Osudové rozhodnutí - Lisa McMann

27. říjen 2012 | 16.24 |
› 

Lisa McMann (narozena 27. února 1968) je americká spisovatelka fantasy a matka dvou dětí. Debutovala se svým románem Wake (Procitnutí) a ten se hned stal jedním z nejprodávanějších románů pro mládež. Vstříc temnotě je druhým dílem trilogie Lovkyně snůOsudové rozhodnutí ji zakončuje. Lisa McMann má ráda vaření, čtení, reality show a ráda tráví čas s rodinou.

**

Osudové rozhodnutí
Lovkyně snů 3

osudove_rozhodnuti Originální název: Gone
NakladatelstvíFragment
Překlad: Čeněk Matocha
Rozměry: 115x183
Rok vydání: 2012
Počet stran: 224
Typ vazby: brožovaná
ISBN
978-80-253-1452-4

Anotace:

Myslíte si, že vidět, o čem ostatní sní, je skvělé? Naopak, je to děsivé, nebezpečné a může vás to stát i život.
Jmenuju se Janie a věřila jsem, že vím, co mě v budoucnosti čeká. Myslela jsem si, že jsem s tím smířená. Nesnesu však pomyšlení na to, že stahuju Cabela s sebou. On je skvělý a já na pokraji sil. Musím navždy zmizet, aby mohl žít naplno. 
Může můj osud zvrátit cizinec, který mi vstoupil do života? A opravdu mě čeká jen zlověstná budoucnost a ani plamínek naděje na lepší dny? Musím si zvolit, čas běží a jde o život...

**

Poslední díl malé zvláštní trilogie.

Slyšeli jste už o Lovkyni snů? Zaslechli o zvláštním stylu, kterým je napsaná? O nápadu, který zaujme, o postavách, které se vám dostanou pod kůži a o ději, který je knihu od knihy na jiné úrovni? A přes to vše, slyšeli jste o trilogii, která přeci jen rozebírá děsivá a vážná témata? Životní otázky? Pitvá lidskou psychiku?

V prvních dvou dílech jsme se seznámili s Janie Hannaganovou.

Je to dívka, která zjistila, že má jistý dar, prokletí, prostě není jako obyčejné normální dívky. Když někdo sní, Janie se mu do snění propadne a prožívá sen s ním. Postupem děje prvních dvou knih se Janie naučila tuto schopnost zkrotit.
Potkala Cabela Strumhellera. Kluka s bolestivou minulostí, její spřízněnou duši. V době děje třetího dílu se oba milují, takovou tou čistou, nezkaženou láskou, kterou až bolí sledovat. A správně, budeme sledovat jejich rozvíjející se vztah.
Janie se díky Cabelovy stane tajným detektivem, esem v rukávu Kapitánky Komisky. Hledat stopy ve snech podezřelých je totiž velmi zákeřné a velmi vychytralé.
A nakonec jeden menší problém. Prokletí Lovců snů. Není jim souzeno žít dlouhý spokojený život. (Mimochodem, jedna z nejlepších věcí, které autorka do své trilogie vložila, dle mého skromného názoru.)

"Jak můžeš vůbec snést pomyšlení, jak budu vypadat za patnáct let, až budu úplně slepá a seschlá, Cabele?" – Janie, str. 64

Během čtení třetího dílu jsem se konečně rozhodla. Ten jednoduchá styl psaní mě dohání k nepříčetnosti. Ale jen u třetího dílu. Což je zvláštní.
Kniha je zase kraťoučká, celá trilogie Lovkyně je vlastně trojice knížek snad nejkratších které mám tu čest vlastnit. Opět je zpracování docela vydařené, stylistické zpracování dalo by se říct bez chybičky. Autorka se snaží o řeč teenagerů, což mi přijde zábavné. A zajímavé. A nakonec... napadla mě taková zvláštní myšlenka. Autorka píše stroze. To se nedá popřít. Zároveň mě ale napadlo, že nám tím McMann nechává strašně hodně prostoru, který si sami můžeme nějak zaplnit. Vlastně nikdy nejde proti našemu vkusu. Jestli to autorku vůbec napadlo, nebo si to vůbec neuvědomuje, to nevím, ale je to ve své podstatě geniální.

Matka žasne.
Janie je v šoku ze svých slov.
Tudíž je ticho. str. 73

Co se týče děje... děj tahle kniha má. Ale ne takový, v jaký jsem doufala. Po dvojce jsem čekala další případ, nějaké detektivní zaplétání. Ale ne. Autorka totiž hrdinku v minulém díle postavila před jedno velké dilema. Mortonovu vidličku, jak se v knize dozvíte. A k mému zklamání se budeme probírat skoro jen Janiiným osobním peklem.
Není to pravda, ne celá podstata knihy, avšak až na pár menších záblesků geniality je to knížka spíše průměrná. Pitváme a lépe poznáváme povahy postav, zabrousíme do neznámých vod alkoholového života Janiiny matky, zatlučeme poslední hřeb do rakve Lovců snů... ale přesto především pitváme vztahy.

Vydařené vztahy, když už to vytahuju.

Cabel Stumheller je úžasný kluk. Je to typ charakteru, který si zamilujete. V jedničce jsem ho zbožňovala. Ve dvojce mě iritoval. A ve trojce jsem si ho zamilovala, protože ho autorka konečně napsala reálným stylem, který je vyvážením mezi dokonalým a nesnesitelným. Je to skvělá postava. (A jen tak bokem – když Cabel častuje Janie vyloženě wtf pohledy, je strašně roztomilý. Vážně. :D)

"Jasně. Právě silou vůle rozdělávám oheň a tmavýma křupavýma myšlenkama smažím slaninu. A to sis myslela, že máš zvláštní schopnost. Omyl, košilko." – Cabel, str. 14

Janie je, když už nic jiného, tak snesitelná. Když vezmeme v potaz, že se skoro celá kniha točí jen kolem ní, díky za to. V knize se snažíme lépe poznat její myšlenkové pochody a taky sledujeme, jak se polehounku dostává k životnímu rozhodnutí. Myslím, že to mohlo být mnohem horší, takže je to v podstatě dobré. :)
A vztah Cabela a Janie? Nebudu plýtvat slovy, však sami uvidíte, jaká je Janie koza a co vyvádí.
Co mi je líto je nedostatek Kapitánky Komisky. Mám ji ráda. Z celé nepříliš velké sbírky charakterů je jedna z mála, u kterých si autorka dala záležet a nějak pečlivěji ji propracovala. Dokonce natolik, že z těch mála scén jsem si ji oblíbila nejvíce.

Sny plus chlast rovná se průšvih. – Janie, str. 71

Takže závěrem? Má to zvláštní konec. Takový... nečekaný. Ale přesto... kniha mě zklamala. Čekala jsem víc, čekala jsem lepší děj. Také ten styl psaní, který se čte pekelně rychle, poutá, mi dneska tak úplně nesedl. Ohledně postav – máme jich pár, a propracovaných ještě méně. Ale ty, s kterými si autorka tu práci dala, jsou dobré.

Nevím proč, ale u této trilogie nedokážu přesně vyjádřit, co mi na knize vadí. Ani nějak smysluplně zformulovat negativa. Prostě... prostě tam jsou, a každý na ně nejspíše reaguje jinak. Osudové rozhodnutí je kniha, která trilogii završuje. Není nejpodařenější. Ale přesto by si ji lidičkové, kteří už první dva díly četli, měli přečíst. Dozvíte se pokračování. A konec. Kdyby byla první kniha napsaná tímto stylem, nejspíše bych se neobtěžovala číst další díl. Asi. A přesto... přesto v sobě kniha něco má. Však uvidíte. :)

Hodnocení: 3,5/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí RC výtisku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře