Renegát - Magdalena Kozak

21. duben 2012 | 12.44 |

Renegat (Nocarz #2)Renegat by Magdalena Kozak
My rating: 4 of 5 stars

Nocař se mi strašně líbil a proto mě tak iritovalo, když si nějaký inteligent Renegáta držel ve vlastnictví po nejdelší možnou dobu. (V knihovně.) A pak tam bylo ještě pár rezervací. Ale tramtaradá: Konečně se mi to dostalo do spárů.
Závěr: Nadšení.

Renegát má nesporně lepší děj. Jednička měla své kouzlo v tom, že jsme ještě nic neznali a zvědavě poznávali, dvojka to teda musela výtáhnout někam výše. A autorce se to povedlo. Její svět upírů se prohlubuje, už to není jen černé a bílé a celkově autorka dokázala postavy lépe vykreslit. Zaplétáme se více do upírské politiky, autorka nám odhaluje více ze společnosti upírů a dokáže nabourávat dříve nezpochybnitelná tvrzení. Tímto si mě opravdu získala.

Kniha docela často obsahovala latinské úryvky, což mě fascinovalo a strašně se mi to líbilo. Občas mi vadilo, že nemám přesný překlad, avšak na druhou stranu - ten přesný překlad by vypadal jako pěst na oko.
Stejně tak obdivuji, jak si autorka hraje s fakty a spřádá vlastní teroie. Věřím ji. Věřím, že se v té organickém chemii trochu vyzná, věřím, že i s vojenskou službou či něčím podobným měla co dočinění. Možná ani ne osobně, každopádně jde vidět, že něco o tom ví. A dokáže to dobře podat.

Stejně jako u jedničky mi ale vadila zvláštní volba slov a občasný zvláštní překlad. Našla jsem pár situací, které mi vážně nesedly a zdály se mi nelogické až zvláštní. Také chování hlavní postavy se mi občas zdálo přitažené za vlasy. Ale to jsou jen malé výtky, celkově autorka napsala opravdu dobrou knihu.

V jedné chvíli mi atmosféra knihy lehce připomněla Lukjaněnkovu Hlídku. Tuhle sérii miluju. (To znamená, že je to obrovská poklona.) Kniha je napsaná dobře, má pěkné stylistické řešení s nějakou písní či jinou zajímavostí na začátku každé kapitoly. Lehce může zarazit slabikářové vydání - obrovské okraje, velká písmena a skoro nafouknutí knihy. Po přečtení si vlastně uvědomíte, že ta kniha zas tak dlohá není. Kdo však má rád upíry jako pravé rváče, nebojte se po knize sáhnout.

Co mě strašně mrzí je fakt, že Triton nechystá pokračování. Renegát skončil tak nepěkně otevřeně, že mám skoro chuť rvát si vlasy z hlavy. Prostě se série neprodává tak, jak nakladatelé čekali. :((( Což je strašná škoda.


Nocař 1: Nocař

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře