Balzamovač (1-3)

1. březen 2013 | 15.10 |

Balzamovač (1-3)

Mihara Mitsukazu

Balzamovač 1

Balzamovač je trochu morbidní příběh o muži, který žije svůj vlastní nejednoduchý život. Mihara nám předestře svůj příběh, v pár svazcích ukazuje tvář muže, který je neobyčejně citlivý, a snaží se prostě jen žít a pomáhat ostatním. To vše doplněné o zvláštní a svým způsobem fascinující práci balzamovače, který je, přes veškerý pokrok, v Japonsku stále spíše opomínanou profesí. A také odsuzovanou.

Nevím, co jsem od této mangy čekala. Ale jedno vím jistě – jsem zklamaná, že přeložené jsou jen tři díly, protože mě tato manga zvláštním způsobem uhranula. A nemyslím, že je to způsobené mou morbidností.

V prvním díle se seznámíme s Mamiyou Shinjurō a Natsui Azuki. Shinjurō je balzamovač. Je taky děvkař (omlouvám se), bordelář a ve všem kromě své práce strašný lenoch a povaleč. Kvůli své profesy se jej lidé straní. A on? Není to tak, že by se i on lidem vyhýbal, důkazem jsou i jeho pestré skoro každodenní známosti. Ne. On už prostě lidem tak nějak nevěří. Je to však poutavá a složitá osobnost a já se do ní tak nějak dokázala zamilovat. Azuki je jeho bývalá spolužačka a kamarádka. Uklízí mu, občas mu donese nějaké jídlo a vždy si na něj udělá čas. Téměř vždy. Oba dva charaktery jsou, i přes docela omezený prostor, opravdu dobře vykreslené. Je obtížné dokázat pár obrázky vystihnout charakter, protože vnější podoba nikdy nedokáže objasnit, co se v tom člověku děje. Mihara to dokázala. Dokázala stvořit dílko, které emočně doopravdy dýchá, zaujme a zasáhne.

Není to jen díky povedeným kresbám. Je to v samé konstrukci příběhu. Ještě stále mě udivuje, jak v tak krátkém příběhu dokázala autorka představit postavy, dobře i když (pochopitelně) rychle splést, vést i odhalit děj a ještě do toho všeho zakomponovat nějakou myšlenku. Protože ano, Balzamovač, ač se tak možná netváří, si nějaké to poselství nese. I když, poselství je možná až moc silný výraz.

Balzamovač 2

K prvnímu dílu – byl trochu slabší. Dávám mu 3,5/5. Možná za to může ten překlad, který mi ze začátku nesedl, možná jsem si jen moc dlouho zvykala na jednoduchost děje a zaměření na hlavní myšlenku. Přesto má tato manga něco do sebe a přes morbidní námět, který možná některé odradí, je to zvláštní dílko, které má co do sebe. Protože ne každá manga má to kouzlo, že v pár obrázcích vyjádří tolik slov a donutí nás se nad obsahem i zamyslet.

Druhý díl se mi zatím zdál nejvydařenější. Možná zahrál na mou romantickou dušenku, přesto si myslím, že když se autorka soustředila na emoce Shinjura, manga dostala takovou, hm, hloubku. Přesto ani krátké příběhy, které v druhém díle najdeme, nejsou k zahození. Hodnocení? 5/5.

Třetí díl se zaměří spíše na Shinjurovu minulost. Zdá se mi, že poslední přeložená část ztratila něco ze své tajemnosti a takové, skoro až geniality, co se hlavních myšlenek týče. Autorka se více věnovala životu a minulosti Shinjura, než ději. Samozřejmě, tahle chvíle přijít musela. Ale já osobně bych možná i dala přednost tomu, aby místo v jednom svazku autorka odhalila Shinjurovu minulost po střípcích, které by vložila mezi normální příběhy. Na druhou stranu se více dozvídáme o charakteru Shinjura i důvodu, proč je takový, jaký je. Což k zahození samozřejmě taky není.

Balzamovač 3

Závěrem: Nečekala jsem tak citlivý a povedený příběh. Mihara dokázala nastínit psychiku lidí a především hlavních postav, dokázala vysvětlit chování postav, dokonce natolik, že mě ani nezaráží, že takový hezounek jako Shinjura dělá něco tak, hm, nefantastického. Autorka dokázala do příběhu citlivě vkomponovat sex a dokázala dát příběhu nějakou myšlenku. Kresby jsou hezké, celkově je kompozice mangy povedená. Vtipné je, co z tohoto příběhu nakonec vyplyne: že ač balzamovač pracuje s mrtvými těly, pomáhá především těm živým. A taky to, jaký to na něj má dopad. V prvním díle mi sice trochu drhl překlad, ale i to se spravilo. Takže? Já Balzamovače doporučuju. Je to opravdu skvělý příběh a díky tomu, že je to manga, vám ani nezabere moc času.

Někde jsem zaslechla, že Hanami, nakladatelství, které si Balzamovače může připsat, má finanční problémy. Je mi z toho smutno. Ráda bych si Balzamovače koupila, ale nemám na to peníze. Co z toho plyne?

Chápu, proč je nakladatelství ve finanční tísni. A je mi to sakra líto.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Balzamovač (1-3) wínqa/neru 02. 03. 2013 - 20:40
RE(2x): Balzamovač (1-3) moira 06. 03. 2013 - 17:43
RE(3x): Balzamovač (1-3) wínqa/neru 07. 03. 2013 - 19:06