Impérium černé a zlaté - Adrian Tchaikovsky

29. září 2012 | 17.13 |
› 

 Adrian Tchaikosky (pravým jménem Czajkowski) je britský autor fantasy s polskými kořeny. Narodil se v Lincolnshiru. Studoval zoologii a psychologii, předtím se ochomýtal okolo advokátčiny a byl amatérským hercem, který se účastnil nejednoho jevištního souboje. Nyní žije se svou manželkou a synem v Leeds.

**

 Impérium černé a zlaté
Stíny vědoucích 1

Originální název: Empire in Black and Gold
NakladatelstvíZoner press
Žánr: fantasy
Překladatel: Hana Šimečková
Rozměry: 147 x 210 
Počet stran: 488
Typ vazby: vázaná
Ilustrace: Roman Kýbus
Rok vydání: 2010

**

První věta knihy: "Stejně to nejdřív poznáš podle zvuku."

Začneme něčím jednodušším, abych měla čas si srovnat myšlenky. Česká obálka je dechberoucí. Roman Kýbus je nadaný grafik a jeho nádherné ilustrace doprovází i celý děj knihy. Málo, malinko jich je, a přesto jsou nádherné. x))

A k samotné knize: WOW! Ráda bych řekla, že jsem se už dlouho nesetkala s tak skvěle propracovaným příběhem, bohužel jsem ale ani ne před měsícem četla Sandersonovu trilogii Mistborn. Ale kdyby nebylo tohoto skvělého dílka, řekla bych to bez zaváhání. Zdá se mi skoro nemožné, že je toto debut autora.

Meditace byla Darem předků, základní podstatou všech lidí. Díky ní mohli lidé Much létat, Mravencům umožňovala prolínání myslí, Kudlanky činila rychlými a Pavouky lstivými. (...) Dar byl pro všechny lidi společný, ale jeho účinky se lišily. Díky němu rostly Kudlankám na předloktí ostny, dával jim jejich rychlost a obratnost. Byl hlasem, kterým spolu neslyšně promlouvali Mravenci a propojoval jejich mysli. Pomocí něj se dalo nepříteli zamlžit rozum, šplhat na nepřátelské hradby. Lidem připoutaným k zemi umožnil létat... str. 50, 53 

Tchaikovský vytvořil svět, ve kterém se lidé kdysi dávno spojili pomocí magie s různými druhy hmyzu, který světu v té době vládl. Dal lidem hmyzí schopnosti, skvěle propracoval historii i kultury jednotlivých lidských/hmyzích ras, dokázal úžasně podat jak jejich tradice a zvyky, tak vzhled... už jen samotný ten nápad je skvělý základový kámen, který by vyčníval svou originalitou.

Impérium černé a zlaté však má ještě i ty zbylé dvě podstatné věci: Má úžasný děj. A autor umí psát zatraceně dobře. Před jeho vypravěčským uměním jen smekám.

Hlavní část děje se odehrává v části země zvaném Nížina. Je to místo, kde ignorantská městečka žijí svým životem, neberou ohled na to, co se děje mimo Nížinu. A to se jim vymstí, protože se za hranicemi jejich ignorantské bubliny pomalu, ale jistě tvoří hrozba. Není náhlá, je tam už dlouhá desetiletí. Impérium Vos. A dnes chtějí Nížinu. Nu, a ti tupci, kteří vládnou tomu stále nechtějí věřit. Máme tu samozřejmě i pár lidí, kteří si hrozbu uvědomují. A snaží se dělat vše proto, aby ji odvrátili. Naštěstí.

"Ale tisícovka Vos se tady neukáže jen proto, aby se podívala na památky nebo zašla do divadla!" namítla Tynisa.,str. 408

Postavy Tchaikovsky vykreslil perfektně. Stačí číst jen chvilinku a už žijete jiným životem. Sledujete s netrpělivostí, nahlas nadáváte a prosíte ať ne, ať se to nestane. Charaktery jsou různorodé, jsou úžasně vykreslené. Vidíme příběh z pohledů obou stran, ale hlavními postavami je okruh lidí okolo Stenwolda Makera, hlavního intrikána, který Vosy nenávidí. Jeho a jeho čtyř studentů.

Tchaikocsky má dar, umí psát, umí se slovy zacházet jako jen hrstka těch nejlepších autorů. Jeho postavy nám před očima doopravdy ožívají, příběh se podmanivě odvíjí. Minimálně při dvou situacích v knize jsem zadržela dech a jen paralyzovaně četla. A při dalších se jen přihlouple usmívala, protože Tchaikovsky zase něco podal neuvěřitelně citlivě. Autor vypráví plynule, nic se neděje náhle, jeho situace jsou logickým vyústěním dlouhodobého procesu. A Tchaikovsky používá slova tak bravurně, že vás do sebe vtáhnout i proti vaší vůli. K tomu všemu má autor fantazii, tak neuvěřitelně velkou a bohatou obrazotvornost, že snad ani nemůže psát špatně.

Navíc není nic jednoduché. Nic není jednoduché, to ví každý člověk, ale kolik z autorů toto respektuje? Tchaikovsky ano, ten ví, že se vždy něco pokazí. A tak to zainteresoval do své knihy. A přesto přese vše má jeho psaní takový optimistický nádech, píše hlavně o přátelství, lásce a naději.

Che krátkým otočením zkontrolovala pasažéry za sebou a byla odměněna pohledem na Tynisu a Salmu, kteří se k sobě tisknou v čiré, nefalšované hrůze. Hlasitě zavýskla téměř škodolibou radostí, v té chvíli si to najednou začala užívat. str. 112

Propracovanost autorova světa mi vyráží dech. Protože příběh s tak dobře promyšlenou geografií, historií, legendami i různými (četnými) kulturami hned tak nenajdete. Označila bych knihu za steampunk, protože jej tak trochu připomíná, ale není to přesné. Hlavně nikde není žádná pára, i když jsou broučí světy plné vynalézání.

Kniha je skvělá. Potřebujete více slov? Každý, kdo rád fantasy, si musí zamilovat i tento svět. Tchaikovsky rozehrál složitou, ale úžasnou hru, která vás do sebe vtáhne. Nemám skoro nic co vytknout. Možná místy mohl autor něco více popsat či rozepsat, možná mohl trošilinku více promyslet uměleckou stránku knihy (např. bardy apod.), ale jinak jsem nadšená. Oceňuji, že některá jména překladatel nepřekládal doslova, ale nechal anglickou verzi. A když přehlédnu pár překlepů, doporučuju všemi dvaceti každému, kdo klasickou fantasy rád! Určitě by jste si toto dílko neměli nechat ujít. První díl byl rozehrán bravurně. Můžu jen doufat, že bude stejně dobré i pokračování. x))

"Jednota nebo otroctví, to bude naše heslo..." - Stenwold Maker, str. 484

Hodnocení: 5/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Zoner press za poskytnutí RC výtisku.


Stíny vědoucích 2 - Pád vážky

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Impérium černé a zlaté - Adrian Tchaikovsky jilly 29. 09. 2012 - 23:25
RE: Impérium černé a zlaté - Adrian Tchaikovsky lenadonan 30. 09. 2012 - 17:37