Vábení stínu - Jon Sprunk

6. září 2013 | 18.37 |
› 

Jon Sprunk je americký autor fantasy, narodil se a vyrůstal v Pensylvánii. Je nejstarší ze čtyř sourozenců, navštěvoval Lock Haven University a vystudoval angičtinu. Pro svůj první fantasy román Sprunk nedokázal najít ochotného vydavatele a tak knihy opustil. Prošel si dvěma nepodařenými manžestvími a vytřídal velký počet zaměstnání. Po letech se však Sprunk vrátil zpět ke psaní a díky šťastné náhodě roku 2004 navštívil každoroční shromáždění Pennwriterů (organizace podporující aspirující spisovatele). Poté začal na svém psaní pracovat a vznikla trilogie Stín. Vábení stínu je druhý díl trilogie Stínu (Syn stínu, Vábení stínu, Mistr stínu).

Vábení stínu
Stín 2

Originální názevShadow's Lure
NakladatelstvíFantom print
Překladatel: Kateřina Niklová 
Žánr: fantasy
Počet stran: 304
Vazba: brožovaná
Rozměry: 145x205
Autor obálkyMichael Komarck
ISBN978-80-7398-221-8
Rok vydání: 2013

Anotace:

Neúprosné severské země...
V Otiru stál na vrcholu potravního řetězce. Zabiják, kterému se nikdo nevyrovnal, temný noční stín.

Tenhle život ale Caim opustil, když dopomohl královně na trůn. A nyní ho opět volá minulost. Při pátrání po pravdě o zmizení a vraždě svých rodičů najde Caim zemi zotročenou Stínem. Pronásledován svody Druhé strany se zaplete do války, se kterou nechce mít nic společného. Existují ale věci, které syn Stínu nemůže ignorovat, a boje, před kterými nemůže utéct. V této bitvě však Caimova síla ani jeho schopnosti nebudou stačit. Nikdo totiž nedokáže odolat vábení Stínu.

**

První díl trilogie Stín mě příjemně překvapil. Jak originálními myšlenkami, tak příjemný stylem vyprávění. Autor sice nezazářil dějem století, ale dokázal vzít námět a podat jej dostatečně čtivě a poutavě proto, abyste se bavili. Na Vábení stínu jsem se těšila. Byla jsem zvědavá, čím autor překvapí.
Nejsem si jistá, jestli jsem nečekala až moc.

"Nejsem zbabělec." – Keegan
"Škoda. Začínal jsem si myslet, že aspoň jeden z nás je chytrý..." – Caim
(str.79)

Caim, nájemný vrah a naše hlavní postava, putuje na sever, aby odhalil něco ze své minulosti. A jak je jeho zvykem, okamžitě se musí namočit do největšího průseru v okolí. Setkáváme se i s Josefínou, novou královnou. Vše se jí pomalu ale jistě sype pod rukama a hromadí se další a další problémy. A setkáváme se s čarodějnicí Sibylou. Prohnilou ženou toužící po moci. A ukáže se, že je i něčím víc.

Vábení stínu navazuje na Syna stínu. Sledujeme osudy postav, s kterými jsme se setkali v prvním díle. Překvapilo mě, z kolika pohledů byla kniha vyprávěna. Autor vzal děj a popsal jej nejen z pohledů starých známých, ale také z pohledů nových hráčů, i když stáli na opačné straně barikády. Bylo to milé překvapení.

Někdo jednou řekl, že vést národ je jako procházet se za bezměsíčné noci lesem; nikdy nevíte, co vás potká."- Hirš (str.297)

Příběh se dobře čte. Autor umí psát a drží si naši pozornost. Místy je sice příběh strašně naivní, ale místy se zase najdou realistické střípky, které potěší. Na druhou stranu je děj občas až příliš překotný a měla jsem pocit, že autor na úkor propracování postav běžel dál, aby už mohl vyprávět následující události. Ocenila bych někdy větší zaváhání nebo odbočku od hlavního děje.
Přesto nás autor zavedl hlouběji do svého světa. Objevujeme věci, které jsme neznali, a zjišťujeme, že je ten svět větší, než jsme předpokládali. Sprunk se do svého světa opřel a musím říct, že jsem zvědavá, co nám ukáže příště.

Co beru jako zápor - v knize je pár narážek na řeckou a římskou mytologii. Jsem z nich trochu rozpačitá. Jistě, dodávají příběhu na úrovni, přesto mi místy vadilo, jakým způsobem je autor použil. Zlá čarodějnice Sibyla? Prosím!

Bojím se, že jsem si knihu neužila tak, jak jsem mohla. A vše je způsobené mou pitomostí. Totiž, jaký idiot si přečte jeden fantasy příběh hned potom, co dočetl jiný, který je jeho srdeční záležitostí? Takže jen co jsem opustila Kvotheho ve Strachu moudrého muže, vrhla jsem se na Caima.

Bohové, chraňte nás. – Caim (str. 210)

Abych byla spravedlivá – trilogie Stín je dobrý příběh. Lepší, než některé ostatní, které dnes vycházejí. Je to poctivý příběh, s kterým se bavíte a příjemně trávíte čas. Autor do známého tématu přinesl pár originálních myšlenek a dokázal si udržet pozornost. Ale má pár malých chybek které v součtu způsobují, že kniha není tak celistvá, jak by mohla být. A spadla do průměru. Ocenila bych více popsané pozadí. Ráda bych trochu propracovanější postavy.
Přesto je to příjemný příběh, který se jednoduše čte. Koneckonců - právě styl psaní je autorovou největší předností. Pokud máte chuť na příjemný fantasy příběh, dobře zpracovaný s pár originálními nápady, určitě neváhejte po knize sáhnout. :)

Hodnocení: 3/5

**

Ráda bych poděkovala nakladatelství Fantom print za poskytnutí RC.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Vábení stínu - Jon Sprunk david holec 11. 09. 2013 - 04:39
RE(2x): Vábení stínu - Jon Sprunk moira 12. 09. 2013 - 21:57