Divný duben

2. květen 2014 | 00.15 |


rskrakau.deviantart.com

Divný duben je myslím docela ucházející název pro těch třicet dnů, které mám za sebou. Dal by seshrnout asi takhle:

Naprostá katatonie.
Vážně, neudělala jsem nic. A co je horší, docela mě to i baví. :D

Ale seriously. 
Napadlo mě, že bych si udělala nějaké měsíční shrnutí, něco jako Knihomol u Kristie, ale ne tak závazné, protože by mi to začalo brzy lézt krkem.

Co tak začít?

Zmínila bych asi tohle - za celý duben jsem nepřečetla nai jednu českou knihu.
(Well, pokud nezmiňuju Zdravotnické právo, ale to bylo k mé úžasné preseminárce)
(u které by mě vážně zajímalo, co nakonec dostanu, jelikož se učitel netvářil zrovna nadšeně, když si to prolistovával. :D)
Klíčové je tu slovo českou, jelikož anglických knih jsem přečetla celkem hodně. Kolem dvaceti. Svět začíná být divný místo. :D

A co jsem přečetla?

**

Kindling the Moon (Arcadia Bell, #1) Kindling the Moon by Jenn Bennett
My rating: 3 of 5 stars

O démonech jsem už dlouho nečetla. Líbily se mi i originální myšlenky, staré cesty magie, rituály apod. Postavy, které byly jiné, než jsem z urbanek zvyklá, vztahy mezi nimi, a vztah hlavních postav, který byl přímý, ne hloupý a byl neotřelý, což mě bavilo. Děj sice nebyl nejoriginálnější, ale bavilo mě to, a postavy to nakonec vynahradily. :)

 **

Steel's Edge (The Edge, #4) Steel's Edge by Ilona Andrews
My rating: 4 of 5 stars

Mám ten svět strašně ráda. Jak se autorka nesnaží psát jen sluníčkově, ale zabrousí i do odporného bahna. A ta dějová linie! Tahle mě asi bavila zatím nejvíce ze všech čtyř knih, které jsem z tohoto světa četla.
Miluju prokreslení postav. Nebavily mě sice tak moc, jako ty předchozí, ale byly pořád skvělé. Líbí se mi sledovat, jak autorka vytváří stále nové a jedinečné charaktery. A miluju propracování světa. :)) 
A je mi líto, že je to zatím poslední kniha této série. :'(
 

**

Černé drahokamy - Anne Bishop
Trilogii Černých drahokamů jsem načetla už dávno a je to moje srdcová záležitost, Bishopovo mám prostě strašně ráda. V dubnu jsem se pustila i do zbytku jejích knih a...
Strašně se mi líbí svět, který si autorka vytvořila. Po základní trilogii se v knihách už neděje nic epického, spíše je to rozvádění životů charakterů, The Shadow Queen a Shalador's Lady pak je (konečně!) vyprávěná i z pohledu jiných postav (i když se tam známé staré charaktery taky objevily x)), a k poslednímu dílu jsem se zatím nedostala, ale stejně...
Mám strašně ráda ten styl psaní, vtipný, úderny, autorka se nebála popsat něco zlého, protože to tak bývá, děj většinou taky měl hlavu a patu....
Well, myslím, že mám prostě pro psaní této autorky slabost, protože později jsem od ní přečetla ještě jednu knihu...

Murder of Crows (The Others, #2)


Murder of Crows by Anne Bishop
My rating: 4 of 5 stars

24.4.2014 - 3,5*

Druhý díl série The Others, urbanka, která je tak jiná, že si nejsem jistá, že slovo "urbanka" můžu použít. Mám ten svět strašně ráda. Úplně jiný, než na co jsem u urbanek zvyklá, je to jiné, než většina, které jsem četla. To pozadí, ten svět, nedokážu si vzpomenout na knihu, která by se této podobala. Má to originální, poutavé myšlenky. Skvěle propracované charaktery. A strašně hodně špíny a bolesti, zrady, a nic nevychází, a přece tam je naděje. A charaktery za sebe bojují, za to, v co věří. Nebo prostě proto, že takové jsou. To mám na knihách Bishop strašně ráda. :) 

 ...a pak ještě jednu trilogii...

Trilogie Tir Alainn - Anne Bishop
Ale tahle trilogie byla vlastně taková klasická fantasy, takže se ani nemusím za nic stydět!! :D
Špinává fantasy, jistě, svým nápadem nesrazí na zadek, ale jsou tam prvky, které mě bavily, a četla jsem, protože jsem potřebovaa vědět, co bude dál. Asi mě prostě chytil styl psaní, ale bavilo mě to. :))
Trochu mi vadilo, jak megalomansky to skončilo. :D Taky mi trošku vadila podobnost s Trilogií černých drahokamů. Ale jinak...
Co mám na psaní Bishop ráda je, že mě její vyprávění dokáže pohltit. Příběh mě vtáhne do sebe a já se vezu, za očima vidím příběh jako živý. Není to reálně, je v tom příliš fantazie, ale je to uvěřitelné. Kvůli bolesti, kvůli ztrátám, kvůli špatným věcem, které příběhu a těm hezkým scénám dodávají hloubku. Strašně se mi líbí i to, jak autorka nenápadně a nenásilně, o to více odhodlaně prosazuje myšlenky, kterým věří, o kterých je přesvědčená, že jsou správné, i v částech, kde je prostě jen zoufalství, si přeci jen udržují špetku víry. A co oceňuji asi nejvíce, každý charakter byl propracovaný, i když byl někdo vyloženě zlý, měl minulost, kvůli které takový byl. Myšlenka možná není nejoriginálnější, už asi někde byla zpracovaná, ale mě to bavilo. Magie čarodějek, napojená na zem, fae a jejich svět... i ten děj. :) 

 **

1. díl, 2. díl, 3. díl, 4. díl, 5. díl, 6. díl, 7. díl a 
(nechtělo se mi hledat obrázky. :D) 

Série Merry Gentry od Laurell K. Hamilton - už potřetí. Myslím, že na tuhle sérii mám úchylku. Je tam hodně sexu, sexy chlapi, sexy děj... well, ten děj je prostě jen dobrý. A strašně se mi líbí magie světa Hamilton, na tohle mě autorka vždycky dokázala nalákat. Ale že by to byla nějak kvalitnější fantasy, i mezi urbankami, které se točí kolem chlapů, well, to bych se tvrdit neodvažovala. :D Poslední, osmý díl jsem četla poprvé, a vážně by mě zajímalo, jak to chce autorka vést.
Abych vás uvedla do brazu - Merry Gentry je princezna. Princezna na temném dvoře. A když se mluví o temném, myslí se doopravdy temném. Smrt, znásilňování (ohledně sexu se celá ta série v podsttě točí), krvavá, smrtící magie... není divu že Merry zdrha hned, jak mohla.
Jenže ji našli a pak musela zpět.
Nebudu spoierovat, kdyby si náhodou někdo přeci jen knihu chtěl přečíst, ale toto říct můžu - hlavní dějová linie skončila cca šestým dílem. A potom... well, zase je to spíše o rozvádění života charakterů, ale tu a tam seobjevují prvky, které mě zajímají. Jak jsem psala, mám slabost pro magii, a když mě Hamilton bude zásobovat novými magickými kousky, asi budu Merry číst dál, i když by mě chraktery dříve či později oomrzely. Ale stejně by mě zajímalo...
Jak to kruci chce autorka vést dál? :D
Jop, a ještě jedna poznámka: Merry čtu vždy v kuse. To znamená, že to nečtu jako osm knih, ale spíše jako jeden dlouhý příběh. Je to skoro návykové a já se sama sebe někdy až děsím, když si projdu zpětně, jaký typ příběhu si tak strašně užívám. :D

(Když to tak po sobě čtu, jaksi jsem ujížděla na zaláskovaých příbězích. Shame on me. :D)

**

The Grimoire of the Lamb (The Iron Druid Chronicles, #0.4)
The Grimoire of the Lamb by Kevin Hearne
My rating: 3 of 5 stars

Attic a Oberon jsou zlatíčka. A egyptští bohové v tomto světě? Lepší se jim vyhýbat. Už nikdy neuvidím kočky stejnýma očima. :D Mám tuhle druidskou magii a celkově postavu Attica strašně ráda, Hearne má skvělý styl psaní a dokáže mě stále rozesmívat. :)) Kdo nezná Kroniky železného druida, měl by to rychle napravit! Tahle - je to urbanka? - má hodně do sebe a vyniká ironií a vtipem a nekonvenčním pojetím bohů a... no, druidů. :D

**

Finishing School - Gail Carriger
A přečetla jsem si Etiquette & Espionage! Teď to vyšlo u CooBoo jako Etikata a Špionáž, a lidi, na to, že YA obvykle ráda nemám, mě tahle série chytla. I druhý díl je skvělý a určitě doporučuju. :)) Finishing school mě strašně baví, YA se skvělými charaktery, úžasným pozadím, a ty nápady! A styl psaní. !!! :D Je to jiná paranormálka, steampunk, slečny vychovávány jako dámy a chlapci jako gentlemani, a gentlemani jako šílení vědci a dámy jako špiónky. Strašně se mi to líbí. Nejvíce asi kvůli těm absurdním situacím, ke kterým stále dochází, a já se jim musela smát. :D

**

Legendy: Draci

Legendy: Draci by Michael Bronec
My rating: 4 of 5 stars

Musela jsem to tu přidat, i když jsem to začala číst už v březnu. :D
Některé povídky byly slabší, některé geniální, miluju ten sborník českých autorů fantastiky :))) 
A vy byste si to měli povinně nejen přečíst, ale i pořídit domů! :D Naši autoři jsou totiž skutečně stejně dobří, jako zahraniční. :))

 **

A to je zhruba všechno.

Wow, přečetla jsem toho pekelě málo (myslím z toho, co jsem měla), napsala ještě méně (Hra na schovávanou stále rozpracovaná, ale zjistila jsem, že mě psaní toho příběhu strašně baví. Jsem zvědavá, jak dlouho mě to bude bavit. Modlím se, aby mi ten zápal vydrže až do konce povídky. :D)
Alespoń jsem konečně dopsala tu preseminárku. .))
Zrovinka jsem taky rozečetla New York od Rutherfurda, knihu o historii New Yorku. Jop, už podruhé. Ale tentokrát jsem odhodlaná to dočíst. Snad budu mít čas.

A viděla jsem crazy, weird, úžasný film.
Zná někdo Mr. Nobody?
Podívejte se na to. Je to... well, dala jsem tomu na čsfd 5*, i když bych dala spíše jen 4,5*, ale stejně, pět dávám jen máločemu. :D A nope, určitě to nemá nic společného s faktem, že hlavním hrdinou je Jared Leto, kterého miluju už proto, že je frontman 30 Second to Mars, rozhodně ne. .D
Má to zajímavé myšlenky, ze začátku je to prostě jen crazy a já to skoro vypla, ale ten konec... :))

A v mé zvrhlé mysli se rodí nápad na vážně divnu povídku. Pokud to očešu o tu přemíru sexu, mohlo by to být i zábavné a kvalitní čtení. Uvidím. :)

Co to se mnou jenom je, že nedokážu v posledních dnech dotáhnout nic do konce? Co to se mnou je, že se nedokžu dokopat k ničemu, co zavání povinnostmi?
S recenzemi jsem určitě nesekla, btw. Jen jsem prostě neměla v ruce knihu, na kterou by mi to za napsání recenze stálo. I když uvažuju, že bych mohla něco sepsat k Merry nebo Tir Alainn.

Tak. Slíbený článek napsaný. Jestli jste se tou hrůzou pročetli až sem, gratuluji.

mír! m.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře