Dívka,která kopla do vosího hnízda - Stieg Larsson

18. únor 2012 | 11.01 |
› 

Stieg Larsson (15. srpna 1954 až 9. listopadu 2004) byl švédský novinář a spisovatel. Narodil se nedaleko města Skellefteå v severním Švédsku. V devadesátých letech založil nadaci Expo, jejímž cílem bylo sledování a dokumentace rasistických a nedemokratických tendencí ve švédské společnosti; stal se také vydavatelem stejnojmenného časopisu. Když ve věku padesáti let zemřel ve Stockholmu na těžký infarkt, zanechal po sobě tři hotová, ale dosud nepublikovaná literární díla dohromady tvořící trilogii Milénium (Muži, kteří nenávidí ženyDívka, která si hrála s ohněm, Dívka, která kopla do vosího hnízda).

Dívka, která kopla do vosího hnízda
Milénium 3

Originální název:  Luftslottet som sprängdes 
NakladatelstvíHost
Překladatel: Azita Haidarová
Počet stran: 688
Typ vazby: brožovaná
Rok vydání: 2011

V minulém díle:

Lisbeth Salanderová není normální žena. Není ani normálně nenormální. Je prostě svá. A to začalo jejímu poručníkovi, kterého kvůli své "nezpůsobnosti" měla, vadit. Začal tak pátrat po způsobu, jak to nějak změnit k lepšímu.
Do vydavatelství Milénia zavítal nový externista s úžasným příběhem. Michael Blomkvist ani vedoucí Milénia neváhají a po příběhu skočí. Odhalí se špína nejenom na státní úředníčky, ale i pár celkem vysoko stojících osob. Vydání článku jim může nenávratně zničit kariéru.
Co může mít novinářův článek společný s Lisbeth Salanderovou? A je možné, že se ty dva příběhy propletou tak těsně, až z toho vznikne dynamické dílo, jenž nemůžeme jinak, než bezdechu sledovat?
Lisbeth Salanderová neodpouští a nepřipouští kompromisy. A když nenávidí, tak z celé duše. Svůj vztek tentokrát bude směřovat na svého otce a je jí úplně jedno, jak spletitá pavučina a odkud jej chrání. Ona jej dostane.
Jenže se ukáže, že Lisbeth je přeci jen dcerou svého otce. Když se jej pokusí zabít, skončí v nemocnici oba. Jen pár metrů od sebe.

Anotace:

Lisbeth Salanderová plánuje pomstu. Chce se pomstít lidem, kteří se ji pokusili zabít, a také vládním institucím, které jí téměř zničily život. Ale nebude to mít jednoduché. Poté, co ji kulka zasáhla do hlavy, leží pod přísným dohledem na jednotce intenzivní péče. Pokud se uzdraví, bude souzena za tři vraždy a jeden pokus o vraždu. Ale i v nemocnici, přestože je v kritickém stavu, musí být stále ve střehu. Je tu totiž ještě jeden pacient - Alexander Zalaščenko...
Mikael Blomkvist se rozhodne, že nenechá Lisbeth v rukou státní spravedlnosti. Lisbeth bude muset s jeho pomocí dokázat svou nevinu a také upozornit na zkorumpované politiky, kteří dopustili, aby se bezbranní lidé stali oběťmi zneužívání a násilí. Salanderová, bývalá oběť, je připravena úder vrátit.

 První věta knihy: V americké občanské válce sloužilo asi šest set žen.

Dívka, která kopla do vosího hnízda, se mi zdá nejlepší z celé trilogie. A je mi líto, že autor zemřel dříve, než mohl svůj úspěch oslavit a možná i napsat další dílko. Kniha navazuje na události minulého dílu, jenž byl ukončen dost otevřeně, a nebojím se říct, že je napsána stejně kvalitně. Tentokrát k různým částem knihy nemáme jen zajímavé úryvky o násilí na ženách (jako u prvního dílu) nebo zajímavosti z matematiky (jak jsme se dočetli v díle minulém). Ne. Tentokrát nám autor v mezihrách před dějem objasnil něco z historie válečnic. A je to zajímavé čtení.

Pouze žena, která v bitvě zabila muže, se směla vzdát svého panenství. str. 365

Larssonovy knihy jsou zaměřené na obranu ženských práv a celkově upozorňují na zneužívání vyšších instancí na bezbranných občanech. Ne, to bylo ošklivé, proč do toho tahat konkrétně soudy? Na mysli jsem měla každého, kdo může překroutit právo a poškodit obyčejného občana. 

Dívka vypráví především o Lisbeth Salanderové, zvláštní a jedinečné osobě, která se "blbě" narodila. A protože se tak "blbě" narodila, neměla stejná práva jako ostatní. Jenže Lisbeth je výbušná osůbka, netolerující kompromisy. Za své názory tvrdě bojuje. 

A bojuje jak nejlépe umí. Dívka je o jejím boji takřka proti celému světu. Státním orgánům minimálně. Ale je to také kniha o důvěře. Protože Lisbeth pozná své, doteď naprosto zazděné sociální cítění a začne se spoléhat i na ostatní. A překvapí ji, když zjistí, co vše to na její věci náhle změní.

"Jak si vede Lisbeth?"
Anika se najednou rozesmála.
"Vede si výborně a vypadá jako naprostá psychopatka. Takže se chová přirozeně.." str. 582

Autor však nechce pošpinit či dokonce zničit Vládu v očích čtenářů. Ne. On jen upozorňuje, že všude se může objevit zvláštní jedinec, který přimhouří oko nad nějakou tou nepravostí, který podá pomocnou ruku někomu, kdo si ji nezaslouží nebo kdo, nu ano, přiznejme si to, někdy tou rukou nakreslí na našem krku druhý jasně rudý úsměv. A přesto Larsson stále věří, že jsou tu i dobří lidé. A věří tak usilovně, že se nakonec i pár takových lidiček opravdu objeví.

Lisbeth Salanderová se doopravdy usmála. Kdyby měla pár let času, udělala by z doktora Anderse slušného anarchistu. K soukromé občanské neposlušnosti  měl nesporné vlohy. str. 444

Tahle kniha je o boji. Obsahem knihy je vlastně příprava na závěrečný střet mezi těmi "špatnými" a těmi "dobrými". Obě skupiny pilně sbírají informace, snaží se přežít a ještě k tomu utrhnout nejlepší příležitost a podmínky. A pavučina se pomalu utahuje - okolo toho i onoho, past začíná svírat až příliš pevně. A v tu chvíli jsem už příběh hltala tak, že jsem se nemohla dočkat toho, jak to dopadne.  

Dívka je úžasná kniha. To v mém podání znamená klasiku: dobře propracovaný děj, dobré kulisy, ucházející popisy. Postavy a charaktery jsou špičkové. Jednoduše dokonalé. Kdo si jednou jedinkrát přečte o Lisbeth Salanderové, pochopí. Nechtěli by jste takovou osůbku potkat naživo, každopádně se vám nějak dokáže dostat pod kůži. Tato kniha je příliš složitá k tomu, aby se dala jednoduše interpretovat. Musíte jen věřit mému slovu, že to je dobrý příběh.

"Tohle je nejšílenější situace, jakou jsem zažil," řekl Michael. "Až to bude za námi, založím společenství. Nazvu ho Rytíři bláznivého stolu a jeho cílem bude každoroční účast na večeři, kde budeme pomlouvat Lisbeth Salanderovou..." str. 150

Hodnocení: 5/5

** 

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Host za poskytnutí RC výtisku.

obrázky z goodreads.com

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.22 (23x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší