Skrz kámen a moře - Barb & J.C. Hendee

17. červen 2013 | 02.05 |
› 

Manželé Barb a JC Hendee žijí s dvěma kočkami jižně od Portlandu (Oregon) asi hodinu cesty od pobřeží. Mají již dospělou a vdanou dceru Jaclyn žijící v Houstonu. Barbovy dřívější práce se objevily v mnoha žánrových časopisech a antologiích, stejně tak poezie JC, její non-fantasy příběhy a povídky. Ačkoli spolu manželé pracovali jako tým od svých spisovatelských začátků, knihy a části série Vznešení mrtví jsou jejich první delší románová spolupráce (začátek v r. 2003). Oba jsou bývalí akademici a profesoři angličtiny, pracovali v akademickém i soukromého sektoru, a vyučovali několik seminářů a tříd týkajících se psaní beletrie uvnitř i vně akademického světa. Skrz kámen a moře je druhým dílem druhé série (trilogie) Vznešení mrtví (V šeru a stínu, Skrz kámen a mořeOf Truth and Beasts).

**

Skrz kámen a moře
Vznešení mrtví, druhá série 2
Vznešení mrtví 8

Originální název: Through Stone and Sea
NakladatelstvíFantom print
Překladatel: Zuzana Hanešková
Žánr: fantasy
Počet stran: 448
Vazba: brožovaná
Autor obálky: Jan Patrik Krásný
ISBN
978-80-7398-217-1

Anotace:

Mimořádně poutavá sága Vznešení mrtví je jedinečnou směsicí tolkienovské fantasy a upířího hororu. Nyní se tato epická fantasy soustředí na mladou učenku Wynn, která bez pomoci Magiery a Leesila pokračuje ve své temné pouti – pronásledovaná silami temnoty. Mladá učenka Wynn Hygeorht je odhodlána znovu získat starodávné texty, které přivezla ze zámku ve Vzdálených zemích. Aby toho dosáhla, musí se v doprovodu dvou nejistých spojenců vydat do horské pevnosti trpaslíků. Tam však najde další záhady a otázky, ukrývající se ve starých i nových tajemstvích – a nepřítele, kterého zdánlivě zničila...

**

Skrz kámen a moře je druhým dílem druhé série Vznešených mrtvých (osmá v pořadí). Manželé Hendeeovi v druhé sérii přenechali otěže Winn, učence, která cestovala s našimi bývalými hrdiny a díky ní se dostáváme do úplně jiného prostředí. Předchozí šestidílná série byla hlavně o Magieře a Leesilovi, dhampyrce a půlelfovi, kteří se honili za tajemným artefaktem, po kterém toužil i jeden nemrtvý špatňák. První série byla nabitější akcí, šlo tam hlavně o děj a vše mělo rychlý spád. Příběh Winn je naopak delikátnější, a jelikož tentokrát čteme i z úhlu učence, dozvídáme se více o prostředí, o historii národů a o kultuře jako takové.

Lidové pověsti v jeho rodné zemi o těchto bytostech hovořily jako o maličkých zemních stvořeních, která se nacházejí jen na divokých a odlehlých skrytých místech. Ve skutečnosti... měly báje ke skutečnosti velmi daleko.
Třebaže byli trpaslíci menší než lidé, většina z nich si s Winn hleděla z očí do očí. Co jim scházelo na výšce, nahrazovali šířkou. Chane jednou v Calm Seattu viděl trpaslíka, který se musel natočit bokem, aby prošel dveřmi obchodu. Povedlo se mu to jen tak tak. – Chane
 (str. 22)

V minulém díle začal někdo vraždit učence bratrstva, kteří vezli překlady svitků, které s sebou Winn ze svých dobrodružství přinesla. Winn si uvědomila, že to byl dosud neznámý druh nemrtvého, a chtěla tomu přijít na kloub. Ale bránilo jí jak bratrstvo, které nepochopitelně chtělo vše držet v tajnosti, tak i vévodkyně princezna, která měla ve hře také své zájmy. A tak Winn musela a stále musí na tajemství tajemných svitků přijít sama. Tentokrát ji pátrání zavede k trpaslíkům a Winn se Stín, svou věrnou vlčí společnicí, a Chanem, starým nemrtvým známým, je odhodlaná na vše přijít.

Tomu, kdo se do světa Vznešených mrtvých dostal poprvé, možná může ze začátku dělat problém orientovat se v názvech míst, osobách, různých nářečích, přeci jen autoři v tomto světě žijí už, hm, hodně knih. Ale postupem čtení se to srovná. Větším problémem by mohly být narážky na děj minulých dílů, ale většinou je vše hezky přednesené i vysvětlené.

Postavy:
S Winn cestujeme už strašně dlouho a pokud to ze začátku byla nedotažená postava, teď už je propracovaná perfektně. Autorům už se dostala pod kůži a vědí, co ta ztřeštěná učenka udělá snad ještě dříve, než si to uvědomí ona sama. Není to dokonalá postava, právě naopak, je na zabití, a to ji dělá tak uvěřitelnou a realistickou. Zároveň se mi strašně líbí, že Winn je tím, čím je, a na nic jiného si nehraje. I když se už jako charakter vyvíjela, stále můžeme vidět to, co dělá Winn... Winn. Je učenkou, vědkyní, a informace a znalosti jsou pro ni jednou z nejdůležitějších věcí.

Zdají se mrtvým sny? – Winn (str. 104)

Stejně tak Chane, upír, s kterým jsme se stali už v první sérii. Autoři vzali již známé postavy a pracují s nimi, což byl skvělý tah, protože je dobře znají a mohou se tak vyhnout přešlapům, které by nové postavy nevyhnutelně musely způsobit. Sice je pravda, že mě v druhém díle trochu zarazilo, jak odvážná až drzá Winn místy je, protože v předchozích dílech byla spíše postavou, která se musí zachraňovat, ale beru to za součást vývoje jejího charakteru.
Co se mi na knize líbilo nejvíce, byl Sau'ilahk, Stín. Naše hlavní záporná postava byla v této knize více rozepsána a já tak trochu možná utíkala k částem z jeho pohledu. Byl to zajímavý charakter, pokud se to tak dá říct, a jeho propracování a celkově jeho popis byly to nejoriginálnější na knize. Nepamatuju si, že bych četla o něčem podobném, což je strašně fajn.

Příběhy o Winn se podobají skoro detektivním zápletkám, kdy pomalu odhalujeme, kdo, kdy a kde co udělal. Na jednu stranu je to hodně náročné, co se soustředění a velkého počtu informací a místy až rozvleklému pátrání týče, na druhou stranu je to úžasné, protože když se pořádně začtete, vážně se od Winnina pátrání nemůžete odtrhnout, a to navzdory faktu, že se mladá učenka někdy chová strašně naivně a hloupě (což je, když se to tak vezme, skoro její charakteristika).

Záporem knihy je hodně rozvleklých situací, kniha obsahuje hodně hluchých míst, skrz které jsem se musela prokousat a u kterých jsem se skoro nudila. Druhým záporem pro mě byla samotná Winn. Její naivita a tvrdohlavost, taky její nutkání skákat do některých situací po hlavě, ji zavedly do velkého množství problémů a to se po dobu děje nekolikrát opakovalo, což začalo být lehce únavné.

"Příběhy je třeba vyprávět... vyprávění je cesta..." – Bijroh (str. 76)

Co je největší předností knihy je propracovanost. Svět Vznešených mrtvých má skvěle vymyšlenou geografii, rasy, jejich kulturu i nářečí. Díky Winn, jakožto učenky, autoři objevují stále nové a nové poznatky a nadšeně to předávají čtenářům. Na druhou stranu, příběhy v příběhu, to je pátrání Winn, a občas jsou dlouhé retrospektivní pohledy do minulosti nebo rozsáhlé podrobné "přednášky" rušící. Přesto je Skrz kámen a moře kniha, kterou jsem si ráda přečetla, v dnešním moři fantasy dílek je to zase jedno, které je opravdu originální a má svoucnost. Pokud máte rádi propracovanou fantasy s dobrými postavami, určitě si knížku nenechejte ujít. Možná je moje hodnocení ovlivněné tím, že mám tuhle sérii strašně ráda, přesto ji dávám 4 z 5 hvězdiček a doufám, že se na ni kouknete. .)

Hodnocení: 4/5

**

Ráda bych poděkovala nakladatelství Fantom print za poskytnutí RC.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší