Závist - Gregg Olsen

7. srpen 2012 | 16.44 |
› 

Gregg Olsen se narodil 5. března 1959 v Seatllu. Úspěšný americký spisovatel má za sebou již šest úspěšných románů a několik dílek z literatury faktu. Závist je jeho první knihou zaměřenou především na dospívající čtenáře. Mimo psaní poskytuje četné rozhovory a vystupuje v různých amerických televizních show. V současnosti žije v Olalla ve státě Washington se svou ženou a jejich dvojčaty, několika kuřaty a dvěma psy.

Závist
Prázdná rakev 1

 

Originální název: Envy
Nakladatelství: Fortuna libri
Překladatel: Eva Kalábová
Počet stran: 296
Rozměry: 158x228
Typ vazby: vázaná

Anotace:

Román o prázdné rakvi - Vražda je tak sprosté slovo...
Noc, kdy Katelyn zemřela, se stalo cosi, co všechno změnilo. Zlo má nejrůznější příchutě. Někdy je hořké, jindy ošidně sladké. V jeden okamžik byla Katelyn deprimovaným teenagerem a zároveň ztratila život. A pak... ležela na stole z nerezové oceli, oči skleněné, tělo studené, a byla opravdu, ale opravdu mrtvá.
Jak se to stalo? Byla to sebevražda, nebo vražda? A kdo za to nese vinu?
Dvojčata Hayley a Taylor Ryanovi zakopnou o důkaz, který je mnohem více znepokojující než si vůbec dokázali představit... a prolitá krev je přivede na stopu tajemství z dávné minulosti, o níž by raději ani nic nevěděli.
Autor se nechal inspirovat pravdivým příběhem internetové šikany a Závist je prvním dílem odvážné, otevřené a hrůzostrašné série, která vás přivede až na hranu mezi životem a smrtí.

 **

První věta knihy: Voda se řinula ze zrezivělého kohoutku do oprýskané porcelánové vany, kde s pár zacuchanými pramínky dlouhých hnědých vlasů vytvářela loužičku.

Kniha se jmenuje Závist a to slovo příběh opravdu vystihuje. Napadá mě však ještě jedno slovo, které k příběhu sedne více. Zoufalství.

Kniha má bezesporu zajímavý design, jak zvenčí, tak zevnitř. Obálka přitáhne pohled a když knihu otevřete, zaujmou vás zajímavé nadpisy kapitol, různé útržky textu vyvedené jiným písmem i graficky zpracované tak, aby to odpovídalo příběhu. Nejvíce mě nadchly předělané internetové komentáře, které měli v okénku i obrázek avataru! Šest z pěti hvězdiček za design, smekám.

Přestože je příběh psán jednoduchým, lehkým stylem, máme krátké kapitoly a čte se to v podstatě dobře, začátek se pro mě strašně táhl a já se nemohla začíst. Hned z rozjezdu je něco, co vás nabudí a přitáhne, pak se však příběh zamotával, kousky příběhu byly podávané zvláštně a já nevěděla, co si o tom myslet. Také mě ze začátku málem iritovalo zakončení kapitol. Větičky typu: "V tu chvíli to ani jedna z nich nevěděla, ale noc, kdy zemřela Katelyn, byla začátkem..." jsou skvělé osvěžení příběhu a nabudí to. Ne ale když to přečtete potřetí za krátkou dobu. Závist je typ knihy, na který musím mít náladu. A trvalo mi dva dny než jsem tu správnou náladu konečně našla.

Otcové na celém světě si myslí, že mohou vyhrát hádku se svou dospívající dcerou. Takoví otcové jsou pěkně hloupí. str. 38

Na druhou stranu, když jsem se do příběhu konečně začetla a začala jsem mu věnovat plnou pozornost, pomalu a nenápadně mě do sebe vtáhl. Musela jsem ocenit propracovanost příběhu, vykreslení atmosféry maloměstečka, kde znal každý každého, a kde se stala nějaká tragédie. Rozhodně se mi líbilo vykreslení hromady postav, které si autor do příběhu vybral. Nezaměřil se jen na jednu či dvě postavy, ale nabral jich celou hrst, sáhl kam mohl a kam mohl, tam také zasadil něco, z čeho později bude užitek. A postavy s vlastní minulostí, s vlastními démony, nám ožívaly před očima.

Dostáváme se do situace, kdy se stala ošklivá nehoda. Dívka, Katelyn Berkleyová, pěkná chytrá středoškolačka, byla zabita kuchyňským spotřebičem, který ji spadl do vany. Byla to sebevražda? A pokud ano, tak proč? A nebyla to snad... vražda?

Příběh sám o sobě není veden jen jedním směrem. Postupem čtení se rozbíháme více a více směry a já si ke konci uvědomila, že náhle nehledám jen jednu odpověď, ale rovnou tři a k tomu všemu na tři různé věci. Děj je promyšlený, veden je trpělivě a možná ta trpělivost mě ze začátku odrazovala, protože autor si příběh hlídal možná až příliš. Oceňuji na něm, že autor dokázal přicházet se stále novými nápady, ke konci stále překvapoval a dokázal si udržet naši pozornost. Vlastně jsem na konci byla napjatější a pohroužená do knihy více, než ze začátku nebo ve středu knihy.

"Proč ke všemu potřebuješ důvod? Důvod je něco, co lidi uvádějí, aby dávaly smysl věci, které ho nedávají." Taylor, str. 52

Co už jsem zmínila ale co chci zmínit ještě jednou jsou charaktery. Vážně mě na nich překvapila propracovanost a to, jak jsou úžasně vykreslené. Většinou když se píše kniha pro mládež, popis charakterů se omezí na pana A a slečnu B a jejich vztah či něco podobně jednoduchého. Občas narazíme na pana zlouna C, výjimečně ještě na někoho s písmenem D. Ostatní postavy jsou pak jen neduživé, nemají jiskru, hrají křoví. Olsen však dokázal vystihnout postavy a i vliv, který na ně měl fakt, že vyrůstali v malém městečku, kde se v podstatě  znal každý s každým. Ne všechny stejně špičkově jako hlavní postavy, ale lépe, než jsem čekala.

Usmál se. Ty dívky se narodily do života zločinu. Nepamatovaly chvíli, kdy by se u jídelního stolu nehovořilo o analýze krevních skvrn, pozůstatcích střelby nebo řetězci důkazů. – otec dvojčat, str. 76

Hlavními hrdinkami románu, tedy já bych je za ně nejspíše označila i když je to místy sporné, jdou dvojčata Taylor a Hayley Ryanovy. Nejen že jsou jednovaječná dvojčata, ale ještě nejsou tak úplně obyčejná a možná jen díky nim se odhalí věci, na které by se v normální situaci vůbec nemuselo přijít.

Na Závist mám rozporuplné názory. Na jednu stranu je to úžasná kniha s propracovaným dějem a dobře vystiženými postavami. Je to román, který se zabývá zdrcujícími následky šikany a problémy mladistvých. Na druhou stranu je to kniha, která mě dobrou půlku čtení jednoduše nudila. Do poloviny jsem se doopravdy nedokázala začíst a přestože si zpětně uvědomuji, že začátek byl potřebný a v duchu si nadávám, co jsem to za netvora, že chci nenáročnou přímou četbu, prostě mě kniha nebavila.

Určitě knihu doporučuji. Prostý příběh, žádné fantasy, žádné sci-fi. Prostě skoro-pravdiný příběh. Ponouká k zamyšlení nad dnešním světem, pravdivě ukazuje, jaké následky může někdy i nevinně myšlený čin mít. I ten myšlený méně nevinně. Jak jsem psala, postavy i děj jsou hodně dobré, navíc nás autor nezatěžuje zbytečnými popisy, takže se čte lehce a rychle. A přestože je kniha psaná na lehce depresivní motivy, nemůžu říct, že bych se místy nezasmála.

Bylo ji jen patnáct! Co to s těmi dětmi dneska je? Nemůžou se sexem počkat, až dostanou řidičák a budou moct někam jet? Jako jsme to s Harperem dělali v šestnácti my? – Sandra Berkleyová, str. 166

Hodnocení: 3,5/5

 **

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fortuna Libri za poskytnutí RC výtisku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Závist - Gregg Olsen chuckyna 07. 08. 2012 - 18:59
RE: Závist - Gregg Olsen verush 07. 08. 2012 - 21:46
RE: Závist - Gregg Olsen lenadonan 10. 08. 2012 - 21:58
RE: Závist - Gregg Olsen myanmar 22. 08. 2012 - 19:43