Nikdo není bez viny - Kiersten Whiteová

28. květen 2012 | 22.47 |
› 

Kiersten Whiteová může hrdě prohlásit, že je oceněná NYT Bestselling author (za knihu Paranormálové - Zlodějka duší). Vlastní jednoho vysokého manžela, dvě malinké děti a hnízdí blízko oceánu, kde je její život perfektně normální. Právě díky této normálnosti je fascinovaná vším paranormálním okolo sebe. Nejenom upíry, vílami a pop kulturou. V současné době je úspěšnou americkou autorkou, která ma na kontě dokončenou trilogii Paranormalcy (Paranormálové) a chystá se k napsání dalších knih.

Nikdo není bez viny
Paranormálové II.

Originální název: Supernaturally
NakladatelstvíFortuna Libri
Překladatel: Emílie Harantová
Žánr: YA fantasy
Počet stran: 352
Rozměry: 140 x 210
Vazba: vázaná
 

Anotace:

V dalším dílu Paranormálů se opět setkáváme s Evií, která bude tentokrát kromě svých obvyklých problémů s vílami, upíry a Mezinárodní agenturou pro zadržování paranormálů řešit i problémy, které trápí spoustu dívek jejího věku. Podaří se jí se svými problémy poprat? A jak skloubí lásku k vodouchovi, školu a práci s paranormály? Stojí za útoky na Evii víly? A proč se ve městě objevují stále noví paranormálové a pozorují ji? I když jsou její rodinou přátelé a MAZP, zjistí Evie něco o svých rodičích? To vše se dozvíte ve druhém dílu s podtitulem Nikdo není bez viny.

**

První věty knihy: Och, píp. Zemřu.

Paranormálové II. - Nikdo není bez viny. Jak název napovídá, jedná se o pokračování Paranormálů - Zlodějky duší. První díl mi přišel sympatický, bylo to takové oddechové čtení u kterého se nemusí myslet, pohádka pro mladší. Nemůžu říct, že v úplně stejném duchu se nese i druhý díl, každopádně skalním fandům epické fantasy bych knihu nedoporučovala. Jednoduše - klasické YA fantasy, jop? :)) Jako obvykle je design knihy pěkně vyvedený, Fortuna Libri v tom prostě chodit umí. Líbí se mi barevné rozvržení a jsem ráda i za původní obálku, protože, přiznejme si to, české obálky nedosahují takových kvalit, jako ty zahraniční.

Upír prostě půjde k zemi. Jak těžké může být zmlátit mrtvolu do bezvědomí? - Evie, str. 171

Druhý díl pokračuje nějaký ten čas po ději prvního dílu, Evie konečně zažívá svůj vysněný normální život (a zjišťuje, jak strašně je nudný), žije jen od jedné návštěvy jejího úžasného přítele vodoucha k další, snaží se vyhýbat jakýmkoliv potyčkám s paranormály a strašně moc touží se dostat na vysněnou školu, na kterou brzy bude dělat příjmačky. Zní to skoro nudně. Pak se však objeví Raquel, pro Evie něco jako matka, také důležitá osoba v Mezinárodní agentuře pro zadržování paranormálů (z drápů které se v minulém díle jen s obtížemi dostala) a chce po ní, aby jim Evie pomohla.

Co teď, Evie?

Ačkoliv takto podaně zní děj knihy dost nadějně (a nepopírám, že něco do sebe vážně má), trochu mě irituje, kolik caviků kolem vztahů tam autorka dokázala protlačit. (V jednu chvíli jsem se vážně málem vyděsila, že autorka prosadí milostný čtyřúhelník /jen s jednou dívčinou/. Vážně.) Nemám ráda zaláskovávání, to u mě musíte omluvit. Nebýt toho, kniha by byla dost dobrá. Ač jsem to ze začátku rozhodně nečekala, jelikož úvodních pár desítek stran děj stál na místě, zápletka byla dobrá, poutavá a nečekaná. Ano, překvapila mě, i když jsem ke konci něco začínala tušit. :)

Ke zpracování textu - autorka nepíše vůbec zle. Její styl je poutavý, jen u překladu mě občas zarazil výběr slov.  A taky opakování - ze začátku to bylo milé, později mi to začalo lézt vážně, ale vážně na nervy. Občas autorka napsala přehnané až absurdní situace, které ve mně vzbuzovaly dojem toho, že si autorka tímto způsobem plní své školní sny. Protože tohle se doopravdy nestane. Tohle je "jen v knihách". 

K postavám - autorka zazáří, když má popsat záporné postavy. To vlastně většina autorů, ti "špatňáci" se prostě píšou sami. V této knize máme za špatňáky víly. A já je miluju čím dál více!! x)) I když jsou kruté a autorka se mi je snažila znechutit, jsou to nejlépe propracované charaktery.

Ztěžka si vzdychl. "Dívky jsou podlé. Víly vás alespoň jednoduše zabijí, když vás nechtějí mít kolem sebe." Jack, str. 198

Na druhou stranu Evie... největším problémem bylo, že jsem se do ní celou dobu nedokázala vcítit. A to je problém, dost velký, pokud si knihu chcete užít. Oceňovala jsem na ní její ztřeštěnost a občas i překvapila dost vtipnými poznámkami, byla to však naivní postava, a ve své naivitě ještě sobecká. Nechci psát, že je jednoduchá - není to tak úplně pravda, je však předvídatelná. Ale zajímavá. A navíc - je to naše hlavní postava. Té pár kazů odpustit můžeme. Většinou.

"Jacku! Kde jsi byl, ty jeden hajzlíku mizerný?" - Evie
Povytáhl obočí, ve tváři měl výraz hrané dotčenosti. "Tak takhle mi děkuješ?" - Jack
"Dej mi pálku a já ti ukážu, jak umím být vděčná, zbabělče!"
str. 175

A nakonec můj favorit Jack, nová postava. Ta dodala příběhu pořádný náboj, kvůli ní jsem měla děj o dost raději. Sice mi lezl na nervy, ale aspoň jsem si příběh konečně užívala. Jack byl vtipný, spontánní, dobře propracovaný a výrazný charakter. Rozhodně výraznější než Lease, vodouch a přítel Evie, který byl kupodivu oproti minulému dílu postaven do pozadí. Člověk by řekl, že autorka jeho potenciál využije a ještě více jej rozvede, dá mu v ději větší roli. Ve skutečnosti však byl sprostě odstaven na vedlejší kolej.

Co mě na knize překvapilo byly časové skoky. Dost často jedna obrovská bichle popíše maximálně měsíc. Není to zápor, vlastně je fajn, že se toho tolik děje, že máme tak podrobné podání situace. Tato knížka, čítající přes tři sta stran, popíše hodně dlouhé časové období. Což je fajn. :) Co mě zamrzelo byl příliš slaďoučký a sentimentální konec, protože po rozuzlení zápletky jsem byla s knihou vážně spokojená. Ale moc dobře vím, že osoby milující tento žánr konec zahřeje u jejich srdíčka. A já jim to koneckonců přeju - každému jak se líbí. 

Až na některé naivní situace, zvláštní volbu slov a Evie, která mi nesedla, kniha byla dobrá. Jak jsem upozorňovala, je to YA fantasy, která ještě ke všemu dost těží na pitvání vztahů. Na druhou stranu ale cestujeme cizími říšemi a odhalujeme tajemství Eviiny minulosti, což taky není k zahození. Objevujeme stinné stránky povah postav, a občas i ty dobré. Kniha je možná lehce chaotická, ale dobře napsaná. Kdo rád plave v tomto žánru, knihu mu doporučuji. A pro ostatní - odpočinková četba se vždy hodí, ne? :)

"Mám tě den ze dne radši. Ale ani jeden z nás nepatří do pekla. My jsme oběti." Usmál se, poslední slova byla prosycena jedem.  "A pokud  jsme tu a tam zlí, no, určitě budeme ospravedlněni." Jack, str. 312

Hodnocení: 3/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fortuna Libri za poskytnutí RC výtisku.


Paranormálové III - Jednou provždy

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.2 (20x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře