Top 10 Influential Books Tag

29. březen 2014 | 13.32 |

Takže, deset knih, které mě nejvíce ovlivnily, změnily, whatever?

I když se to nezdá, přeci už je to doba, kdy jsem svoje první knížky četla. A protože jich hodně nemám doma, budu muset zatraceně vzpomínat (a tuším, že mi bude muset pomoct i můj čtenářský účet v knihovně), než si opravdu poctivě vybavím nejen knihy, za které bych teď dala ruku do ohně, ale i ty, které jsem milovala jako mladší. :D

Nalezeno u Kristie, která to našla taky buhvíkde.

Dcera čarodějek
Dorota Terakowská

Pamatuji si, jak mi ji teta kdysi doporučila a já ji nechtěla číst, protože mě čtení prostě nebavilo. Tak jsem se k ní dostala až později, mnohem později a náhodou, tehdy jsem si ani neuvědomila, že to byla ta stejná kniha, kterou jsem tak odsoudila.
(Stejně jako HP, btw. :D)
A nechala jsem se jí okouzlit. Je to zvláštní, ale úžasná knížka a já si ji i dneska strašně ráda přečtu. Má originální námět, je taková snová a nečetla jsem ještě nic jí podobného.

Dítě proroctví a Sestra mrtvého

Nejsem si jistá, jestli to bylo Dítě proroctví nebo Sestra mrtvého, ale tyhle dvě série se mi do života dostaly v přibližně stejné době a obě mám strašně ráda. Dítě proroctví patří do trilogie, napsala ji Lynn Flewelling a vypráví úžasný propracovaný příběh o jiném světě, světě magie, a děsivém světě, kde není nic takové, jak se zdá. Sestra mrtvého patří do úplně jiné série, Vznešení mrtví, a je to pravá upířina. (A pokud vás to ještě nenapadlo, ano, koupila jsem si tehdy třetí díl jen kvůli obálce. :D Sbírala jsem pak tu sérii doslova roky, btw.) Pravá pravá upířina, navíc zasazená v propracovaném fantaskním světě. Dobře, není to tak strhujcí dílko jako třeba Kronika Královraha nebo Píseň ledu a ohně, ale přesto se to řadí mezi lepší fantasy světy. :))

com/book/show/7859718-vlastn-krev?ac=1">Vlastní krev
Petra Neomillnerová

Kdybych mohla, od Neomi vypíšu víc jejích knh, protože právě tahle autorka mě provázelo (obvyklevelmi složitým) obdobím dospívání. Ano, trochu zvlášní a trochu děsivé, ale tahle autorka špinavé fantasy, milující matka postav jako čarodějka Moire (ano, hádáte správně, moje přezdívka. :D), zaklínačka Lota nebo Tina Salo. Vlastní krev je první kniha, která se mi od ní dostala do ruky. Je to sbírka povídek, většina o Moire, a já tu knihu mám strašně ráda. Doteď zastávám názor, že povídky jsou autorčinou nejsilnější stránkou.

Noční hlídka, (Bludiště odrazů, Hvězdy, ty studené hračky, Hranice snů)

Lukjaněnko. Hodně dlouhou dobu jsem toho autora měla nekriticky ráda a s tím si automaticky spojila, že je to určitě dobrý člověk. Není, tak jsem to alespoň zaslechla. Prý měl kdysi přiletět do ČR, ale nepřiletěl a nechal fanoušky čekat, a své chování nijak nevysvětlil. Nejsem si jistá, jestli je to úplně pravda, každopádně mi to ale vrtá hlavou už dlouho. :D
Moje Lukjaněnkovo nejoblíbenější dílko je série Hlídka. Svět, kde Jiní, myšleno něco na způsob čarodějů, jsou rozdělni do dvou protichůdných sort, Světlí a Temní, a ti bojují za udržení rovnováhy... celé ta série má neuvěřitelnou fatazii, propracovanost ať už pozadí, tak charakterů, jeho první knihy považuju za geniální. A co mě okouzlilo asi nejvíce, strašně se mi líbí, jak autor umí podchytit tu ruskou atmosfru. Je to Rus a jde to z jeho psaní poznat. Má svou vlast tak nějak rád.
A pak sci-fi. Lukjaněnko je vlastně autor, který mě k sci-fi dostal a díky kterému ten žánr mám ráda. Umí psát, skvěle, a nejspíše by mě od něj bavilo vše. Bludiště odrazů, příběh ohledně internetu a budoucosti, Hvězdy, ty studené hračky nebo Hranice snů, trochu klasičtější sci-fi... netuším, co k tomu psát. Kdo bude chtít, knihy si najde, kdo ne... no, jsou to hodně dobré kousky, byla by to škoda. :)

Stephen King

Tady vám nemůžu dát jednu knihu, protože si nepamatuju, kterou jsem od nějak četla jako první. Vím, že to byla sbírka povídek, ale nebyla jsem schopná dohledat, jak se ta kniha jmenuje. Ale můžu vám nastínit děj jedné povídky, pokud by měl někdo zájem. :D Vyskytuje se tam ďábelská kočka a proškrbávání se. .)
Proč King? Myslím, že tohle je jasné - král hororu, mistr s práci s charaktery, úžasný vypravěč, myslím, že kdybych tenkrát nenarazila na něj, měla bych úplně jiná měřítka pro "dobrou knihu".

Zatmění (Twilight)
Stephenie Meyer

Ach ano. Twilight. Dostala jsem se k té sérii hodně brzy, dříve, než někdo vůbec tušil, že se upíři se múžou i třpytit. V knihovně mě tehdy zaujala kniha Zatmění, na zadní obálce jsem si přečetla skvělou anotaci o válce mezi vlkodlaky a upíry a řekla si: "Paráda, to je něco pro mě". Tak jsem četla a pak čučela jako puk, co mi to sakra v anotaci prodali.
(btw - Zatmění je můj nejoblíbenější díl, a kdysi jsem ho půjčila a dodnes se mi nevrátil. :/ )
Není to tak, že by Twiligh změnil mou krvelačnou dušenku na láskychtivou. Důvody, proč sérii uvádím, jsoujednoduché:
-díky Twilight jsem založila tenhle blog,
-díky Twilight jsem poznala desítky skvělých bloggerek (aka povíkářek),
-a díky Twilight jsem začala zveřejňovat své psaní na internetu. Myslím, že to není zrovna málo. :D

Dcera čisté krve (Černé drahokamy)
Anne Bishop

Po Twilight se výběr knih začíná dost komplikovat. Prostě jich je hodně a já nevím, které sem dát a které ne. :D Ale Trilogie černých drahokamů si to zaslouží. Anne Bishop vytvořia svět, zvrácený, originální, kouzený a vtipný a já se do něj tehdy šíleně zamilovala. Není to kniha pro všechny, sem tam se objeví opravdu zarážející nechutnosti, protože autorka píše syrově a nebojí se odhalit šílenství některých postav.
Přiznání: Jako mladší jsem tu trilogii milovala kvůli chlapům. Ano, chlapům, i když se vše snažím nakecat, že to bylo kvůli skvělému světu a promyšlené magii (i když i tohle je pravda). Kromě knih ze světa černých drahokamů jsem pak četla ještě Written in red, urbanku, a musím říct, že Bishop je skvělá vypravěčka a já ji mám prostě ráda. :)

Eldest
Christopher Paolini

Ano, není to dokonalá tetralogie, ale musím tam zařadit i tuhle knihu. Eldest... četla jsem ji, když jsem byla mladší, a prostě se do ní zamilovala. Ten svět, to draci... matně si vzpomínám, že jsem v tu dobu byla i nadšeným návštěvníkem různých fanstránek. Ono je to strašně vtipné, ale i u této série jsem jako první četla až druhý díl, od toho se dostala k jedničce, a pak nedočkavě čekala na trojku. Divné, ale takové milé, řekla bych. .)

Finální říše, (Elantris, Vyjednavač, Cesta králů, The Rithmatist)

Sanderson = génius.
Co by to bylo za seznam bez Sandersona? Dostala jsem se k němu náhodou přes Finální říši. Už netuším, jestli mi ho někdo doporučil nebo jsem se k němu dostala jinými pokoutnými způsoby, ale jednoho večera jsem byla mimo domov, neměla po ruce svou knihovničku (myšleno neměla tak možnost si udělat re-read svých oblíbených knih), tak jsem hledala a narazila právě na Finální říši. Když si představím, že se mohlo stát cokoliv - mohla jsem dostat hlad, mohla jsem mít chuť se proběhnout, jít plavat, spát, i dont know, a tak bych se k té knize nedostala... ale možná že jop. Možná to byl osud. :D Každopádně jsem začala číst, pak zůstala zaraženě civět nad vykreslenou situací, ohromená, a když jsem pak pokračovala v zuřivém čtení, nedokázala jsem se odtrhnout. Oči jsem měla jako talíře, v hlavě se mi proháněli zlodějíčci a... zamilovala jsem se. :D Sanderson, jak už jsem někde určitě psala, má skvělou superschopnost - vymýšlet stále nové druhy magie. Originální. Jeho dokonalé propracované postavy, děj a skvělé pozadí... plodí zaraceně dobré knihy.
pozn.: nesnáším Talpress za to, co udělal Sandersonovým obálkám. :'(

Legendy: Draci

Tahle kniha je další sbírkou povídek a kdybych se nad přidáním knih vůbec nezamýšlela, asi bych ji vynechala. Ale má se počítat dlouhodobý vliv, že ano? Tak tady to máte: bichle povídek českých autorů fantastiky. Jsem terve v půlce, ale už teď dohledávám knížky autorů, tuzemských autorů, které jsem dodnes neznala, a žasnu nad tím, jak dobře může psát i někdo u nás. Well, tohle vyznělo sprostě, ale víte, co tím myslím. Dostávají se k nám prostě jen knihy ze zahraničí a doma se skoro nikdo vůbec nerozhlíží. :D

 Jop, podváděla jsem a k jedné knize přidala i další knihy od autora, v jednom bodě jsem dokonce přidala dvě série a jen chabě to ospravedlnila, ale i tak nejsem spokojená. Tak mi to odpusťte. :D Chápu, právě jsem zmrvila celou tu myšlnku deseti knih, které mě ovlivnily, ale... nemohla jsme si pomoct. :D Kdybych mohla, asi jich vypíšu i dvacet.

Vybrat jen deset je těžké, obzvláště, pokud mám zmapovat nejen moje dětství, ale i současnost. A přidala bych ještě další a další knihy! Sapkowského (Zaklínač), Larsson (Millénium), Michelle Paverovou s její dokonalou sérií z pravěku (pravěku?), Dívka dvou světů bývala taky moje srdcovka (a přečetla jsem si ji i ve francouzském originále. :)), ano, i Briggs (Alfa a Omega. :)) s Ilonou Andrews (Kate Daniels), Žambocha (Koniáš!), Rothfuss (Kronika královraha. ♥), Sandmana, Canavan (můj první RC. :)), D.W. Jones (Howlův putující zámek - a nope, není to jen kvůlu Mijazakovi. :D), Árese (první manga, kvůli které jsem mangu vlastě začala číst. :D), Volání netvora, Orwell a jeho 1984 a 451 stupňů Fahrenheita a Saturnin a Bílý tesák a Malý princ a a Šťastný princ a Trnový princ... a tak dále a tak dále. 

(Vidíte? Ani jsem to neplánovala, ale prostě jsem něco málo musela alespoň vypsat. :D) 

Navíc - nevím, jestli si to někdo uvědomuje, ale mě asi nejvíce formovaly povídky. Myslím povídky holčin a chlapců na internetu, tehdy za Twilight mánie. Kdybych mohla a dobře si to vybavovala, vypsala bych vám názvy těch povídek i s odkazy, ale...
Víte, že to vlastně není španý nápad? Vás to asi nezaujme, ale pro mě by to byla hezká zpětná vazba. :D No, uvidím. :)

m.

PS: chtěla jsem hodit na mé milované knížky odkaz na své recenze a zarazilo mě, že jsem dělala recenzi jen na, damn, jedinou knížku z toho seznau! Whats wrong with me?!!!
PPS: ať je autorem toho tagu kdokoliv, omlouvám se, jak jsem to zmršila. :))

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Top 10 Influential Books Tag loki 29. 03. 2014 - 15:30
RE: Top 10 Influential Books Tag kristie 29. 03. 2014 - 20:21
RE: Top 10 Influential Books Tag moira 29. 03. 2014 - 22:13
RE: Top 10 Influential Books Tag loki 29. 03. 2014 - 23:03
RE(2x): Top 10 Influential Books Tag moira 29. 03. 2014 - 23:32
RE(3x): Top 10 Influential Books Tag loki 30. 03. 2014 - 08:31
RE(4x): Top 10 Influential Books Tag moira 30. 03. 2014 - 21:44
RE(5x): Top 10 Influential Books Tag loki 30. 03. 2014 - 22:15
RE(6x): Top 10 Influential Books Tag moira 30. 03. 2014 - 23:18
RE(7x): Top 10 Influential Books Tag loki 30. 03. 2014 - 23:32
RE(8x): Top 10 Influential Books Tag moira 30. 03. 2014 - 23:38
RE(9x): Top 10 Influential Books Tag loki 30. 03. 2014 - 23:56
RE(10x): Top 10 Influential Books Tag kvik®blbne.cz 30. 03. 2014 - 23:57
RE(10x): Top 10 Influential Books Tag moira 31. 03. 2014 - 00:35
RE(11x): Top 10 Influential Books Tag moira 31. 03. 2014 - 00:37
RE(11x): Top 10 Influential Books Tag loki 03. 04. 2014 - 23:11
RE(12x): Top 10 Influential Books Tag loki 03. 04. 2014 - 23:29