V šeru a stínu - Barb & J.C. Hendee

21. prosinec 2012 | 13.03 |
› 

Manželé Barb a JC Hendee žijí s dvěma kočkami jižně od Portlandu (Oregon) asi hodinu cesty od pobřeží. Mají již dospělou a vdanou dceru Jaclyn žijící v Houstonu. Barbovy dřívější práce se objevily v mnoha žánrových časopisech a antologiích, stejně tak poezie JC, její non-fantasy příběhy a povídky. Ačkoli spolu manželé pracovali jako tým od svých spisovatelských začátků, knihy a části série Vznešení mrtví jsou jejich první delší románová spolupráce, která začala v roce 2003. Oba jsou bývalí akademici a profesoři angličtiny, pracovali v akademickém i soukromého sektoru, a vyučovali několik seminářů a tříd týkajících se psaní beletrie uvnitř i vně akademického světa.V šeru a stínu je prvním dílem druhé série (trilogie) Vznešení mrtví (V šeru a stínuSkrz kámen a mořeOf Truth and Beasts).

**

V šeru a stínu
Vznešení mrtví, druhá série 1
Vznešení mrtví 7

Originální název: In Shade and Shadow
NakladatelstvíFantom print
Překladatel: Zuzana Hanešková
Žánr: fantasy
Počet stran: 416
Vazba: brožovaná
Autor obálky: Jan Patrik Krásný
ISBN
978-80-7398-197-6

Anotace:

Poté co spolu s Magierou a Leesiem opustila hrad starověkých upírů, vydala se učenka Wynn zpět do sídla Učeného bratrstva, opatrujíc několik textů z dob Velké války, napsaných snad samotnými upíry. Ty společně s deníky, které po celou dobu cesty psala, jsou však bratrstvem zabaveny ke zkoumání a sama Wynn čelí nedůvěře a posměchu. Nikdo jí nevěří, že listiny jsou pravé a její zážitky jsou považovány za výmysl. Z listin však zmizí několik stránek a dva z učenců jsou zavražděni. Wynn je přesvědčena, že za vraždami stojí Vznešení mrtví, a proto se pokusí odkrýt tajemství prastarých textů sama.

Netuší ale, jakému nebezpečí bude muset čelit...

**

 První věta knihy: Bylo už hodně dlouhou dobu po západu slunce, když si Elias vykasal lem šedého hávu učence a zabočil za roh široké třídy.

Sedmá kniha série Vznešení mrtví. Nevěděla jsem, co mě čeká, předešlých šest knih bylo o Magieře a Leesilovi (které opravdu miluji. :)), proto jsem byla opatrná, když jsem se dozvěděla, že teď bude příběh probíhat z pohledu Wynn. Té Wynn, která mi tak neuvěřitelně lezla na nervy a kterou jsem měla stokrát chuť vyškrtat z děje.
A?
Věřte nebo ne, já jsem si Wynn konečně oblíbila. :)

Dostáváme se do úplně jiného světa než je ten Magieřin, plný násilí a bojů. Wynnin svět učenců je... no svět plný učenců. Autoři ukazují, že umí psát i o něčem jiném, než jen násilí. Ukazují příběh s řádnou dávkou logiky a úvah. :)

"Řekněte mi... když jste poslední příčetná osoba ve světě slepého šílenství, co to z vás doopravdy dělá?" - Wynn (str. 41)

Wynn se vrátila ze svých cest s dhampirkou Magierou, půlelfem Leesilem a psem Chapem do Calm Seattu, do kolébky Bratrstva učenců, a nese sebou staré knihy, které by mohly objasnit slepá místa v minulosti. Byla připravená se podělit i o své vlastní zážitky. Co však mladá učenka nečekala bylo, že jí nikdo nevěřil. Zažila boje se Vznešenými mrtvými - upíry, procestovala se svými přáteli elfská teritoria, navštívila prastaré sídlo, ve kterém Magiera získala zvláštní děsivý artefakt, po kterém tak dlouho pátrala, a z jejíž starobylé knihovny si svazky přinesla... a ostatní to považují za pohádky.
A poté někdo zavraždí učence, kteří sebou shodou okolností nesou přeložené opisy Winniných nalezených knih, které po vraždě zmizely. A mrtvoly vypadají, jako by je zabil Vznešený nemrtvý.
Ale to snad není možné, ne? V této části světa nemrtví nikdy nebyli... nebo ne?

Příběh je zamotaný, což se mi neuvěřitelně líbí. Autoři vedli příběh záludně, pomocí kapitána Rodiana se snažili odhalit původce vraždy z chladně logického hlediska, což bylo příjemné překvapení. A jako obvykle se do toho všeho pletla Wynn.

...i za běžných okolností nepouštěli běžně po setmění návštěvníky dovnitř. Co by řekli, kdyby ji přistihli, jak na pozemky cechu pašuje neznámého muže? - Wynn (str. 327)

Neříkám však, že bych si Wynn neoblíbila. Ta učenka v mých očích konečně stoupla z osiny v zadku na dobrou postavu, která se konečně chová jako poutavý charakter. Wynn se vybarvuje, začínáme lépe chápat její pohnutky a přestože jí tu a tam uteče nějaký ten bolestínský povzdech kvůli tomu, jak je oproti svým přátelům neschopná, už je to mnohem lepší. I když je stále tvrdohlavá a někdy se chová hloupě. Co mě překvapilo, i když ne tolik, bylo znovuobjevení Chana, vraždícího upíra, který v minulých knihách kolem Wynn stále kroužil. V předchozím díle slíbil, že už jej Wynn nikdy neuvidí. Nu, uvidíte, jak jej Wynn neuvidí. x)) Autoři psát umí, co se týká postav, jsou skvělé. Ty hlavní, vedlejší jsou spíše nastíněné, ale pro jednou mit o bohatě stačí. :)

Miluju, když mají knihy své vlastní slovníčky nebo prostě seznamy, kde jsou některé zamotanější pojmy vysvětlené. Miluju přehledy. Autoři v knize rozepsali hierarchii Cechu učenců, velké plus, a někdy se v tom bylo lehké ztratit.

Zápory, zápory, snažím se nějaký vypíchnout, ale jde mi to zatraceně těžko. Možná obálka není příliš, ehm, poutavá. Zdá se mi lehce přeplácaná a věci v ní mi k sobě nesedí. Mezi zápory by se snad dalo počítat i nerozvedení historie, nějaké ty legendy a povídačky přímo se netýkající se děje, takové ty opisy, které mám ráda. Jakožto příběh z pohledu učenky jsem toho čekala více. Na druhou stranu si ale nejsem jistá, zda by to rytmus knihy nenarušilo až příliš. :)) Zmiňuje se tu náboženství kapitána Rodiana, což to trošilinku vyvažuje, ale, nu, ne dost.

Nádeník, Tvůrkyně a Snílek.
Otec Swenen - Nádeník - shromažďoval to, co minulo a zabezpečoval potřeby Matky. Matka Wyrthana - Tvůrkyně - pečovala a připravovala to, co bylo zapotřebí v přítomnosti. Dítě - Méatenge - Snílek - si představovalo budoucnost a to, co může být.
Trojice udržovala minulost, přítomnost a budoucnost pro všechny vnímající bytosti, a vždy tomu tak bude.
- Rodian (str. 134)

Děj knihy je zajímavý. Stejně dobře je i podaný, styl psaní manželů mi sedl, četlo se mi lehce a kniha v podstatě utíkala sama. Atmosféra knihy? Skvělá. Propadnout se do děje knihy není samozřejmostí, ale série Vznešení mrtví si mě získala už svým prvním svazkem a já ji mám prostě ráda. Charaktery - nice. Samotná Wynn během děje knihy dospěla, její vývoj byl neuvěřitelný. Možná trochu smutný, ale perfektní. A konec? Nu, mohl být lepší, přesto uspokojivý. Doporučuju přečíst i těm, kteří nečetli předchozích šest knih, kniha je vysvětlena dost dobře. :)

Hodnocení: 4/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fantom print za poskytnutí RC.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: V šeru a stínu - Barb & J.C. Hendee mixx 27. 12. 2012 - 20:38
RE(2x): V šeru a stínu - Barb & J.C. Hendee moira 28. 12. 2012 - 19:28
RE: V šeru a stínu - Barb & J.C. Hendee lenadonan 28. 12. 2012 - 20:42
RE(2x): V šeru a stínu - Barb & J.C. Hendee moira 04. 06. 2013 - 18:50