Poselství práva - Brandon Sanderson

17. červenec 2013 | 12.00 |

Poselství práva (Mistborn, #4)Poselství práva by Brandon Sanderson
My rating: 4 of 5 stars

Anotace:

Příběh Waxiliána Ladriana, samozvaného ochránce zákona, se odehrává ve Scadrialu, světě "mistbornské" trilogie v prostředí, které připomíná New York na počátku 20. století - v moderním světě železnic, elektrického osvětlení a prvních mrakodrapů. "Mistbornští" hrdinové Kelsier, Vin, Elend, Sazed a Špuk už patří do historie, avšak přestože moderní život ovládá technika, stará magie allomancie a feruchemie má i v novém světě stále své nezastupitelné místo a stává se nástrojem statečných, kteří se snaží zavést řád a spravedlnost v životě jak zákonem takřka nepoznamenaných divokých Burin, tak velkoměsta Elendelu.

Děj:

-poutavý, nějaká detektivka z toho sice není, i když by si na to (možná) ráda hrála.
-spíše příběh typu hrdinské fantasy, až na to, že se to odehrává v době cca dvacátého století (jak hezky napovídá anotace, zhruba v kulisách New Yorku).
-šokující začátek
-nejvíce mě na ději mrzí, že je tak přímočarý, žádné úskoky a kličky. Ne že by chyběla překvapení, kniha byla zábavná a skvěle se četla, ale děj sám o sobě byl... nemůžu říct předvídatelný ani jednoduchý, protože Sanderson tam dokázal zaplétat situace, které jsem ani náhodou nečekala, představoval perfektní svoucí postavy, které trajektorii děj odchylovaly do naprosto nečekaných směrů... ale děj byl prostě nesložitý. Tečka.
-na druhou stranu to bylo součástí toho kouzla. Pochopíte, až poznáte Waxe, hlavní postavu. Je popsán jako takový génius a jelikož je děsně chytrej, dokáže otravným způsobem předpokládat, co se stane. Ne vždy, ale docela často.
-a ten konec?! Čekala jsem, že to bude novelka a s posledními stranami nervózně uvažovala, kde jsou ta zatracená vysvětlení. A ono to pak skončilo a já si uvědomila, že to jedna novelka asi nebude. Na druhou stranu - kdyby to Sanderson na posledních stranách odflákl, asi bych ho odstřelila. Zase jen virtuálně. :D

Postavy:

-poutavé představení postav
-docela hezky rozpitvané charaktery
-úžasné, různorodé, bavilo mě sledovat, co se s nimi stane.
-nejsou tak propracované, jako v první trilogii, ale dost dobré.
-smála jsem se docela často, hlášky hrdinů jsou vážně kouzelné. Není to sice Mistrborn jako takový, myslím tím není tak propracovaný, ale leží to ve stejném světě a už jen to je záruka kvality.

Styl psaní:

-Sanderson psát umí, v knize ukázal, že píše poutavě a držel si mě po celou dobu čtení.
-tu a tam mě zarazil výběr slov (zajímalo by mě, jestli to je překladem, nebo to tak má být. Jistě, je to sice kniha psaná z doby o století dříve, ale stejně - "dotázal se" a podobné obraty mi přišly... nepraktické. V přímé řeči klidně, ale mimo bych si to odpustila.
-nemá to tu fantazii první trilogie, hodně mýtů a legend prostě už věda objevila a vysvětlila. Navíc tam byla elektřina. Zahání temné stíny a zabíjí magii, jako obvykle. :D
-na druhou stranu jsem se zamilovala do propojení feruchemie a allomantie ("druhy magie" ve světě Mistbornu).

Shrnutí:

Sanderson píše úžasně a i tohle byl skvělý příběh. Možná trochu krátký, ale neuvěřitelně jsem se bavila a ten posun v čase a vývoj technologií od dob trilogie Mistbornu mě dostal. Dostalo mě popisování nového světa, bavilo mě zjišťovat, co se změnilo za těch tři sta nebo kolik let, narážet na střípky informací o první trilogii a tak celkově. Je to skvělá myšlenka. Něco jako steampunk bez páry... a já steampunk a historické romány obdobného typu vždycky milovala. :D Takže jop, píšu to snad posté, líbilo se mi to a doporučuju rychle sehnat. :D

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře