Trnový princ - Mark Lawrence

15. červen 2013 | 06.00 |

Trnový princ (Roztříštěná říše, #1)Trnový princ by Mark Lawrence
My rating: 5 of 5 stars

Čtyři? Pět? Toť otázka.
(Takže 4,5*.)

Je to skvělý příběh. Konec mě, jako obvykle, nesrazil na zadek, ale byla jsem s ním spokojená a celý průběh knihy mě chytl tak, že si nějaké blbé kecy ke konci dneska i odpustím. "Temný a neúprosný," říká Hobb? Zasraně temný a šílený, dovolila bych si tu úžasnou spisovatelku opravit.

Spousta lidí o Rudém hraběti tvrdí, že má černé srdce a možná mají pravdu. Ale pokud byste mohli vidět, jak se dokáže vypořádat se šestičlennou pěší hlídkou jen pomocí sekery a nože, museli byste mu přiznat jedno. Ten chlap je v jádru umělec. – Jorg (str. 186)

Trnový princ je mix klasické fantasy a postapo. A věřte mi miláčci, když říkám, že je to vážně nářez. Není to žádná vysoká fantasy o rytířích na bílých hřebcích a s lesknoucími se brněními. Žádné umdlévající princezničky, žádná hrdinská klání. Je to špinavější záležitost, a tak nějak poutavější a reálnější. Působivější. A je tam dost magie proto, abych vrněla jako spokojená kočka.

spoiler*

Často se stává, že když si přečtete anotaci, máte zhruba dost dobrou představu, o čem kniha bude. Někdy se v anotaci vyslepičí dokonce i celý děj.
Trnový princ takový nebyl.
Zatraceně brzo se od anotace začal děj odklánět. Ale užívala jsem si každou stránku, kdy jsem nacházela něco nečekaného, každou větu.
Nebudu popisovat děj, přečtěte si anotaci, zvažte, jestli vás to zajímá, a pokud jop, otevřete knihu a přečtěte si prvních deset stran. Sednou? Nadchnou? Pak to bude jen a jen lepší. No, u mě to tak aspoň bylo.

A pak jsem Gemta konečně bodl. Nemusel jsem, ale prostě se mi chtělo. Chvíli se jen roztomile motal, zatímco mu z krku bublala krev, a pak se sesul z koně na zem. – Jorg (str. 17)

Kniha mě dostala od
-postav (toho psychotického sociopata /hlavní postavu/ nezmiňuju /ale musím uznat, že jej autor podal skvěle, od jeho minulosti po přítomnost, a charakter byl Jorg silný/, toho hajzlíka bych nejraději zabila. Na druhou stranu jsem si oblíbila vedlejší postavy, některé, takže smekám. :))
-přes styl psaní (surový styl, krvavé scény, a výčet nadávek v každé větě. Pokud vám nevadí tohle, okořeňte morbidním, kousavým humorem a sarkasmem a voilà, máte dokonalého manžela), který jsem si zamilovala,
-až po děj, který se ukázal složitější, než se na začátku jevil, a já jsem prostě byla spokojená.Na cestě totiž existuje jedno úsloví: ,Nikdy nevěř člověku, který umí číst.‘ – Jorg (str. 220)

Jistě, chybí mi poslední dílek k dokonalosti - kulisy mohly být trochu lepší a s popisy se autor nijak nepřetrhl, ale na druhou stranu... pokud by se z knihy autor vážně pokoušel udělat vysokou fantasy, šlo by to ke stylu psaní jako pěst na oko. A já bych nepříčetně řvala, protože kniha taková, jaká je, má svý kouzlo a já ji zbožňuju napsanou přesně takhle. Neměnila bych ani čárku.
Navíc, autor dokázal úžasně proplétat magii s filozofiemi, které se v Roztříštěné říši nacházely, náznaky toho, co tam bylo před válkami, se střípky mytologie skrývajícími se ve stínech. A to mi docela stačilo.
(Protože popravdě - minulost s přítomností a to, jak to spolu souviselo, bylo to nejgeniálnější na knize.)

Líbilo se mi, že se autor dokázal každému vysmát do ksichtu. Neudělal z Jorga něco dokonalého, sice jsem si ze začátku říkala wtf? Tohle má být malý spratek? Ještě teď mě ohromuje, jaké moudrosti ze sebe sypal ten kluk jen v třinácti. Čtrnácti. Když zabíjel, byl ukázkový sociopat, a pak si sedl k nějakému antickému mysliteli nebo osvícenci a prostě si četl. A pak dělal ze svého okolí voly.
Jenže pak autor napsal scénu, kde se vysmíval každému a všemu, s velkou parádou, a... já se zamilovala, už jsem to zmínila?

Na každého muže, kterému jsem čelil v poctivém souboji, měl bratr Roddat tři, jež bodl do zad. Byl to právě on, kdo mě naučil všechno o prchání a o skrývání se. Ke zbabělcům bychom se měli chovat s úctou. Ze všech lidí na světě oni nejlépe vědí, jak opravdu ublížit. A když některého z nich zaženete do kouta? Být vámi, radši bych to ani nezkoušel. – Jorg (str. 278)

Kniha byla napsaná v docela krátkých kapitolách, takže se příběh četl až děsivě rychle. Některé kapitoly před sebou měly úryvky myšlenek Jorga. Nerada to uznávám, ale ten kluk byl vážně tak trochu génius. A pokud ne on, Lawrence tak skoro psal.
(Ze začátku se v Jorgově hlavě sem tam objevila i filozofická myšlenka, později se z toho stala prostě řezničina, by the way.)

Spojení morbidního humoru, čtivého stylu psaní, rychlého spádu děje, který dává smysl a žene čtenáře dál, jen aby se dozvěděl, co se stane, současnost proložená dějovou linií minulosti, takže si často uděláme retrospektivní výlety na úplný začátek příběhu... je to hodně silná kniha, hodně na mě (po emoční stránce) zapůsobila. Autor rozehrál složitou hru, za kterou se nakonec skrývalo více, než jsem čekala. Zamilovala jsem si styl psaní Lawrence a jsem ráda, že před sebou mám ještě dva díly. Oblíbila jsem si postavy. Četlo se to skvěle. Jednoduše? Tahle kniha mi zatraceně sedla a přestože nebyla dokonalá, pohrála si s mými emocemi a prokousala se mi do srdce. Tečka.

**

*SPOILER:

[Navíc to čistokrevná fantasy ani není, sakra, autor si nevybájil žádný nový svět (i když to místy tak vypadalo, a popravdě? Fantazie by na to Lawrence měl dost. Divný vědátor. :D), on si vystavěl svou Roztříštěnou říši na kostích našeho světa. Vykresli obrázek toho, jak se sami lidé zničili, což se vážně může stát.
Prolínání magie a pozůstatků staré civilizace mě fascinovalo.
Nějakou dobu mi trvalo, než jsem si uvědomila, co všechny ty narážky na úžasné Stavitele znamenají (myslel tím vyspělou civilizaci, naši civilizaci, btw), a pak jsem ještě déle váhala, jestli to do recenze dát. Zbavit vás potěšení objevování toho, co jsem našla já? Protože, popravdě, bylo to tak nějak nečekané. Tudíž jsem to zbaběle hodila do spoileru. Jsem zvědavá, kdo se podívá. :D]

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Trnový princ - Mark Lawrence nel-ly 16. 06. 2013 - 07:52
RE(2x): Trnový princ - Mark Lawrence moira 16. 06. 2013 - 19:05
RE: Trnový princ - Mark Lawrence nel-ly 19. 06. 2013 - 22:55
RE(2x): Trnový princ - Mark Lawrence nel-ly 19. 06. 2013 - 22:56
RE(3x): Trnový princ - Mark Lawrence moira 20. 06. 2013 - 21:18