany obou nepřátel a ještě z pohledu postavy stojící mimo děj, vytvořila střípky příběhu, které do sebe zapadají, je to spletitý a složitý příběh, navíc podtržen skvělým pozadím a výborně propracovanými postavami. 

"Myslím, že v srdci člověka je místo divů. Spí uvnitř a čeká, až dojde naplnění. A on celý život shromažďuje poklady, aby ho vyplnil. Někdy to jsou jen malinké třpytivé skvosty: květina, jenž vykvetla v zákrytu spadnutého stromu, oblouk obočí děvčátka spojený s křivkou její tváře. Někdy ti však spadne do klína celý poklad naráz, jako by se před tím nic netušícím divákem převrhla truhla nějakého chamtivého piráta. A takoví byli draci v letu." – Amber (str. 114)

Autorka s postavami a charaktery vůbec umí zacházet málem brilantně. Nejprve je načrtne. Poté začne popisovat a obnaží je až na morek kostí. A když je takto bezcitně rozpitvá, když se nám některé dostanou pod kůži s bezvýhradnou oddaností k nim nebo nutkáním tu postavu zaškrtit, hodí je autorka do děje a začne je vlivem okolností měnit.
Vývoj postav je jedna z nejlepších věcí na knize. 

Je zábavné sledovat konzervativní společnost Bingtownu, její zvyky a tradice, někdy hloupé názory a její historii. Jedna z věcí, které se mi na knize líbí, je hrdost, kterou dokázala autorka do příběhu vplést, kterou kupci cítí ke své zemi, předkům, a taky lásku k lodím a námořnictví. A samozřejmě, sledovat upjatou společnost Bingtownu v kontrastu s obnaženým námořnictvím.

Kultura, tradice, vše, co dokázala Hobb předat papíru je skvěle propracované. Sakra, atmosféra toho místa dýchá z každého slova, je jen málo knih, které by na mě působily takto. Je to v detailech, slovech postav a jejich chování, v náznacích... A přesto to není způsobeno žádným dějem ani postavami ani originalitou ani nápaditostí ani čímkoliv jiným. Je to prostě pocit z knihy, který mám, dojem, který na mě zanechává. 

"Každý si myslí, že odvaha znamená postavit se neochvějně čelem smrti. Jenže to dokáže skoro každý. Skoro každý dokáže zadržet dech a nekřičet po tu dobu, co uplyne, než zemře. Pravá odvaha spočívá v tom, že se neochvějně postavíš čelem k životu. Nemyslím ty případy, kdy je správná cesta těžká, ale na konci ověnčená slávou. Mluvím o snášení nudy, mizérie a nesnází, které tě provázejí, když děláš co je správné." – Brashen Trell (str. 221)

Kniha je složitá, je na ni třeba čas a soustředění. Jistě, prokreslení pozadí není tak pečlivé, jako v prvním díle, akce taky ustoupila rozvíjení politické situace. Překvapení také není moc, ale když už se objeví, stojí ty zvraty za to. Pokud ale jde o postavy a zvládnutí světa takového, musím smeknout, stejně jako před promyšleností situace, ve které se děj momentálně nachází. Doporučuju přečíst, tuhle klasickou fantasy byste si neměli nechat ujít. Vážně. Hobb píše úžasně.

Hodnocení: 4/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fantom print za poskytnutí RC.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Šílená loď - Robin Hobb nel-ly 27. 02. 2013 - 01:31
RE(2x): Šílená loď - Robin Hobb moira 06. 03. 2013 - 17:46