Zlá doba pro draky - Lukjaněnko, Perumov

6. únor 2012 | 16.02 |

Zlá doba pro drakyZlá doba pro draky by Sergei Lukyanenko
My rating: 3 of 5 stars

Tahle kniha je dobrá. Vážně. Ale divná.

Ze začátku se mi zdálo, že je příběh dost neohrabaný, překvapil mě výběr slov, způsob popisování situací... Příběh mě i po bezmála sto stranách mátl a nechal mě tápat ve všemožných narážkách, kdy někdo věděl všechno a ten druhý nic. Některé situace s Viktorem - hlavní postavou, jsou prostě divné a přepísknuté. A nejenom situace týkající se Viktora.

Teď to bude hnusné, ale zdá se mi, jako by některé části napsal amatér. Udělal si z Viktora Mary Sue v sukních. Na podobné prvky jsem občas narazila u internetových povídkářek (!), které jsi jsou vědomé toho, že jsou maximálně dobré amatérky a nikam se s vydáním knihy nehrnou. Musím ale uznat, že s postupem děje se kvalita knihy vážně zvyšovala.

Co mi taky docela vadilo byla neúplná chronologičnost knihy. V knize se najdou úseky, kdy se s nějakou postavou vrátíme třeba o hodinku zpět, abychom prožili nějakou významnou událost i jinýma očima. Jop, bylo by to fajn, kdyby to tak bylo pravidelně. Když se to stalo u jedné postavy a u druhé ne, docela mě to začalo štvát, jelikož i její názor mě zajímal.

Ještě k Viktorovi - je to bláázen! Když už si zvyknete na vše nenormální, co se kolem něj děje a na jeho naprosto stoický postoj k situaci, začnete se bavit. Viktorovy postřehy jsou totiž špičkové!
Další důležitou postavou, kterou bych mohla zmínit, je Loi Iver. Já osobně jsem se ještě s takovou ženskou nesetkala a mám pocit, že chlapci tady možná až přespříliš popustili uzdu své fantazie. Ale co já vím! Možná až tak vypočítavé ženské vážně jsou. Obratná manipulátorka, která si naplno užívá života. Není to špatná postava, ale prostě... zdá se mi nereálná. Tečka. :D
Trošku mě pobavil i naprosto neexistující vztah, nebo spíše nedostatek zkušeností, velkých mágů k sexu. Loi se pak vždy mohla pobavit nad jejich chlapeckou nedočkavostí. Weird. :D

Líbí se mi popisy okolí. Nejsou přespříliš únavné ani několikastránkové, ale dokážou objasnit situaci i pořádně popsat. Svět, ve kterém se Viktor nachází, je popsán a vysvětlen dost dobře, líbí se mi ty střípky, které o nich autoři vpletly a líbí se mi i vynalézavost, s jakou si autoři se světem pohráli. x)) Stejně tak si mě získaly jednoduché, ale účelné názvy klanů. Nevím proč, ale jaksi se mi to k této knize hodilo.

Rozuzlení děje mi přišlo zbytečně okázalé. Napadlo mě a vlastně celou knihu jsem čekala jen na to, zda to tak bude nebo ne. Každopádně, příběh má něco do sebe. Některé pasáže jsou vážně špičkové. Nikdo mi však nevymluví, že ten děj má logickou trhlinu, kterou nedokážu přesně definovat, ale je tam. Celé to ukončil Hitchcockvský konec. Ten tomu vážně nasadil korunku a přestože má kniha možná i na víc, dám ji jen tři hvězdičky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře