Spalující nenávist - Markus Heitz

29. listopad 2012 | 16.32 |
› 

Markus Heitz je německý spisovatel fantasy, hororu a sci-fi. Narodil se 10. října 1971 v Homburgu, Sársku. Po studiu na střední katolické škole Johanneum v Homburgu, které ukončil v roce 1991, a po vojenské službě, vystudoval v roce 2000 germanistiku a historii. Příležitostně pracoval jako novinář pro list Saarbrücker. Patří mezi nejúspěšnější německé autory současné doby, přízeň čtenářů i kritiků si získal již fantasy ságou Ulldart v roce 2002, úspěšné byly také romány ze světa Shadowrun. Dosud největší úspěchy však zaznamenal s tetralogií Trpaslíci. Spalující nenávist je druhým dílem další jeho série, Legend alfů (Spravedlivý hněv, Spalující nenávist), které popisují události před tetralogií Trpaslíci.

**

Spalující nenávist
Legendy alfů 2

Originální název: Vernichtender Hass
NakladatelstvíFantom print
Překladatel: Zdeněk Sladovník
Žánr: fantasy
Počet stran: 400
Vazba: vázaná s přebalem
Autor obálky: Jan Patrik Krásný
ISBN
978-80-7398-182-2

**

Anotace:

Jsou nepřátelé trpaslíků a ovládají nejtemnější magii. Ale ani moc alfů není bezmezná. Dobyvačná tažení vedou k nelítostné válce, která pustoší zemi. Alfové Sinthoras a Caphalor se již vidí téměř u cíle svých temných plánů. Armáda trollů, barbarů a alfů si krok za krokem podrobuje Skrytou zemi, vlast trpaslíků. Země nenáviděných elfů jsou na dosah. Mezi spojenci se však brzy vytrácí soudržnost a chtivost vítězí nad poslušností. K tomu hrozí další pohroma, objevuje se nepřítel, o němž si všichni mysleli, že je už dávno mrtvý. Nejlepší válečníci bojují ve Skryté zemi a vlast je ponechána téměř bez ochrany.

Brzy alfům nejde o vítězství nebo porážku – ale o pouhé přežití jejich národa...

**

První věty knihy:
"Říká se o nich, že jsou krutější než kterýkoliv jiný národ.
Říká se o nich, že jim nenávistí k elfům, lidem trpaslíkům a všem ostatním tvorům zčernala krev v žilách a sluneční svit odhaluje tuto černou nenávist i v jejich očích.
Říká se o nich, že celou svou existenci zasvětili smrti a umění.
Říká se o nich, že vládnou černou magií.
Říká se o nich, že jsou nesmrtelní..." (str. 12)

Heitz se vrací ke svým alfům, znovu nás zve do svého světa Ishím Voróo a navazuje na Spravedlivý hněv. Alfové, rasa hrdých, nelítostných bytostí, ve své eleganci a aroganci podobným bohům, se rozhodli dobýt Skrytou zem a vyhladit své nenáviděné bratříčky elfy, kteří tam žijí. V prvním díle alfové dokázali (násilím) získat na svou stranu divoké rasy a získat si pomoc mocného démona, s obrovskou armádou pak prorazila nedobytnou Kamennou bránu, která chránila Skrytou zem před všemi nebezpečími, které by ze severu přicházelo. A nyní se alfové chystají dobýt celou Skrytou zem. V čele armády stojí nostàrojové Camphalor a Sinthoras, dva rozdílní alfové, kteří k sobě přes počáteční nevraživost vypěstovali přátelství.
Jenže kdyby vše bylo jednoduché, nebyly by to dobré legendy. Co pro nás Heitz ušil?

Alfové pomalu obsazují část Skryté země. Chtějí vyhladit nenáviděné elfy, vydobýt si v bitvách respekt. Ale možná tentokrát byli alfové až příliš arogantní. Chtějí dobýt svět, ale co se mezitím děje v Dsôn Faïmonu?

Dsôn Faïmon. Hlavní město. Černé srdce. (str. 260)

Před čím smekám je autorovo umění psát, dokáže zacházet se slovy s jemností a obratností. Píše legendu, píše báseň, píše obyčejnou hloupou situaci "ze života" a přesto je to stejně čtivé, přesto to svým způsobem strhuje. Emotivní situace jsou jedny z nejlepších částí knihy.

Stejně tak smekám před propracovaností postav. Ve všech směrech. Různorodost, vykreslení, zacházení s nimi... slovy autora postavy opravdu ožívají, dokáží získat charakter a vy si ani neuvědomíte chvíli, kdy je začnete brát jako opravdové. Strašně si cením toho, jak nádherně dokázal vylíčit tlak na psychiku a dopady tragédií, které jeho postavy pomalu měnily. Vážím si toho, jak se jeho postavy vyvíjely, chovaly se opravdově a nebyly to jen ploché charaktery. Příběh navíc nevidíme jen ze strany alfů, ale také ze strany napadeného Skrytého království, díky magusům, elfům i obyčejným lidem. Skvěle to příběh doplňuje.

Sinthoras rád stojí v centru dění a potřebuje, aby mu druzí věnovali pozornost. Caphalor je klidnější, chmurnější, uzavřenější alf, jehož smrt připravila o radost ze života. – Carmondaj (str. 56)

Své staré postavy, Caphalora a Sinthorase, podal Heitz zase skvěle, jejich charaktery se prohlubují a dokreslují do posledních detailů. U toho však autor nezůstal. Představoval nám nové postavy, což příběh skvěle oživilo. Zmíním třeba Carmondaje, Mistra obrazu i slova, který má popsat celé tažení do Tark Draanu, který vlastně naše Legendy alfů sepisuje. Ocitnout se v hlavě alfího umělce je... zajímavý zážitek. Nebo Poloténa, alfa, který je zahořklý žalem, a pro svou pomstu udělá cokoliv. Nové postavy, a přesto podané skvěle. 

Zamotanost, propracovanost, promyšlenost, to knize rozhodně nechybí, ukazuje se, že skoro nic není takové, jaké se zdá a kdo ví, kdo vlastně tahá ve světě alfů doopravdy za nitky? Autor prostě umí psát. Po technické stránce mu nelze nic vytknout. A pokud mi sem tam něco nesedí, není to ani proto, že je chyba v knize. Spíše proto, že jsem měla špatnou náladu. Protože Spalující nenávist je úchvatné dílko, od obálky po obsah.

Carmondaje fascinovalo, jak silnou pohnutkou může být nenasytnost a chtivost. Podle toho lze snadno rozeznat rozdíly. Nižší duchové umírají kvůli klenotům a bohatství, naproti tomu vyšší zabíjejí ve jménu principu. (str. 18)

Vznešení, nádherní, krutí. Tentokrát alfové ale poznají na vlastní kůži, co to znamená být lovnou. I na ně sáhne ruka smrti, a to v takové míře, že to nikdo nečekal. Vše se hroutí, něco nového však i vzniká. Autor dokázal vykreslit fascinující rasu, která nám toho v malých střípcích říká strašně mnoho, rasu, která je svým způsobem jedinečná a ohromující. Popsání národů a jejich zvyků, stejně jako postavy, stejně jako styl psaní a stejně jako děj, to vše je zvládnuté bravurně a já můžu jen zatleskat Heitzovu umění. Kniha má vše, od bojů,po intriky, až k lásce a přátelství. Heitz je skvělý spisovatel a jeho Legendy alfů jsou slibně vyvíjející se sérií. Pokud vám klasická fantasy alespoň vzdáleně něco říká, určitě se nebojte po Alfech sáhnout. Jsou to skvělá dílka.

Hodnocení: 4,5/5

**

spalujici nenavist ukazka.pdf

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fantom print za poskytnutí RC.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Spalující nenávist - Markus Heitz anděl * 29. 11. 2012 - 23:08
RE: Spalující nenávist - Markus Heitz anděl * 26. 12. 2012 - 19:21
RE: Spalující nenávist - Markus Heitz anděl * 29. 12. 2012 - 13:50
RE(2x): Spalující nenávist - Markus Heitz anděl * 29. 12. 2012 - 13:55
RE: Spalující nenávist - Markus Heitz anděl * 30. 12. 2012 - 15:01