Bílý tesák - Jack London

7. leden 2012 | 20.29 |

White FangWhite Fang by Jack London
My rating: 5 of 5 stars

Je strašně málo knih, které ve mně dokáží probudit divoké emoce, které mě nejen nahlas rozesmějí, ale také rozpláčou a doženou k úzkosti. Znáte Bílého tesáka? Znáte jeho příběh? Nemyslím si, že je mnoho lidí, kteří by jej neznali. Já sama na jeho příběhu vyrůstala. A přesto, přestože jsem to četla už šestkrát, stále jsem z toho příběhu znovu a znovu nadšená, stále se dokážu smát stejně jako plakat. Stále je to příběh, který v mém srdíčku zachovává zvláštní místečko.

Bílý tesák je reálný příběh, naprosto skutečný. Většinou nemám ráda příběhy z reálného prostředí, protože se nedokážu doopravdy začíst. Ale Bílý tesák... to je jednoduše úplně jiná kategorie.

London dokázal napsat příběh, který vás strhne. Napsal příběh křížence vlka a psa, popsal jeho život a vystavil ho tolika okolnostem a zážitkům, až je to neuvěřitelné. Ten pes, Bílý tesák, nám ukazuje špatnou stránku lidské společnosti stejně jako tu dobrou. Ano, děj se odehrává o dvě století dříve. Avšak problémy, které London popisuje, jsou bohužel stále aktuální. I když ne tak zřejmé. Přestože je Bílý tesák jen pes, mnohdy se chová s udivující inteligencí, ne nepodobné člověčí. Mnohdy se chová stokrát lépe, než ten člověk.

Netuším, na jakých základech London tento příběh psal. Nevím, z jakých zdrojů, kromě svých vlastních zkušeností, vycházel. Ale... ani se mi nad věrohodností nechce přemýšlet. Nechci vědět, zda se psi a vlci tak opravdu chovají. Netuším, zda se indiáni na severu opravdu takto chovali. Záleží mi totiž jen na tom, co se děje Bílému tesákovi. Opravdu záleží. Já jsem si ho totiž doslova zamilovala.

Postupem příběhu se zdá, že se celá atmosféra knihy zatemňuje, že vyplouvá na povrch to nejhorší, co můžeme čekat. A přestože je to přesně věc, kterou na knihách miluji, protože právě v ty chvíle autoři ze sebe vydávají vše... byla jsem zděšená. Když jsem četla, co se děje Bílému tesákovi... nechtělo se mi. Nechtělo se mi číst, co vše si ještě musí vytrpět. A proto je kniha tak dobrá. Jelikož se mnou opravdu zamávala.

Knihu doporučuju každému, kdo se nebojí přečíst si nejen veselou knížku, kde si hlavní hrdinka nezlomí ani nehet (nebo v tom horším případě si ten nehet zlomí), ale všem, kteří milují strhující příběhy a nevadí jim zvířecí společník v hlavní roli. A samozřejmě je neurazí i nějaký ten slušný příběh. :)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Bílý tesák - Jack London tygerka 15. 01. 2012 - 18:54
RE: Bílý tesák - Jack London mixx 22. 01. 2012 - 17:09