Lhář - Jakub Ćwiek

19. leden 2013 | 04.05 |

Lhář (Klamca, book 1)Lhář by Jakub Ćwiek
My rating: 3 of 5 stars

"Jmenuji se Liarfather. Agent Loki Liarfather." (str. 110)

Přizpůsobené náměty všech náboženství, vtipně a překvapivě podaný text, netradičně upravené situace a zažité názory a hlavně nezměrná fantazie a neskutečné nápady... Tohle je kniha Lhář, kterou nám představuje nadějný polský autor Jakub Ćwiek.

Přiznám se – ze začátku jsem se do knihy nemohla začíst, možná jsem neměla na takový druh knihy náladu, možná mi nesedl styl psaní autora. Avšak když jsem si k tomu sedla a dala tomu šanci... objevila jsem něco, co jsem doopravdy nečekala. Malý poklad. Zlý, sarkastický, sobecký, přesto poutavý text.

Autor v knize spojuje především témata severské mytologie a křesťanství. Za severské bohy tu máme Lokiho. A za Nebesa? Mé oblíbené cherubíny. Sice jsem měla vždy slabost pro Gabriela, ale ani Michael se coby vedoucí postava Nebes nezdá vůbec špatná. Kniha nás vede vleklou válkou Nebes proti, ehm, zbytku božstva. Zajímavé téma. Netradiční. Možná i trochu (smutné) děsivé.

Kniha je strukturovaná jako sbírka povídek, což mě překvapilo. Zase jsem se jednou zapomněla podívat na obsah. Každá povídka je krátkým, úderným příběhem s vyostřenou pointou, která má pobavit, donutit k zamyšlení nebo prostě jen překvapit. Vcelku se dařilo autorovi vše, někdy i najednou. Příběhy na sebe víceméně chronologicky navazují, i když mě někdy mátly výlety do meziprostoru a věčnosti, kde je to s časem tak trochu složitější. Přesto jsem si knihu opravdu užila. Příběhy autora mají fantazii, někdy s potměšilým podtónem, někdy doslova výsměšným, a to mě na knize asi tak nějak fascinovalo a táhlo nejvíce.

Co se týče postav – autor dokázal několika povídkami skvěle vystihnout Lhářův charakter. Smekám. Zamilovala jsem se do něj, i když bych jej nikdy potkat nechtěla. Takto propracovaných postav sice autor nemá moc, přesto se svým textem umí dost dobře zacházet. Ostatní postavy jsou taky slušně popsány, ale pořádnou exkurzy do něčí hlavy zažijeme jen v případě Lokiho.

Snažím se najít nějaké zápory, vysvětlit, proč knize nedám více než tři hvězdičky. Jistě, je tu málo dobře popsaných postav, jistě, děj není zápletka století, jistě, je to svižná kniha, která není určena milovníkům epické fantasy, proto tam nenajdeme desetistránkové popisy úchvatné Valhally... a přesto mám pocit, že to nějak nepodkládá můj úsudek. Je to zkrátka zvláštní kniha.

Co musím zmínit je brutálnost knihy. Dnes už se to v knihách vyskytuje v takové míře, že už jsme z části imunní, přesto... přesto se občas přistihnu, že i na mě jsou některé scény moc. A nemusí to být ani masakr. Může to být obyčejná, ale chladnokrevná vražda. Jsem ráda, že si ještě uvědomuju, jak špatné to je. A znovu se klaním Ćwiekovi, jelikož dokázal tímto způsobem ukázat, jaký parchant ten Lhář vlastně je.

Přesto je kniha místy až geniální. Autor dokázal někdy vyvodit tak neuvěřitelně vtipné scény, tak... surrealistické, až smekám.
Tahle kniha ve mně zanechala zvláštní pocity. Není nijak perfektní, rozhodně si nezaslouží plný počet bodů a cenu v každé kategorii, přesto... přesto má těch jedenáct povídek něco do sebe. Hodně do sebe. Zaujaly mě, rozesmály, donutily k zamyšlení a upoutaly způsobem, o kterém tuším, že si z hlavy hned tak nevyženu.

Autor, zdá se, má docela dobrý přehled o historii, dokáže nenuceně splétat různá božstva a vypadá to i věrohodně. Tohle je věc, která se mi na knize strašně líbila. Celkově na mě kniha působila dobrým dojmem. Každé dílko podbarvené sarkasmem na mě dělá nevyhnutelně kladný dojem. Rozhodně si chci přečíst pokračování, i když mám z Lháře v hlavě zvláštní rozporuplný dozvuk, díky kterému nevím, jak si vlastně doopravdy stojím. Nu což. Pokud vás recenze aspoň trošku zaujala, určitě se na ni koukněte. Potměšilý, lstivý parchant Loki si na vás určitě počká, a s pár okřídlenci si pak spolu můžete zahrát poker.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Lhář - Jakub Ćwiek destel 19. 01. 2013 - 14:43
RE: Lhář - Jakub Ćwiek lenadonan 25. 01. 2013 - 11:02
RE: Lhář - Jakub Ćwiek moira 26. 01. 2013 - 20:02