Sabriel - Garth Nix

5. květen 2012 | 17.25 |

Sabriel (Staré království, #1)Sabriel by Garth Nix
My rating: 4 of 5 stars

Co k této knize říct? Poslední dobou se mi zdá, že lidičkové se zaměřují především na knižní novinky, nebo naopak na úplnou klasiku. Ale co knihy, které vyšli někde mezi tím, úžasné knihy, které stojí za pozornost?

Já takové knihy pomalounku načítám a užasnu na tím, jak jsou dobré, nebo naopak nad tím, jak je některé knižní "novinky" vykrádají. Sabriel je originální příběh, ukazuje nové pojetí nekromancie, nové způsoby magie, nový svět a nové zvyky. Je to kniha spíše pro mladší čtenáře, pro milovníky pravé krvavé fantasy se tam toho moc nenajde, kompenzuje to však plno originálních myšlenek, dobře vedený děj, skvělý styl psaní a sympatické postavy.

Kniha Sabriel v sobě pojí dva světy. Překvapilo mě to už u Howlova putujícího zámku, u Hvězdného prachu a znovu tady. Máme jeden svět, kde bojujete meči a šípy, a hned kousek svět technologie s žárovkami a automobily. Překvapilo mě to, ale nevadilo. Nix umí psát a dokázal oba světy spojit tak přirozeně, že to nebylo křečovité ani nepřirozené. Byl to prostě svět Gartha Nixe. :)

Hlavní postavou je Sabriel. Je nekromantkou, což mě dost překvapilo. Nix píše stylem hodícím se spíše pro "pohádky", není to primárně určeno dospělým čtenářům, proto je zde nekromancie popsána mírnějším způsobem, není to samé maso, orgány, tělesné tekutiny a odporný mrtvolný puch, na jaký jsem zvyklá. Samozřejmě, když jednáme s mrtvolami, těmto sympatickým slovíčkům se nevyhneme, ale autor to dokázal napsat takovým nesurovým, elegantním způsobem, který tak nějak... nepobuřuje. :D

Sabriel mi jako postava sedla, líbila se mi a většinou se chovala tak, abych ji neměla chuť utrhnout hlavu. Sedly mi i ostatní postavy, které Sabriel doprovázely, obzvláště jsem si zamilovala Macka. I s těmi jeho pár... ehm... uklouznutími.

Líbil se mi i děj knihy, líbilo se mi jeho vedení i zpracování. Autor si s příběhem pohrál, dokázal jej svižně vést, takže se kniha rychle četla. Mrzí mě jen, že tam nebylo trochu více popisů. Ano, někdy je ho hodně a někomu možná kniha vyhovuje ve stavu, v jakém je, mě však nějaké chyběly. K pořádné klasické fantasy to prostě patří a ačkoliv Nix překypoval nápady a neuvěřitelnými místy, které nám v knize představil, více rozebrat to mohl.

Na druhou stranu - svět, který si vytvořil, a bytosti, které do něj zasadil, jsou další kapitola, kterou bych mohla rozebírat dny a stejně bych své nadšení nedokázala pořádně vyjádřit. Bude vám muset stačit, že to autor zvládl špičkově. :)

Děj možná byl lehce předvídatelný, konec však byl napínavý a celkově byla kniha plná zvratů a překvapení. Rozhodně se ji nestydím doporučit milovníkům klasické fantasy a jsem zvědavá na pokračování. x))

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Sabriel - Garth Nix lenadonan 09. 05. 2012 - 22:04