Křídla - Aprilynne Pikeová

3. březen 2012 | 14.46 |
› 

 Aprilynne Pikeová je úspěšná americká spisovatelka, narodila se v Salt Lake City, ale vyrůstala ve Phoenixu v Arizoně. V současné době se věnuje psaní série Laurel, jejímž prvním dílem je kniha Wings (Křídla). Série má zatím čtyři díly. Když nepíše, ráda zpívá, hraje, čte a pomáhá budoucím maminám v nelékařských předporodních kurzech. Žije s manželem a čtyřmi dětmi v Arizoně, kde si všichni užívají sluníčka.

**

Křídla
Laurel 1

Originální název: Wings
Nakladatelství: Fortuna Libri
Překladatel: Alena Amchová
Vazba: vázaná
Formát: 140 x 210 mm 
Počet stran: 304 stran
EAN: 9788073216047

Anotace:

Aprilynne Pikeová nadchla svým debutem i slavnou autorku ságy Stmívání Stephenii Meyerovou. Není divu, příběh – originální fantasy s přídechem thrilleru a horroru, ale i s prvky love story – o dívce se zvláštním jménem Laurel se čte doslova jedním dechem. Patnáctiletá hrdinka jde poprvé do školy (předtím ji učila matka) a snaží se přizpůsobit novému prostředí. Brzy najde přítele, který jí podá pomocnou ruku. David se nemusí přemáhat, nová spolužačka je nesmírně krásná, jemná a milá dívka. Vypadá jako víla, říká si David, ale to ještě netuší, že není daleko od pravdy a že jej po boku Laurel čekají pěkně horké chvíle. Bytosti z jiného světa se dostávají mezi lidi a začíná boj na život a na smrt...

Pro čtenáře od 13 let

**

První věta knihy: Veselý rytmus Laureniných kroků nijak neodrážel její špatnou náladu.

O vílách každý den nečtu, jejich "křídla" se na trh nedostávají z daleka v takové míře, jako upíří tesáky. Nevěděla jsem proto, co od Křídel očekávat. Dodnes jsem četla, tuším jen jednu jedinou knihu o vílách, a toť Daň peklu, což byla moje pohádka na dobrou noc po dlouhá léta. Křídla jsou však jiná. Úplně jiná. Být vámi, k anotaci bych přistupovala s mírným odstupem. Je dle mého názoru dost zkreslená a obsah knihy je odlišný. Ale zpět ke knize. Co mě překvapilo bylo číslování stránek. Nevím, zda si na to někdo dává pozor, ale mě překvapilo, že první stránka příběhu začíná jedničkou. U jiných nejmenovaných knih, kdy příběh začíná například třináctkou, je to úsměvné překvapení. A celkově se mi barevné rozvržení knihy líbí. Designově je řešená na pět z pěti hvězdiček.

Laurel je zvláštní dívka, která se proti své vůli musí přestěhovat do nového města a začít chodit do státní školy. Je to pro ni noční můra, jelikož s domácím vyučováním byla dodnes nanejvýše spokojená. S adaptací ji však pomůže milý přítel David, začne si nové místo oblibovat a... ani si neuvědomí, že se jí nový život i líbí. A pak se vše začne kazit. A Laurel konečně příjde na důvod toho, proč byla vždy tak zvláštní.

Co mi dlouho nedokázalo sednout byl styl knihy. Zdál se mi příliš plochý, jednodušší, dialogy hluché a plnící popisující funkci. Nevím, jak velký podíl na tom má překlad, každopádně to rušilo. Naštěstí se to postupem děje rozběhlo a jakmile jsme se dostali i k nějaké akci, čtení plynul lehčeji. U YA fantasy knih je jedna velká nevýhoda. Když nezmiňuji šablonu "nová slečna dokonalá" a "hvězdička školy běhající za ní jako ocásek", čtenář si časem musí všimnout opakujícího se schématu a začne děj předvídat. A zrovna u této knihy je strašná škoda, že čtenář vytuší, co se bude dít, jelikož šlo vidět, jak si autorka dala záležet na pěkném podání indícií a náhlém odhalení, které by nás šokovalo. Kdybych byla o pár let mladší a měla přečteno o pár desítek knih méně, určitě by mě tato kniha nanejvýše nadchla. Na druhou stranu - originalitu této knize upřít nemůžu.

"Řeknu ti, že že jestli chceš udržet nějaké tajemství, nejlepší, co pro to můžeš udělat, je prozradit to lidem. Ti si podle toho pak vymyslí nějakou historku, celé to pomotají a za sto let už nikdo není schopný odlišit pravdu od mýtu." str. 231

Popsání florel a florelů, v tomto příběhu víl, je neobvyklé, neobyčejné a svým způsobem vážně promyšlené. Některé aspekty jejich života mi přišly zábavné a šíleným způsobem geniální. S klidným svědomím můžu říct, že o tomto jsem vážně ještě nečetla. Děj není nejoriginálnější, o tomto se prostě už psalo. Avšak na tomto kniha netěží. Autorka sází na to nás co nejvíce překvapovat a zatáhnout do děje skrz postavy a její neobyčejné florely. Kdyby mi o fous více sedl styl autorky, možná by mě kniha opravdu nadchla. Příběh ten potenciál má a jsem zvědavá, zda Pikeová opravdu dokáže své psaní zlepšit do té míry, abych se do příběhu propadla.

Kanatlar

Co mi v ději vždy lehce vadí je zaláskované trojúhelníkování. Nemám ho ráda, jelikož jich je dneska až moc. U tohoto konkrétního se mi navíc zdálo, že vztah Davida a Lauren je příliš strojený, umělý, zde autorka až příliš tlačila na pilu. Dialogy těch dvou postrádají jiskru a sama postava Davida se mi nezdála příliš dobře podaná. Naopak postavu Tamaniho jsem si zamilovala. Je to dobrý charakter, řekla bych, že z celé knihy nejlepší. Sloní podíl na tom nejspíše bude mít jeho slovník, který mě pokaždé dokázal rozesmát. Je dokonale současný a Tam sám je prudce vtipný, je těžké si jej nezamilovat.

Tamani se předklonil. "Laurel, tohle je hrozně důležité. Nemůžeš maminku nechat, aby to prodala."
"Proč ne?"
"Za prvé proto, že tu bydlím. Moc by se mi nelíbilo být houmlesák..."
 str. 163

Poslední postavou, kterou bych měla zmínit, je Laurenina matka. Co na ní oceňuju je, že se chová jako matka. Mnohdy v knihách naleznu matku na levačku, kdy se dítě chová dospěleji něž ona. Tato mamka byla zodpovědná a normální. Nezamilovala jsem si jí úplně šíleně bezhlavě, přesto je to dobrá postava.

Pobavilo mě i zvláštní proplétání kultur a literárních dílek. Autorka to dokázala podat docela dobře a zároveň to dávalo alespoň malinký smysl. Trochu. Co vypíchnu je pár překlepů. Malinko, povětšinou jen po stylistické, nikoliv gramatické stránce, přesto rušily. Zápletka bohužel není něco, kvůli čemu by jste nemohli spát. A nakonec - ne všechny postavy jsou dobře vystižené.

Криле

Tuto knihu doporučuji spíše mladším čtenářům, ti starší na ní bohužel neshledají nic zajímavého či nového. Pokud nepočítám florely a vše kolem jejich druhu, kniha je skoro podprůměrná. Na druhou stranu mladší čtenáři v této knize najdou prvky dobrodružství, kouzla, první lásky, důvěru a přátelství. Budou se u této knihy bavit, jelikož se dobře čte a je psaná jednoduchým stylem. Navíc je o vílách, které ve fantasy literatuře zas tak velký podíl nemají, což by mohlo nalákat.

Hodnocení:
mladší čtenáři / milovníci Twilight ságy: 4/5
ostatní: 2,5/5

 **

Děkuji nakladatelství Fortuna Libri za poskytnutí RC výtisku.

obrázky z goodreads.com

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.74 (19x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Křídla - Aprilynne Pikeová sašenka 03. 03. 2012 - 16:55