Jednou provždy - Kiersten White

5. prosinec 2012 | 21.13 |
› 

Kiersten Whiteová může hrdě prohlásit, že je oceněná jako NYT Bestselling author. Vlastní jednoho vysokého manžela, dvě malinké děti a hnízdí blízko oceánu, kde je její život perfektně normální. Právě díky této normálnosti je fascinovaná vším paranormálním okolo sebe. Nejenom upíry, vílami a pop kulturou. V současné době je úspěšnou americkou autorkou, která ma na kontě dokončenou trilogii Paranormalcy (Paranormálové - Zlodějka duší, Nikdo není bez viny) a chystá se k napsání dalších knih.

Jednou provždy
Paranormálové III.

Originální název: Endlessly
NakladatelstvíFortuna Libri
Překladatel: Emílie Harantová
Žánr: YA fantasy
Počet stran: 400
Rozměry: 140 x 210
Vazba: vázaná
EAN: 9788073216832

 **

Anotace:

Evina paranormální minulost se neustále vrací a děsí ji. Nová ředitelka Mezinárodní agentury pro zadržování paranormálů ji chce přemluvit k nové spolupráci se střediskem. Temná královna týrá lidi ve své děsuplné říši. A paranormálové neustále tvrdí, že Evie je jediná bytost, která je dokáže zachránit před jejich záhadným, nebezpečným osudem.
Celému paranormálnímu světu běží čas. A osud tohoto světa nemá v rukou nikdo jiný než Evie...

 **

První věta knihy: Draci se vyznačují jednou věcí: absolutně nic o nich nevím.

Závěrečný díl trilogie Paranormálové, dostáváme se na konec cesty, příběh nás zavede na místa, na kterých se konečně vše rozhodne. Evelyn urazila od prvních stránek Zlodějky duší dlouhou cestu. A ještě stále není na konci. Má před sebou úkol, který může změnit vše, nic by nemuselo zůstat tak, jak to vždy znala. Ale bude to dobře? A co pro to Evie může, nebo spíše musí udělat a obětovat?

"Všichni jsme tak či onak ztratili nevinnost kvůli paranormálním součástem našeho světa." – Arianna (str. 279)

Whiteová navazuje na předchozí dva díly své trilogie, znovu nám představuje nám dobře známé postavy a rozehrává svou poslední hru.
MAZP má nové vedení, zlé vedení, které není tak úplně v pořádku. Co se stalo s Raquel?
Paranormálové jsou neklidní, slábnout, požadují po Evie něco, co možná nedokáže, ale hlavně nechce udělat.
A do toho všeho zamíchala Eviiným životem i královna Temného dvora víl. 

K samotnému ději knihy – lehce předvídatelný, prostý, ale pro udržení rámce příběhu to bohatě stačilo. Jednou provždy a vlastně celá trilogie Paranormálové není lahůdka pro gurmány fantastiky, je to trilogie, která má hlavně pobavit, je to trilogie pro dlouhou chvíli, a také je to dílko, které tak rády čtou (převážně) dospívající děvčata. Protože, popravdě, kdo by neslintal nad představou sexy Lease a, to především, dokonalého zlého (kluka) víláka Retha?

Jednorožec byl bez sebe radostí, že mě zase vidí. Já jeho city neopětovala.
"Je tak krásný, viď?" hlesla Arianna zasněně.
"Vidíme obě stejného tvora? Vždyť vypadá jako zpitomělá koza s kostnatým výrůstkem." – Evelyn (str. 94)

Román se vyznačuje jednoduchostí a těží především na prosté, ale poutavé dějové linii, která jiné aspekty knihy tak trochu odsouvá do pozadí. Nemůžete přemýšlet nad logickými botami ani nad nedostatečným vysvětlením toho a onoho, protože by jste si tím knihu úplně znechutili. Tohle čtení vás má hlavně bavit. Taková prostá, jednoduchá zápletka je to pravé po těžkém, mrzutém dni. 

Co se týče postav, máme jich dost, jsou slušně propracované a autorka s nimi uměla manipulovat docela ucházejícím způsobem. Co musím ocenit je Eviino dokonale pubertální chování. Vytáčela mě k nepříčetnosti tolikrát, že by si to zasloužilo nějakou speciální cenu.

Selkie byly nevinné a šťastné jako tuleni hrající si ve vlnách. Jejich nesmrtelné životy nebyly ničím jiným než jakousi věčnou hrou. (str. 18)

Celé magické a paranormální pozadí je trochu slabší. Autorka tu a tam vzala pár mytologických postav, zasadila je do příběhu a doladila tak tajemnou atmosféru. Jak jsem psala, pro náročnějšího čtenáře slabé, ale pro mladší čtenáře málem dokonalé. Musím znovu zmínit, jak autorka skvěle propracovala víly. Zlé, krásné, mocné. A jako snad jediná rasa jako taková opravdu pěkně vykreslené. A Reth, hlavní sexy vílák, který nás příběhem konstantně doprovází, je oficiálně mou nejoblíbenější postavou. x))

Vtipné, místy lehce naivní, jednoduché, prostě příběh pro odreagování nebo pro dospívající slečny, které si rády přečtou něco paranormálního. Kniha se čte rychle, atmosféra příběhu je taková pochmurná, hlavně kvůli obsahu, ale nijak náročná. Láska, přátelství, dobro proti zlu. Nechci být zlá, ale více než tři hvězdičky tomu bohužel nemůžu dát. Velkou část knihy mi příběh prostě připomínal Daň peklu Holly Blackové, a to ještě slabší odvar. Naštěstí to konec jakš takž zalepil. Děj je slabší a až na ten konec, kdy se autorka pár nápady a překvapeními blýskla, to není to pravé ořechové pro milovníky klasické fantasy. Ale kdo hledá něco pěkného a prostého, bude spokojen.

Hodnocení: 3/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fortuna Libri za poskytnutí RC.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře