Milénium, Stieg a já - Eva Gabrielsson

10. březen 2012 | 11.30 |
› 

Eva Gabrielssonová, narozená 17. listopadu 1953, je švédská architektka, spisovatelka a politická aktivistka, feministka a od roku 1974 byla i životní družkou Stiega Larssona, kterému aktivně pomáhala při psaní jeho životního díla: Milénia. Mezi čistě svou literární práci může řadit do švédštiny přeložený román P. K. Dicka Muž z vysokého zámku a paměti na svůj a Stiegův život - Milénium, Stieg a já

Milénium, Stieg a já

Originální název: "There Are Things I Want You to Know" about Stieg Larsson and Me
Nakladatelství: Host
Překlad: Marek Sečkař
Početstran: 178
Vazba: brožovaná
Rok vydání: 2011
ISBN: 978-80-7294-517-7

Anotace:

V zasvěceném pohledu Evy Gabrielssonové, životní družky Stiega Larssona, není Milénium pouhým světoznámým bestsellerem — je to alegorie neutuchajícího zápasu za mravnost a spravedlnost. Ty knihy jsou pro Evu Gabrielssonovou zrcadlem společných prožitků a vzájemné lásky, ale také zhmotněním všech těžkostí, jimž musela spolu se svým přítelem čelit. Ve svých vzpomínkách zachytila dvaatřicet let společného života — od mládí až po Stiegovu smrt. K bolesti ze ztráty milovaného muže se však přidružily i další nepříjemné okolnosti. Eva — coby Stiegova družka, nikoli zákonná manželka — přichází o veškeré dědictví. Nesouhlasně a bezmocně sleduje vzmáhající se "larssonovský průmysl" a bojuje za to, aby jí byla svěřena správa duševního vlastnictví Larssonova díla — nejen Milénia, ale i všech ostatních textů, v nichž se vyjadřoval k závažným sociálním a politickým problémům.

První věta knihy: Ano, existuje záhada jménem Milénium.

Hned ze začátku musím říct, že mě překvapuje, jak Gabrielssonová dokáže odhalit střípky svého života a "jít s kůží na trh". Také mě napadlo, co by si o tom asi myslel Stieg Larsson. Ale po dočtení chápu. Eva Gabrielssonová tu knihu musela napsat, musela podat svědectví o bezpráví, kterému se její druh tak strašně snažil zabránit a paradoxně zasáhl nejvíce jemu nejbližší osobu. Přála bych si, moc si přála znát názor Erlanda a Joakima Larssonových. Protože po dočtení knihy Gabrielssonové je nesnáším. Jsou v mých očích mrchožrouti toho nejhoršího druhu. Kniha je hezky designově řešená, zpracování se mi opravdu líbí. :)

Fandom is a way of life (str.

37)

Jak Gabrielssonová zmiňuje hned na začátku knihy - Stieg Larsson nebyl jen spisovatel a autor toho Milénia. I já si to myslela, avšak po dočtení knihy Milénium, Stieg a já, po poznání života a zvyků Evy Gabrielssonové a Stiega Larssona... za Miléniem se skrývá o mnoho více! Neuvědomovala jsem si, jak moc je ten příběh spjatý s jejich životy. Milénium ve světle této knihy vypadá úplně jinak. Gabrielssonová nepíše tak čtivě, není tak dobrá spisovatelka, jako její druh Stieg Larsson (a na slovo druh kladu velký význam), ale píše o pravdě a život této dvojice je neuvěřitelný. Je to poutavé čtení, u kterého musíte znát konec. Jaký příběh se skrývá za příběhem? Koho by to jen napadlo?

Larsson ve světle vyprávění Gabrielssonové náhle aktivně brojí proti nacistům, je zapálený feminista a slova, o kterých jsme četli a neurčitě si je uvědomovaly, náhle získávají nový rozměr. Kniha se tak vlastně stává vyprávěním o tom, na jaké politické střelnici se Larsson nacházel. Nejednou měl strach, že příjde o život. A co je pak realita a co thriller?

Zkrátka v Indii ženy upalujeme, na Sicílii je ve jménu cti zabíjíme a ve Švédsku je v sobotu večer mlátíme... (str. 67)

Velkou čast svého života Larsson věnoval právům žen. S ženami spolupracoval a oceňoval je, někdy si jich cenil i více než mužů. Byl to zvídavý člověk s vlastní neochvějnou morálkou a svým přtelům byl věrný.

"There Are Things I Want You to Know" about Stieg Larsson and Me

V knize se dozvídáme, kdo vlastně je ten chlapík, který přivedl na svět Michaela Blomkvista a Lisbeth Salanderovou, jak k tomu došlo a jaké byly jeho sny. Vše z pohledu Evy Gabrielssonové, která mu takřka celý život stála věrně po boku a která ho upřímně milovala - stejně jako on ji. Dozvídáme se o aspektech Larssonova života, na které bychom ani nepomysleli a v neposlední řadě poznáváme jeho přátele a jeho práci, za kterými pevně stál. A které miloval.

Nechť vládne spravedlnost, i kdyby svět měl zahynout. (str. 166)

Dozvídáme se však také smutný konec této velké osobnosti - a také, jak si poté vedla Eva Gabrielssonová. Byla jeho družkou, žila mu po boku celý život, jejich přátelé moc dobře věděli, jak se milují. Stieg Larsson měl za rodinu vlastně Evu, ji a její rodinu, protože jeho vlastní mu dle Eviných slov nebyla blízká. A přesto, po jeho smrti se Larssonovi jako supi slétli k Stiegově pozůstalosti a vše si nárokovali. A Eva Gabrielssonová? Vždyť nebyla Stiegova manželka. Nemá na nic nepodepřeného kusem papíru právo. 

Kniha nekončí smrtí Stiega Larssona, jak jsem si myslela. Je to příběh obou - a Eva v něm pokračuje i po smrti svého druha, kterého milovala. Dozvídáme se, jak se k ní zachovala pozůstalá rodina Stiega Larssona, jak se s tím vypořádala a jak na to nahlížel svět. Já osobně jsem měla chuť křičet.

Docela často jsem v knize narazila na cizí slova, která jsem si musela dodatečně vyhledat. Gabrielssonová jimi nešetřila, ale i přesto je kniha svým způsobem atraktivní. Ne, je strhující! Dozvídáme se v ní o věcech, o kterých bychom jinak neměli ani potuchy, pozorujeme dva lidské osudy propletené tak těsně, až není možné je oddělit. Kniha je dobře rozvržená, linie děje je vedena pěkně a subjektivně. A sám příběh stojí za to. Vše doplňují fotografie uprostřed knihy, které dokreslují životní osudy Larssona a Gabrielssonové.

Přijde mi zvláštní, že se o Larssovi u nás mluví tak pozdě - až sedm let po jeho smrti. Zvláštní. Ale jsem ráda, že jsem se to vůbec dozvěděla. Raději pozdě, než-li nikdy. Mě se kniha líbila. Hodně. Určitě doporučuji každému, kdo se nebojí číst o lidském osudu. A nespravedlnosti.

Hodnocení: 4/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Host za poskytnutí RC výtisku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.19 (16x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře