Návrat z temnoty - Liz Coley

14. říjen 2013 | 22.49 |
› 

Liz Coleyová žije v Cincinnati, ve státě Ohio s manželem, dospívající dcerou, chrápajícím psem a kulhavou starou kočkou, a miluje hlasité předčítání. Kromě toho ráda šije, peče, hraje tenis, fotografuje a zpívá. Debutovala sci-fi povídkami, které vyšly v časopise Cosmos a v několika antologiích. Proslavila se románem Out of Xibalba (2011), ve kterém se hlavní hrdinka, teenagerka, dostane ze současnosti do světa starých Mayů. Kniha Návrat z temnoty (Pretty Girl-13) vychází ve více než deseti jazycích a na audioknihách po celém světě. Jak sama autorka tvrdí, snaží se vyprávět příběhy, které čtenáře trochu rozesmějí a trochu rozpláčou a donutí je přemýšlet o tom, co to znamená být naživu.

(zdroj)

**

Návrat z temnoty

Originální názevPretty Girl-13
NakladatelstvíFortuna Libri
Překladatel: Milan Lžička
Žánr: Beletrie pro dospělé
Počet stran: 304
Vazba: vázaná
Rozměry140 x 210 mm
ISBN978-80-7321-705-1
Rok vydání: 2013

Anotace:

Bylo jí třináct, když se ztratila.
Zmizela své rodině, přátelům, světu. Když se zčistajasna objevila, zjistila, že jí chybí velký kus sebe samé.
Šestnáctiletá Angie Chapmanová se po třech letech od svého záhadného zmizení vrací domů. Z toho období si nic nepamatuje, jako by jí někdo vymazal všechny vzpomínky. Musí si poskládat příběh o všech hrůzách, které prožila, aby získala nazpět svůj život.

 **

Návrat z temnoty je zvláštní kniha, ale v tom dobrém slova smyslu. Ze začátku jsem nevěděla, co od toho čekat, a pak jsem věděla, o co jde, ale nebyla si jistá, jestli je to kniha zrovna po mě.
Byla.

Návrat z temnoty vypráví příběh dívky, která si jeden den na táboře odskočila na malou do lesíka, potkala tam zvláštního muže, a pak se přistihla, jak jde po známé cestě domů. A tam se dozví, že uběhly tři roky a ona si nic nepamatuje. Angie Chapmanová zjišťuje, že se ji pravděpodobně stalo něco hodně zlého a rozhodně se zjistit co.

Ach Angie, tolik ses na nás hněvala. Netušila jsi, jak jsme ti zachránily život – jak jsem tě s pomocí děvčat a brány skrývala, abys zůstala čistá a nedotčená, ty naše třináctiletá krasotinko. Tak jsme ti říkaly. Mrzí nás, že s těmi jizvami jsme nic nezmohly. (str. 38-39)

Návrat z temnoty je krásně napsaná kniha. Nevím, jak jinak to vyjádřit. Ze začátku jsem si nebyla úplně jistá, ale pak si mě styl psaní získal. Byl jednoduše strašně hezký, a když jsem se do toho vžila... získal si mě. Děj je veden logicky, autorka vše pomalu odkrývá, pomocí střípků nám naznačuje, co bude dál, tudíž nic nepříjde úplně nečekaně, i když příběh místy doopravdy překvapuje. Není to nijak složitě napsaná kniha, vše je založené na jednoduché myšlence, ale příběh má svou atmosféru a svou, dalo by se říct duši.

Co se postav týče, máme jednu důležitou a ostatní jsou trochu ve stínu. Charaktery jsou spíše jen načrtnuté, sem tam se více projeví, ale vše se soustředí jen na Angelu. A v tomto případě mi to možná ani tak nevadí, protože Angela sama o sobě zaujme hodně prostoru, jelikož má složitější psychiku. Obvykle mám ráda propracovanější postavy, ale k této knize mi jednoduše sedí ta... jednoduchost.
Angela mi ze začátku trochu vadila, byla rozmazlená, sobecká, nevážila si toho, co má. Byla typem postavy, do které se nedokážu vžít. Prostě se podle mě chovala většinu času hloupě. Nedokázala jsem jí nějaké chování odpusti ani po takovém traumatu, které prožila. Na druhou stranu ale Angie procházela skvělým vývojem osobnosti a ke konci jsem si ji dokonce i oblíbila.

Všechno je soutěž. Popularita, láska, známky, úspěch. Jenom si musíš osvojit její pravidla." – Kate (str. 122)

Návrat z temnoty jsem si užívala jako celek, ve kterém jsem se ztratila, ale i přesto mě sem tam pár faktů zarazilo. Někdy se mi něco zdálo lehce nereálné/nelogické/naivní. Taky mi přišlo pár situací trochu vykonstruovaných. Ale to byl tak jediný zápor, který bych na knize našla, a jen malinký. Celkově byl příběh věrohodný a trochu smutný. I když končil překvapivě.

Návrat z temnoty je silná kniha. Některým by to tak možná nepřišlo, ale na mě tento příběh hodně zapůsobil a navzdory všem předpokladům se mi líbil více, než jsem čekala. Není nijak složitý, což může být trochu na škodu, ale je to přeci jen příběh určený k relaxaci, ne psychoanalýza. V příběhu je hodně špatného, hodně věcí, které pohoršují, rozesmutňují, dohání ke vzteku. Je to emotivní kniha. Ne úplně mi tento druh příběhů sedne, ale ve své podstatě je to hodně silný příběh, který znepokojuje, pohoršuje, ale také učí. A mrzí vás to, strašně vás to mrzí.

Líbila se mi, ta zvláštni kniha, a pokud máte chuť na něco, při čem se podíváte na to zlé, co lidé dokáží napáchat, ale i na sílu vůle a osobnosti, ne příliš složitého, ale ani jednoduchého, Návrat z temnoty by vás mohl zaujmout.

Hodnocení: 4/5*

**

Ráda bych poděkovala nakladatelství Fortuna Libri za poskytnutí RC.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Návrat z temnoty - Liz Coley nel-ly 15. 10. 2013 - 20:02
RE: Návrat z temnoty - Liz Coley chuckyna 15. 10. 2013 - 20:52
RE: Návrat z temnoty - Liz Coley moira 20. 10. 2013 - 00:47