Noční směna - Cassie Alexander

30. červen 2013 | 23.34 |

Noční směna (Edie Spence, #1)Noční směna by Cassie Alexander
My rating: 3 of 5 stars

já nevím. Prostě nevím. Myslím, že je to jedna z knih, z kterých jsem upřímně zmatená, protože jednoduše... nevím. Nejspíše mi nesedla. Netuším, jestli se mi líbila, nebo se mi nelíbila. Jsem ze čtení tak omráčená, že jsem se ještě teď nevzpamatovala. Říká to něco? A dává to vůbec smysl? :D
Je to originální a plné klišé.
Je to místy vtipné a naprosto hrozné.
Ale určitě stojí za zkoušku. x))


Na knihu jsem se těšila, protože urbanka ze zdravotnického prostředí? O tom jsem ještě nečetla a byla jsem zvědavá, zvědavá, čekala hodně a... no, musela jsem se nevyhnutelně zklamat. Co jen jsem chtěla od prvotiny?

Zajímavá kniha s originálním nápadem a velkým potenciálem. Bohužel se mi zdá, že autorka napsala knihu, která je... slepená z různých kousků, které mi tak úplně k sobě nesedí. Možná je to tím, že autorka není vypsaná. Kdyby to nebylo napsané tak nešikovně... mohla to být dost dobrá kniha a věřím, že s dalším díly by si autorka mohla poradit lépe, protože přeci jen nápad zdravotní sestry je hodně dobrý. A pár situací, do kterých jsme se díky tomu dostali, byly vážně geniální.

Flirtuje se mnou? Jediní pacienti, kteří se mnou kdy flirtovali, byli na detoxu, a nedělali to zrovna vybíravým způsobem. To bylo samé: "Hej, sestro, zašoustáme si?" a prokládali to tím, že běhali nahatí po chodbě. - Edie Spenceová (str. 92)

Autorka je zdravotní sestra a je to znát. Máme tam hromady názvů léků, o většině z nichž jsem nevěděla, co dělají a na co se používají, a hromada nemocí se složitými názvy, o kterých jsem většinou neslyšela. Připadala jsem si jako ignorant. Ale tohle mě paradoxně docela bavilo. :)

Hlavní hrdinka mi nesedla. Autorka se místy snažila ji udělat násilím vtipnou, místy z ní udělat drsňačku největšího kalibru, místy se nás snažila dojmou, místy to byla ženská, která se železně ovládá... přišla mi strašně nereálná. A, což je nejhorší, nebyla v knize ani jedna postava, kterou bych si vážně oblíbila, což je děsivé.

Co mě zklamalo byl děj. Byl jednoduchý. Naivní. *[spoiler] Taky se mi místy zdály části napsané se strašně rychlým spádem. Některé dialogy ubíhaly jako o překot. Než jsem se vzpamatovala, byli jsme někde úplně jinde. Ve výsledku jsem ze stylu psaní a z knihy jako takové dost rozpačitá. A přestože si myslím, že mám ohledně urbanek dost vysoký práh snesitelnosti, v téhle knize se objevilo něco, z čeho jsem byla dost znechucená a co jsem nerozdýchala možná ještě teď.

Ten, kdo není nadaným vypravěčem, nemůže být ani dobrou sestrou. - Edie Spenceová (str. 98)

Nejspíše doporučuju si knihu přečíst. Pro milovníky urbanek to bude zase něco trošilinku jiného a zdravotnické prostředí je popsané relativně věrohodně a poutavě. Je to nové, nejspíše by vám to nemělo ujít. Co se však týče stylu psaní a postav, na tom by autorka měla zapracovat. A děj? Naivní, jednoduchý, kniha byla plná klišé klasiky jako upíři utíkající před svěcenkou nebo zombie přišívající si kousky těl. Což nemusí být nutně zápor, ale přeberte si to sami. Ve výsledku to není špatné, jen zvláštní, prostě neohrabaně napsané a místy šokující. Ale má to originální nápad, což je dnes docela vzácné, a tak si přese vše myslím, že autorka jen potřebuje praxi a najít se.

*SPOILER:  [A navíc, když už něco nešlo tak, jak mělo, zasáhla sama autorka a vše spravila. Situace se přeci nemůže jen tak obrátit o sto osmdesát stupňů!]

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře