Serafína – Příběh draků - Rachel Hartman

3. listopad 2013 | 17.31 |
› 

Rachel Hartmanová se narodila v Kentucky, žila však na řadě různých míst včetně Chicaga, Filadelfie, St. Louis, Anglie a Japonska. Má bakalářský titul z literární komparatistiky, myslí si ale, že by měla mít spíš titul z literární srandistiky, protože její bakalářská práce se jmenovala "Paradox a parodie v Donu Quijotovi a Lúkianových satirách". Ve vysokoškolském studiu dále nepokračovala a raději šla kreslit komiksy. Nyní žije ve Vancouveru se svou rodinou, chrtem a také mluvící žábou a mlokem (kteří bojují proti zombiím – vážně. Na americkém středozápadě je zombií spousta). Její webovou stránku najdete na adrese www.rachelhartmanbooks.com.

(zdroj: serafina-fantasy.cz)

**

Serafína – Příběh draků
Serafína 1

Originální název: Seraphina
NakladatelstvíFragment
Překladatel: Drahomíra Michnová
Žánr: Young Adults
Rozměry: 145x210
Počet stran: 352
Vazba: vázaná
Rok vydání: 2013
ISBN: 978-80-253-1896-6

**

Anotace

V zemi zvané Gored žijí již po desetiletí lidé a draci v míru. Po tajemné smrti lidského prince je však příměří ohroženo. Podaří se Serafíně, která před světem skrývá své životní tajemství, odhalit skutečného vraha? Budoucnost draků je v sázce a v Goredu již není pro nikoho bezpečno.

**

Serafína je takový roztomilý příběh-pohádka o pravém přátelství, lásce a spravedlnosti. Je to jednoduchý příběh pro mladší čtenáře, kteří věří na zázraky a věří v lidi. Tedy, jelikož máme příběh i o dracích, věří v to, že se postavy zachovají lidsky, správně.

"Všichni jsme příšery a bastardi a všichni jsme krásní." – Serafína (str.340)

Miluju pohádky. A miluju fantasy. Přednost sice dávám pravé klasické fantasy, nebo přinejmenším alespoň hrdinské, kde se autor se čtenáři nemazlí, ale když narazíte na doopravdy dobře napsanou YA.

.. je to strašně hezké. Pokud autor překvapuje skvělými nápady a umí dobře psát, zaujme vás to a nepustí. Tohle byl případ i Serafíny, která mě bavila více, než jsem čekala.

"Pokud někdo věří, že v umění je pravda – a já v to věřím – tak je znepokojivé, jak moc se jevištní umění podobá lhaní. Možná je lhaní také nějaký druhem umění." – Serafína  (str. 161)

Začátek knihy byl možná trochu matoucí, a pak dost překotný, protože jsme přeskakovali doslova roky a ani se neprokousali nějakým obsáhlejším úvodem, takže jsme poměrně dlouho tápali a snažili se pochopit co se děje. Ale... na druhou stranu, styl psaní mě zaujal. Byl takový kouzelný, zvláštní, a líbil se mi.
Jistě děj je jednoduchý, ale o to tu snad ani nejde. Myslím, že tím hlavním jsou postavy a to, jak bojují za spravedlnost. A to je opravdu hezké.

Postavy jsou příjemně vykreslené, většina vám sedne a vy se s nimi bavíte. Dříve či později vás sice zarazí lehká naivita a jednoduchost jejich pohnutek (pokud jako já čekáte nějaké špinavé intrikaření kolem trůnu, nebo špínu v temných uličkách, nebo jakoukoli špinavě špinavou špínu), na druhou stranu je ale hezké pro jednou zase číst o takových hrdinech. Milé.
Serafína je přímá postava. Zná své priority a chová se podle toho, je cílevědomá a nebojí se udělat, co je třeba, za což jsem ji měla ráda. Má svých pár chyb, ale ty jsem ani tolik nevnímala, protože mě jednoduše bavila.
V příběhu jsou i další postavy, které určitě stojí za zmínku, ale kdybych začala, asi bych je vypsala všechny a jelikož jich není málo, nechám na vás ať je objevíte.

"Vy mě zahanbujete, Serafíno. Vaše statečnost mě vždycky zahanbovala."
"To není statečnost, je to jen tvrdohlavé zmatkování." (str. 334)

Chyby se doopravdy neodvažuju rozebírat, protože bych se vytasila s nereálností a zjednodušeními a to si tento příběh nezaslouží. Četl se opravdu dobře a pro odreagování a hezky strávené odpoledne je perfektní. Snad bych zmínila jen chyby v překladu, nejvíce mě rozladila postava na začátku pojmenovaná Klára a na konci Claire.

Příběh byl nápaditý. Líbil se mi, i přes svou jednoduchost a naivitu. Je to přeci jen pohádka a young adultka, takže bych nejspíše neměla být tak kritická. Postavy byly příjemné, žádné výrazně logické boty jsem nenašla a četlo se to dobře. Jsem zvědavá na další díl, i když si na něj budeme muset ještě chvíli počkat.

Hodnocení: 3,5/5*

**

Ráda bych poděkovala nakladatelství Fragment za poskytnutí RC.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší