Past - Lauren DeStefano

24. červen 2012 | 12.11 |
› 

Lauren DeStefano je americká spisovatelka YA fantasy, narodila se 13. října 1984 v New Havenu, v Connecticutu. Ve stejném městě získala roku 2007 titul z angličtiny na Albertus Magnus College. Past (Wither) je prvním dílem plánované trilogie Zahrada nesmrtelnosti (The Chemical Garden) a je autorčiným úspěšným debutem.

**

Past
Zahrada nesmrtelnosti 1

Originální název: Wither
NakladatelstvíFortuna Libri
Překladatel: Milena Pellarová
Počet stran: 368
Rozměry: 140x210
Vazba: vázaná

Anotace

Co kdybyste se dozvěděli, kdy – na den přesně – zemřete?
Díky moderní vědě se každá lidská bytost stává tikající časovanou genetickou bombou. Bezohledné manipulace s genetickými informacemi způsobí, že muži se dožívají pouze dvaceti pěti let a ženy dokonce jen dvaceti. V této bezútěšné době jsou mladé dívky unášeny a nuceny žít v polygamním manželství, aby odvrátily hrozbu, že lidstvo vymře.
Tento osud čeká i šestnáctiletou Rhine Elleryovou. Je unesena, aby se stala jednou z vyvolených nevěst a vstupuje do světa bohatství a privilegií. Přestože její manžel Linden k ní chová opravdové city, jediným cílem Rhine je útěk – chce najít svého bratra-dvojče a vrátit se domů. Ale Rhine se musí vypořádat s více problémy, než jak znovu získat svobodu. Lindenův excentrický otec je odhodlán najít protilátku na genetický virus, díky kterému mu hrozí ztráta syna, i když to znamená jít přes mrtvoly, aby prověřil své experimenty...

**

První věta knihy: Čekám.

Kniha je jeden z těch případů, kdy se prostě nad obsahem musíte nepozastavit, užívat si příběh tak jak plyne a kochat se nádherným obalem. Já to tak udělala. A ani to nebolí.

"Jsi blázen, víš o tom?" – Gabriel
"To mě taky drží nad vodou," – Rein, str.

210

Design knihy (i přes trochu větší písmena) je nádherný a obálka je úžasná a výstižná. Na první pohled mě kniha úplně, ale úplně nadchla a donutila si ji přečíst dříve, než jsem plánovala. Kniha je zpracována poutavě, dobře to působí na čtenáře, který mezi kupami stejnostejných knih prostě hledá něco nového a zajímavého. A Zahrada nesmrtelnosti – Past přesně tak láká. Kniha je (opět) objemnější, než jsem čekala, ale to nevadí. Aspoň bylo co číst. Na druhou stranu se mi některé situace v knize zdály táhlé a možná by neuškodila něčeho ubrat.

K technice – dlouho mě zarážel čas, ve kterém je příběh vyprávěn. Máme tu ich-formu a máme přítomný čas, je však podán takovým způsobem, že mi to připadá zvláštní. Někde se prostě více hodí ten čas minulý. Netuším, zda je to překladem, ale některé věty jsou formulované opravdu kostrbatě a ze začátku je i styl psaní takový... ne jednodušší, ale skoro naivní. Postupem psaní se do toho ale autorka dostala a jelikož už začátek byl poutavý, ke konci mi i ten styl psaní sedl. :) Myslela jsem si, že příběh je vcelku jednoduchý (ve smyslu plochý a nepříliš propracovaný), ale ke konci autorka vážně ukázala, že psát umí a ukázalo se, že nad svým světem zadumala. A přineslo to ovoce. Nebo aspoň trošku.

Vítejte ve světě, který přežil třetí světovou, která vymazala z povrchu země většinu kontinentů (až na Ameriku – beznadějně naivní) a kde se rozšířil smrtelný vir. On to původně vlastně ani vir nebyl. Byl to všelék. Ale jak to bývá... kdo si hraje s ohněm, ten se spálí. A tak si lidičkové v našem světě hezky odžijí svých dvacet (v případě žen) či pětadvacet (u mužů) let a pak hurá pod kytičky.

Člověk by řekl, že když lidé žijí tak krátce, tak se začnou chovat slušněji. Ale autorka si vymyslela něco tak šíleného a bizarního, až jsem měla pocit, že se mi to zdá. Oni totiž bohatí začali ovládat svět a nejednou se stalo, že prostě nějaké chudé děvče od vedle unesli a předhodili bohatému manžílkovi jako potencionální manželku. Když jste měli to štěstí a vyhovovali jste. Když ne, tak... no, už jste o tom děvčeti nikdy neslyšeli.

Když jsem se přenesla přes počáteční šok a vydýchala polygamii a předpotopní názory, četla jsem se zaujetím. Příběh totiž poutavý je a má ten potenciál vás do sebe vtáhnout.  Co si autorka pro vyspělou moderní společnost vymyslela... jednoduše wow. Za originalitu má u mě autorka pět z pěti hvězdiček. Na druhou stranu se stále ještě nemůžu rozhodnout, jestli některé "harémové-zpátečnické" situace v knize prostě zařadit do kategorie "autorka to zkoušela" nebo "autorka to myslela vážně". Doufám v to první. Protože v druhém případě by to bylo moc i na mě.

"Už jsi dal oběd i Cecily?" - Rein
"Ano. Hodila po mně omáčník," zabručel rozhořčeně Gabriel. str. 207

K charakterům – každý má něco do sebe, každý je svý... ale zároveň jako by každému něco chybělo. Postavám chyběla ta závěrečná jiskra, kterou si vás úplně získají, s kterou jim autoři vdechnou život. Dokázala jsem s postavami prožívat příběh, tu a tamtu jsem si oblíbila a užívala si děj, ale na to úplné ztracení pojmu o světě kolem bohužel nedošlo.
Máme hlavní postavu, Rein, která je sympatická a které lze vytknout jen to, že neví, co chce. Ale to hodně dívek v šestnácti letech, které ví, že za čtyři roky umřou.
Máme tu dvě další dívky, které se jí stanou sestrami (čti: spolumanželkami) a které jsou jako den a noc. Líbí se mi, jak je autorka dokázala odlišit a podat tak dobře, aby se mi nepletly. Máme tu samozřejmě i padoucha, nevinnou oběť, dobráka a další vedlejší postavy, s kterými si autorka vcelku dobře poradila. Líbilo se mi, že se DeStefano neomezila jen na hlavní postavu, což se někdy bohužel stává.
Co vypíchnu je občasná absurdita mentalit (především) dívek. Často jsem se nad tím pozastavila a zírala, jestli to vážně myslí vážně. Taky mě dost bavilo, jak se hlavní hrdinka rozčilovala nad naivitou jiné postavy... přitom já to samé zažívala u ní.

K chybičkám vytknu občas chybějící úvozovky nebo zaměnění tečky za čárku. Ty kostrbaté věty. A pak výtka k samotné autorce – opravdu si DeStefano myslí, že Třetí světová zatopila vše kromě Ameriky? Cítím tady menší geografickou chybičku - pardon, ale ani Třetí světová nedokáže potopit Himaláje. Ne, když se roztopily ledovce a Florida si přesto dál vesele žije svým špinavým životem.

Poslední, co mi vadilo, byl děj sám. Celá kniha v podstatě stojí na originálním a dobrém nápadu, který je i celkem dobře zpracován, přidané máme i dobře vystihnuté a poutavé charaktery, které chceme sledovat, ale... Celou knihu jsem v podstatě čekala jen na jednu věc a trochu mě zklamalo, že k ní nakonec došlo a já nedostala ani o chlup navíc. Na druhou stranu jsem ráda, že toho něčeho jsem se dočkala v tomto díle. Bála jsem se, aby nebyla autorka schopna to natlačit do dalšího dílu.

"A jak dlouho podle tebe potrvá, než tě další hurikán odnese domů?" - Gabriel
"Chceš vědět, čeho se nejvíce bojím?" - Rein
"Jistě, pověz mi to."
"Že se příští čtyři roky nepohne ani větříček." str. 160

Kniha měla lehce naivní konec a tomu předcházela ještě zaláskovanější předehra. Ne, jsem ošklivá, kniha byla napínavá a dobrá, mě však konec nesedl. No jo, jenže já jsem tak trochu odpůrce věty: "A žili šťastně až...", že? Kniha mi připomíná tak trochu Inkarceron. Také Jezdce časem. Není to stylem psaní, ale tou duší, která je příběhem protknutá, to společné téma. To pomyslné vězení, ve kterém se hrdinové ocitnou a z kterého utíkají. Knih na podobné téma jsou tucty, ale tyto dvě mi připadají Pasti nejbližší. A jsou to dobré knihy.

I když děj lehce (no možná trochu více) pokulhává, nápad, zpracování a design to prostě vytáhly. Mně se kniha líbila, četla se mi dobře a rychle a pokud jsem nečekala něco strašně hlubokomyslného a světaborného, ani jsem se nezklamala. Milovníkovi klasické fantasy knihu stojící na vztazích samozřejmě nedoporučím, ale skalním fandům YA a někomu, kdo hledá odpočinkovou četbu? Nebudu mít výčitky. :) Jsem zvědavá, co si autorka vymyslela pro další díl, Horečku, která má vyjít koncem září tohoto roku.

Hodnocení: 3,5/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Foruna Libri za poskytnutí RC výtisku.


Zahrada nesmrtelnosti 2 - Horečka

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.09 (11x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Past - Lauren DeStefano jilly 24. 06. 2012 - 12:34
RE(2x): Past - Lauren DeStefano jilly 24. 06. 2012 - 12:36
RE(3x): Past - Lauren DeStefano moira 06. 07. 2012 - 23:05
RE: Past - Lauren DeStefano verush 24. 06. 2012 - 15:55
RE: Past - Lauren DeStefano kuci 01. 07. 2012 - 13:22
RE(2x): Past - Lauren DeStefano moira 06. 07. 2012 - 23:31
RE(3x): Past - Lauren DeStefano moira 06. 07. 2012 - 23:32
RE(4x): Past - Lauren DeStefano kuci 08. 07. 2012 - 23:51
RE(3x): Past - Lauren DeStefano kuci 09. 07. 2012 - 00:00
RE(4x): Past - Lauren DeStefano moira 12. 07. 2012 - 14:53
RE(5x): Past - Lauren DeStefano kuci 12. 07. 2012 - 23:52
RE: Past - Lauren DeStefano polgara 01. 09. 2012 - 13:11