Horečka - Lauren DeStefano

14. říjen 2012 | 13.46 |
› 

Lauren DeStefano je americká spisovatelka YA fantasy, narodila se 13. října 1984 v New Havenu, v Connecticutu. Ve stejném městě získala roku 2007 titul z angličtiny na Albertus Magnus College. Horečka navazuje na autorčinu prvotinu Past (Wither) a je druhým dílem plánované trilogie Zahrada nesmrtelnosti (The Chemical Garden).

**

Horečka
Zahrada nesmrtelnosti 2

Originální název: Fever
NakladatelstvíFortuna Libri
Překladatel: Milena Pellarová
Žánr: fantasy
Počet stran
: 352
Rozměry: 140x210
Vazba: vázaná
ISBN9788073216498

** 

Začneme hezky od obálky. Kniha má úžasné barvy. Doslova a do písmene má nádherný, strhující design. Tentokrát nejde ani tak o ten obrázek jako o vyladění celé knihy. Smekám. Stejně tak překlepy se vůbec neobjevují – osobně jsem narazila jen na jeden. Jen, cover je kouzelný, ale docela by mě zajímalo, kdo je holka na obálce. Náznaky ukazují na Rein, ale ta je snad blond, hm? :))

Narodila jsem se do světa, který umírá, a jsem jeho součástí. Mám ho mnohem radši než holografické moře a otáčející se výkresy nádherných rezidencí. Lži jsou sice krásné, ale nakonec člověk vždycky musí čelit pravdě. – Rein, str. 288

Vezměme ve zkratce svět DeStefano, řekněme ve třech bodech:

1) Byla válka. A ta potopila celý celičký svět až na Ameriku.

2) Lidé vynalezly všelék. Jenže ten "všelék" zmutoval a způsobil, že dívky se dožívají jen dvaceti a chlapci pětadvaceti let.

3) Svět tak, jak ho známe, se absolutně pokřivil. Přirozený řád až na náznaky přestal fungovat. Je naprosto normální, že pokud si chce bohatý muž sehnat manželku, objedná si u náhončích nějakou tu desítku dívek a z těch si pak nějakou (nebo nějaké) hezkou vybere. Jenže ouha, náhončí manželky doslova nahánějí po ulicích a kradou je z jejich rodin. A když se pak nějaká dívka nehodí, nu, tak se ji nějak ekonomicky zbaví.

Nejčastěji kulkou do hlavy.
Chudí žijí málem jako zvěř, ti, kteří pracují, se mají jen o chlup lépe. Dívky, které se přeci jen nějak vyhnou kulce žijí ve vykřičených čtvrtích, živí se jako prostitutky. A bohatí, bohatí předstírají, že se nic nestalo.

Rodiče mi vyprávěli, že kdysi všechny země zaměstnávaly lidi, kteří nosili uniformu a starali se o pořádek. Moc jsem tomu nevěřila. Jak by mohlo pár uniforem udržet pořádek na celém světě? - Rein, str. 12

Kniha navazuje na první díl, v Pasti se Rein stala manželkou, dívkou, která s nedobrovolně vdala za boháče, který si ji mohl koupit, ale nesmířila se s tím a nakonec přeci jen utekla. Dokázala to s pomocí sluhy Gabriela, kterého milovala, a pár dalších postav, které ale raději necháme ve stínu.

Rein je i s Gabrielem na svobodě, ale nemají se jak dostat do Manhattanu, kde na Rein má čekat její bratr. Dobrou půlku knihy se Rein s Gabrielem snaží dostat do Manhattanu. A Ten zbytek? Jen si to přečtěte. ;)

Začátek života je vždy agresivní, ne? Na svět přece přicházíme navzdory všemu. Každý by si měl narození pamatovat. Není spravedlivé, že si uvědomujeme jenom umírání. – Rein, str. 265

Zase jsem si musela zvyknout na styl psaní. Mě psaní v první osobě a přítomném čase prostě přijde zvláštní. Když jsem se však přes to přenesla, děj ubíhal svižně a četlo se mi lehce.
Konečně dokážu normálně zformulovat svůj názor na knihu: DeStefano má bizarní nápady a občas se mi zdá jako snílek, který přenesl na papír své lascivní sny. Místy. A přitom tam nic konkrétního popsáno není. Co se společnosti týče, raději žádné detaily. Ale přesto musím před psaním autorky smeknout. Protože si dokázala vykouzlit takovou atmosféru, takový svět, že mě u jejího psaní snad ani nic nepřekvapovalo a sebebláznivější nápad nevypadal divně. Má to své kouzlo. Ten její svět mě proti mé vůli zase fascinuje a já se z něj nemůžu vytrhnout. A zamyšleně zamručím i nad scénou, nad kterou bych normálně řekla jedno velké WTF?

Co mi zase nesedlo byla Rein. Ta holka prostě neví, co chce. Oproti prvnímu dílu jsem zaznamenala jisté pokroky, přesto tu holku nemám ráda. Skoro to vypadá, jako by zničila na co sáhla. Jen to nejde zas tolik vidět. A je sebestředná. Nebo ji alespoň autorka okolím popsala tak, že se mi to zdá. Zato musím ocenit obětavého Gabriela a i vztah, který s Rain má. Já bych na ni trpělivost neměla. Já bych ji v první řadě asi ani nedokázala milovat. No jo, jiná země, jiné chutě. Autorka nemá příliš postav, ale ty, které si vybrala, se snaží poctivě vypracovat. Ne vždy se jí to dobře daří, ale je na dobré cestě.

Co mě mrzí je málo popisů. Zajímalo by mě, jak svět DeStefano vypadá, jak funguje, jaký je. A zvířata? Kromě krys autorka nezmínila ani jedno. Vlastně ano – kdysi dávno Rein s bratrem lovila ryby. Na druhou stranu oceňuju, jak umně autorka vpletla do příběhu pár globálních problémů. Jen málo, maličko, ale zato je popsala více než dobře.

"Když člověk umírá mladý, srdce mu nestihne onemocnět," odvětím suše. "To je velká výhoda." – Rein, str 326

Tato kniha je rozhodně lepší než první díl, alespoň co se děje týče. Rein se stále chová hloupě, ale je to rozhodně snesitelnější než v Pasti. DeStefano svižně vede děj, který je psán lehkým tónem, proto kniha utíká takřka sama. Předestírá šílené situace a co musím ocenit je, že se tentokrát nebála citelněji zasáhnout. Popsala i scény, které jsem od ní nečekala (např. pokus o znásilnění). A píše místy vyloženě krásně. Bylo pár okamžiků, kdy jsem se nad myšlenkami, které autorka vložila hlavní postavě do hlavy, vážně zamyslela. I po této stránce se mi kniha zdá vydařenější. Konec knihy byl nejvydařenější, děj se konečně pohnul vpřed a vypadal i docela realisticky. Škoda je, že kniha nemá žádnou hloubku. Autorka si pohrála s dějem, ale zbytek nechala ležet ladem. DeStefano ale už míří mnohem lépe a já doufám, že další díl bude zase o trochu lepší.

Myslím, že jsem přišla na to, proč mě tato trilogie fascinuje navzdory tomu, že není tak dobrá. Je to tématy a stylem psaní. DeStefano se prostě nebojí napsat i to, co si dnešní společnost raději vykládá jen šeptem. Nebojí se ukázat svou fantazii a i když je to místy naprosto scestné, zapadá to do jejího světa. Nejspíše to mě k ní táhne, pokud chápete, co se snažím říct. x))

Hodnocení: 3,5/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fortuna Libri za poskytnutí RC výtisku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.89 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Horečka - Lauren DeStefano mixx 27. 12. 2012 - 20:54
RE(2x): Horečka - Lauren DeStefano moira 28. 12. 2012 - 19:35