Finální říše - Brandon Sanderson

27. srpen 2012 | 14.21 |

Mistborn: Finální říše (Mistborn, #1)Mistborn: Finální říše by Brandon Sanderson
My rating: 5 of 5 stars

Knihu jsem hodně dlouho odkládala, nějak mi nevoněl ani název, ani obálka. Navíc mám tak nějak vsugerováno, že dobré knihy mají pevnou vazbu. Blbost, minimálně půlka mých srdcovek jsou paperbacky, ale přesto... Pro Mistborn je paperback málo.
Ke knize jsem se dostala jen tak náhodou, protože jsem neměla co číst. A byla více než překvapená! Příběh, který se přede mnou rozehrál, byl nejen neuvěřitelně originální a nápaditý, ale taky zábavný, strhující, překvapivý a všechna podobná superlativa, který bych mohla vysypat z rukávu a stále nebyla dost spokojená!

Dostaneme se do říše, který je svým způsobem prokletá. Velký Pan Vládce, živoucí bůh, vládne železnou rukou a všechny skaaty, národ lidí, kteří nepatří mezi "vyvolené", nechává otročit svým aristokratům. Na této myšlence celý příběh stojí: Skaati se chtějí osvobodit. Už jen toto samo o sobě je dost zajímavé. Avšak autor si vykreslil zajímavé magické pozadí. Někdy strašně dávno se svět změnil, pokřivil. Sopky stále chrlí popel, stal se všudypřítomným a na světě se nenachází snad ani jedna zelená rostlina. Vlastně ano, někde ano. Ve sklenících. Které jsou přirozeně vlastnictvím pouze aristokratů a obyčejní skaati si ani nepamatují, že kdysi byl svět zelený, obloha modrá a slunce oslepující a zlaté. Zeptejte se jich. Řeknou vám, že je to pohádka.
A každý večer přichází děsivá, všudypřítoná mlha, do které se prostí lidé bojí chodit. Máme zde i magii, dalo by se říct. Někteří lidé, Mistingové, mají vrozenou schopnost. Dokáží pálit různé kovy. A když kov spálí, získají nadpřirozené schopnosti. Obrovskou sílu. Zbystřené smysly. Schopnost působit na emoce, tahat za kovy... Vše je podáno a popsáno tak dobře, že mi to přijde jen přirozené. :)
Každý Misting, který má alespoň jednoho šlechtického rodiče, jednu schopnost spalování kovu má. Mistingové se rodí jen výjimečně. A ještě méně se rodí Mistborni. Lidé, kteří dokáží pálit všech osm známých kovů.

Pokud jde o kulisy, dávám knize pět z pěti hvězdiček. Historie, geografie, popisy jsou úžasné.
Postavy jsou také perfektní. Děj se rozehraje hned z pohledů několika postav. Pestrých, různorodých, charakterů, které si zamilujete. A příběh sám?
Bavila jsem se. Více než dost. Autor se nezdržel u něčeho jednoduchého, on hned ze začátku nasadil nejvyšší laťku. A pak skládal složitou, promyšlenou mozaiku. Mnohdy jsem nevěřícně zírala, co si to zase postavy vymyslely. Mnohdy jsem jen nevěřícně zírala, co si to vymyslel autor. Příběh není jednoduchý, je správně složitý a zamotaný a autor nám vše odhaluje pomalounku, po kouscích, které nás jen napínají více a více. Až pak vyrukuje s výsledkem. A vy spadnete ze židle.

Knihu doporučuji všemi dvaceti! Každý, komu klasická fantasy aspoň vzdáleně něco říká, to připisuju jako povinnou položku četby! Postavy, děj, kulisy i nápad... to vše mě strašně oslovilo a byla bych ráda, kdyby jste to v knize našli i vy. :)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Finální říše - Brandon Sanderson lenadonan 28. 08. 2012 - 18:28
RE: Finální říše - Brandon Sanderson chuckyna 28. 08. 2012 - 20:37
RE: Finální říše - Brandon Sanderson myanmar 29. 08. 2012 - 13:59
RE: Finální říše - Brandon Sanderson kuci 30. 08. 2012 - 06:55