Kontrolní bod - Myke Cole

29. říjen 2013 | 00.54 |
› 

Myke Cole: Jako bezpečnostní dodavatel, vládní civilista a vojenský důstojník si Myke Cole vyzkoušel vše od protiteroristické války až po válku kybernetickou, i federální vymáhání práva. Má za sebou tři působení v Iráku a do služby byl opět povolán kvůli nedávnému katastrofickému ropnému úniku v Mexickém zálivu. Všechny tyto věci dokážou člověka pořádně ovlivnit, a proto díky za fantasy romány, komiksy, noční hry Dungeons and Dragons a úzkostí poháněné psaní příběhů. Tak nějak vznikla i jeho debutová kniha, Kontrolní bod, která jej rychle vystřelila na přední příčky oblíbenosti.

(zdroj: http://knizni-doupe.cz/?p=15229)

**

Kontrolní bod
Stínové operace 1

Originální název: Control Point
NakladatelstvíFantom print
PřekladatelPetra Kubašková
Žánrmilitary fantasy
Počet stran: 304
Vazba: brožovaná
Rozměry: 145x205
Autor obálkyMichael Komarck
ISBN978-80-7398-226-3
Rok vydání: 2013

**

Anotace:

Po celém světě, bez ohledu na národnost, se v lidech začínají probouzet magické schopnosti. Aniž by je to někdo učil, dokážou k vlastnímu zděšení najednou přivolat vichřici, probudit mrtvé a podpálit cokoli, čeho se dotknou. Armádní důstojník Oscar Britton to zle pocítí na vlastní kůži. Posláním nadporučíka, který doprovází vojenské Jednotky nadpřirozených operací (JNO), je vnést pořádek do poblázněného světa. Pak se u něj samotného nečekaně projeví vzácné a zakázané magické umění, díky němuž se přes noc změní z agenta pracujícího pro vládu ve veřejného nepřítele číslo jedna. JNO vědí, jak s takovou situací naložit: pronásledovat – a odstranit. Britton, vtažen do utajovaného paralelního světa, zanedlouho pozná, že magie změnila všechna pravidla, která kdy znal, a že vlastní život není jedinou věcí, o kterou musí bojovat.

**

Co je vlastně magie? Je to francouzský klíč, který čeká, až ho někdo použije. Potírá společenské rozdíly. Náhle, bez jakéhokoli varování, je kluk, který vám balí nákup, silnější než celá pěchota. Bezdomovec, kterého jste léta přehlíželi, má najednou moc vyléčit vaši skoliózu. Zločinec čekající na trest smrti dokáže uhasit požár v pralese nebo zachránit zaoceánskou loď, která uvízla v bouři. Magie znamená smrt sociální struktury. Chopila se složené skládačky, rozbila ji na jednotlivé kousky a rozmetala je do vzduchu. – Johnathan Tillich (Public Radio Network) (str. 251)

Svět se změnil. Mezi lidmi se začali objevovat takoví, kterým se říká napojení, lidé s magickým talentem. JNO, Jednotek nadpřirozených operací, tu existuje proto, aby lidi chránila. Dopadá Samotáře a Zapovězené, mágy, kteří se odmítli přihlásit a postupem času mohou i nechtěně škodit svému okolí. Oscar Britton při své akci, s kterou kniha začíná, musí spolupracovat právě s nimi. Nelíbí se mu jejich praktiky, nemá je rád celkově. Ale co může dělat?
A pak se projeví, že i Britton je napojený. A přestože ví, že každý napojený se musí hlásit, zpanikaří a uteče. O napojených už nikdo nikdy neslyšel. A Britton nechtěl umřít.

Kontrolní bod mě překvapil, hodně. Obálka někdy slibuje jedno a dostaneme druhé. Většinou ne úplně dostatečné. Tento příběh však měl skoro všechno, co jsem si představovala – dobrého hrdinu, skvělý děj, překvapení, promyšlené pozadí... bavila jsem se a neodtrhla se od knihy, dokud jsem nedočetla poslední stránku. Bez nadsázky.

Co se týče postav, dobře se seznámíme s Oscarem Brittonem, hlavní postavpou. Autor nám ho popíše s jeho přednostmi i nedostatky. Je to dobrý chlap a postava, o které se mi většinou dobře četlo. Místy se mi zdál na vojáka trochu nepraktický a svou nerozhodností mě až rozčiloval, ale celkově jsem ho měla ráda.
Ostatní postavy – dobře, asi takto: Nemůžete si být jistí, jak to doopravdy je, kdo je jaký. Oblíbila jsem si jednu postavu, pak ji z duše nesnášela. Jiná se mě skoro nedotkla. Postavy jsou spíše než skvěle vykreslené realistické a různorodé, zaujmou a překvapí.

Projevení, s nímž se naučíte zacházet, není prokletím. – Major "Rockslide" (volací znak) (str. 59)

Cole spojil vojenskou tématiku a magii, dvě věci, které mám v knihách opravdu ráda. I kdyby to bylo špatně napsané, nejspíše bych to hodnotila dobře. Ale autor mě bavil, četlo se mi to lehce, Cole věděl, o čem píše a skvěle to podal. V logickém ději nechyběla překvapení a nenudili jste se. Kontrolní bod podává neotřelý způsobem známé téma. A je v tom originální. Největší klad – bojové scény. Smekám, tak věrohodné scény jsem dlouho nečetla. Skvěle popsaná je i magie. Autor se snažil vybrat pár prvků a těch se držel, rozvíjel je a vzniklo něco vážně dobrého. Nekromancie, živly, léčení... a největší klad – vše má dvě stránky. Zamyšlení nad magií. Můžete jí pomáhat i ubližovat a je na jedinci, aby se rozhodl.

Kontrollpunkt (Shadow Ops)

Mezi zápory patří už zmíněná Oscarova nerozhodnost, díky které vznikaly někdy zvláštní situace. Autor psal dobře, poutavě, přesto byly některé scény zdlouhavé. Rozplývala jsem se nad zápletkou, ale je pravda, že až tak složitá není. Největším přínosem pro mě byla proto, že mě v tu chvíli překvapila. Nečekala jsem to a bavila se, ale pokud se nad tím někdo zamyslí, nejspíše najde díry nebo bude předvídat, co se stane. Pro některé může být záporem i krev, takových scén se tam najde poměrně dost. Autor píše realisticky.

Magie? Strčte si ji někam. Mám tady 5.56 mm magie. Jakmile zmáčknu tuhle spoušť, vymaluju zeď za vámi vaším mozkem a nepomůže vám žádné kouzlo na světě. Právem je tu znovu probuzení. Probudili jsme svá válečnická srdce. Zažili jsme Quadalcanal. Zažili jsme Fallujah. Pamatujeme si, co znamená být vojákem americké námořní pěchoty. – rotmistr Jimmy "Gonzo" Gonzales (str. 44)

Vážně se mi to líbilo. Debut autora? Sakra, ten chlap se doteď minul povoláním. Bylo to promyšlené a zatraceně věrohodné. I když mě hlavní hrdina občas svou nerozhodnosti rozčiloval. I když to bylo místy lehce zdlouhavé. Pojetí magie a armády, nový svět, poutavý děj, chytlo mě to a jsem zvědavá na další díl.

Hodnocení: 4/5*

**

Ráda bych poděkovala nakladatelství Fantom print za poskytnutí RC.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře