1984 - George Orwell

31. březen 2012 | 22.19 |

19841984 by George Orwell
My rating: 5 of 5 stars

"Nechápeš, jaká krása je v ničení slov. Víš, že newspeak je jediný jazyk na světě, jehož slovní zásoba se každým rokem zmenšuje?" - Tento úryvek mě fascinuje. Nevystihuje sice knihu a příliš ani nenaznačuje, o čem se jedná, přesto mě neuvěřitelně fascinuje. A ke knize:

Nemám slov. Já prostě nemám slov.

Ten konec byl... dechberoucí. Emotivní. Smutný. Kniha mě dokázala vtáhnout do děje, dokázala ve mně probudit opravdové silné emoce, a já nejenom sledovala děj, ale opravdu živě příběh prožívala. Bylo i pár situací při kterých, navzdory tomu, že jsem věděla, co se stane, ve mně hrklo a já se vyděsila, nechtěla, aby to tak bylo, cítila, jak mi srdce poplašeně buší v hrudi a...

1984 je opravdu dobrý, propracovaný román, ve kterém autor vytvořil svůj vlastní svět - ne svět, ale budoucnost! - a promyslel jej do všech detailů, věnoval se každé maličkosti a vytvořil jej tak uvěřitelně, až se mi ježily vlasy na hlavě. Je to děsivý svět, zkažený a zvrácený. A já se bojím, opravdu bojím, aby naše společnost jednou nedopadla stejně.

Vymývání mozků, slepá poslušnost, děsivé chování dětí, nekonečná, zbytečná válka... a další slova v podobném duchu, kterými bych knihu charakterizovala.

Co mě na knize fascinuje je neuvěřitelná realističnost, s kterou autor popisuje situace, šokující scény, které se mě doopravdy dotýkají a které děsí. Fascinuje mě i každý nepříliš významný detail, který autor přidává a který dodává příběhu na opravdovosti.

I vystihnutí postav zvládl Orwell velmi dobře. Nedokázala jsem se do hlavní postavy úplně vžít, jelikož byla o hodně starší než já a k tomu ještě opačného pohlaví, ale dokázala jsem ji pochopit a chtěla pro něj jen to nejlepší. Jako pro dobrého přítele. Mimo hlavní postavu se důležitěji vyskytují jen dvě další, které byly stejně dobře popsané, a pak ikona Velkého bratra, tváře Strany, která svět ovládá. Byl všude. A stejně je pro mě tak záhadou.

Orwell ve své knize uvažuje nad budoucností. Ne tou popsanou v knize, ale tou, jaká by mohla být. A já před ním smekám, jelikož budoucnost taková opravdu je. Není dokonalá, ale v mnoha ohledech se doopravdy shoduje s Orwellovým odhadem. Stejně tak mě ohromily filozofické myšlenky, které Orwell v knize rozpitval.

Můžu knihu jenom doporučit. Orwell umí psát a jeho styl se mi zdá poutavý a dobrý, kniha je na povinnou četbu opravdu skvělá. Současným trendem je dystopie, že? Myslím, že tímto románem mám svůj deficit splněný. K ostatnímu - mé hodnocení mluví samo za sebe. Pět hvězd dávám jen knihám, které si to doopravdy zaslouží. A tato kniha mezi ně bezesporu patří. :))

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: 1984 - George Orwell jilly 01. 04. 2012 - 15:34
RE: 1984 - George Orwell mal 02. 04. 2012 - 22:41